Kinek éri meg evázni 2012-ben?

Amíg nincs a kis- és középvállalkozásokra egységes kedvező adózási rendszer, addig megtartjuk az evát, de felemeljük 40 százalékra – közölte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter,aki szerint a söralátétes adózás az szja esetében lesz jövőre. Adószakértők úgy látják, a 40 százalékos adómérték a jelenleg evázók egy részét visszatereli a normál adózásba. Dönteni minden vállalkozásnak december 1. és 20. között kell.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fidesz frakció 35-37 százalékra emelné az eva adómértékét – ezt állította Lázár János a TV2 Mokka című műsorában kedd reggel –, Matolcsy Görgy nemzetgazdasági miniszter viszont egyértelműen 40 százalékról beszél. A mértékről szóló végleges döntést jövő hétfőre ígérik, és azt is állítják, hogy a bevételi szempontok fogják meghatározni, hogy a 35-40 százalékos sáv melyik felére billen a mérleg. (A frakció meggyőzte a miniszterelnököt, hogy maradjon az átalányadó.)


Kép:Piac&Profit/FényesGábor

Gíró-Szász András kormányszóvivő korábban az adórendszer egyszerűsítésével, továbbá a makrogazdasági sarokszámok tartásának szükségességével indokolta az eva kivezetését. Mint mondta, legalább 50 milliárd forint többletbevétellel kalkulálhat a költségvetés az eva megszűnésével. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója ugyanakkor éppen ellenkezőleg, úgy vélekedett, hogy az eva megszüntetésével a költségvetés 50 milliárd forint bevételkiesést lenne kénytelen elkönyvelni.

A visszatérés ára
Az eváról való áttérés egyébként a cégek számára költséges, ugyanis a bevételi nyilvántartás helyett át kell térniük a kettős könyvvitelre. Az összes evás vállalkozás 26,8 százaléka tartozik a számviteli törvény hatálya alá, a többi úgynevezett bevételi nyilvántartást vezet. A korábban vásárolt tárgyi eszközök értékét pedig könyvvizsgálóval kell megállapíttatniuk, és vissza kell vezetniük azt könyveikbe. Az evát jelenleg 25 millió forintos bevételig lehet választani, s a bruttó (áfával növelt) adóalap 30 százalékának megfelelő mértékű adót kell fizetni.

Továbbra is kedvező?

Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke szerint összességében a megemelt adómérték mellett sem lesz kedvezőtlen az adónem, mert egy átalányadózást nem választó vállalkozás esetében az áfa és a 16 százalékos kulcs együttesen meghaladja a 40 százalékos mértéket, olvasható az MTI közleményében.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint sokan ki fognak lépni az eva hatálya alól. Lehet, hogy lesz, akinek még így is megéri, de az érintettek jelentős része valószínűleg abbahagyja az evázást - mondta. Az adószakértő adószakmailag indokolatlannak tartja a lépcsőzetes kivezetést, álláspontja szerint az evát bevezetni sem kellett volna annak idején.
– Amióta Lenin azt mondta, hogy nem minden kompromisszum elvtelen, azóta minden elvtelenséget kompromisszumnak hívnak – jelentette ki. Arra az érvre, amely szerint az evát nem lehet "hirtelen" kivezetni, úgy reagált: az adót ugyanakkor hirtelen meg lehet emelni, az adójóváírás kivezetésénél pedig, ami sokkal nagyobb tömeget érint, nincs átmenet. – Vegyük tudomásul, hogy az evások tipikusan szellemi tevékenységet folytató vállalkozások, amelyeknek nyilvánvalóan nagyobb a társadalmi megnyivánulási lehetőségük, mint az átlagnak – tette hozzá.

Hegedüs Sándor, az RSM-DTM adópartnere szerint azzal, hogy várhatóan egy átmeneti évet adnak az eva kivezetésére, pozitív, kompromisszumos megoldás született. Az eva alanyok ugyanis így át tudják gondolni a további lépéseket, a jogalkotóknak pedig lesz idejük arra, hogy olyan átalányadózási technikát dolgozzanak ki, amely mind a költségvetés, mind az adózók számára kielégítő lehet. Ez olyan horderejű döntés, amelynél mindenképpen üdvözlendő, hogy van átmenet. Hangsúlyozta: ez alatt az egy év alatt az ekhot és az egyéb átalányadózási módokat is vagy egységesíteni kellene, vagy el kellene gondolkodni azon, hogy adnak-e preferenciákat, s ha igen, mi módon és milyen körnek. Úgy vélekedett, az, hogy 40 százalékra emelik fel az adókulcsot, már önmagában az általános adózás választása felé tereli az adóalanyokat.

30 százalékos költségnél lehet a határ 

A döntő kérdés, hogy az adónemet választónak mi a tényleges kiadása, beszerzéseinek mekkora része áfás – mondta az InfoRádióban Zara László, az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke. Szerinte 30 százalékos költségnél lehet az a határ, aminél a levonható áfa miatt a normál adózásba visszalépve ugyanabba a helyzetbe kerülne a vállalkozás.
Zara László úgy véli, 2013-tól érdemes lenne megvizsgálni az átalányadózás kibővítését és vonzóvá tételét, a társasági adó alá tartozóknál pedig azt, hogy van-e adócsökkentési lehetőség. Különösen az osztalékadó és az eho változtatásával lehetne a mikrovállalkozásokat kedvezőbb helyzetbe hozni.
Az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke kiemelte: az átlagos bevétel alapján az várható, hogy az evás vállalkozások 80 százaléka maradni fog ebben a körben, akkor is, ha emelkedik az eva mértéke. Ez 70-80 ezer vállalkozást jelent.

Tavaly már az eva adókulcsa 25-ről 30 százalékra nőtt követve az áfa 20-ról 25 százalékra történt emelését. Ezzel a kör tavalyi adókötelezettsége 179,1 milliárd forintra emelkedett, 6,3 százalékkal meghaladva az egy évvel korábbi összeget. Az adózói kört azonban a kulcs többszöri emelése sem riasztotta el, kevesen hagyták el emiatt az evát. Az adóhatóság korábbi értékelése szerint nagy szerepe volt ebben az adminisztráció egyszerűségének, továbbá annak, hogy az adóterhelés a többszöri adókulcs-emelés után is viszonylag alacsonyabb maradt, mintha a kiadási tételeket nélkülöző cég áfát, szjat, társasági nyereségadót fizetne.

Viharos adónem
Az adóhatóság korábban nyilvánosságra hozott adatai szerint 2010 végén közel 96 ezer evázó volt, közülük 39700 egyéni vállalkozó, 56200 pedig társas vállalkozás. Az evát alkalmazó egyéni vállalkozók és társas vállalkozások körében egyaránt a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység a legnépszerűbb. Az eva alanyok mintegy 42,5 százaléka ezeken a területeken működik, s itt realizálódik a bevételi teljesítmények még ennél is nagyobb hányada. Az ágazati reprezentáltság egyértelműen mutatja, hogy elsősorban azok a vállalkozások választották ezt az adónemet, amelyek tevékenységéhez valójában alig kapcsolódik kiadás a könyvelés és a bankszámlavezetés díján túl, vagyis amely cégek számára az egyszerűsített vállalkozói adót 2003-tól valójában bevezették.
Az evából származó bevételek folyamatosan emelkedtek: 2003-ban 31 milliárd, 2004-ben 67 milliárd, 2005-ben 91,4 milliárd, 2006-ban 143,1 milliárd, 2007-ben 152,8 milliárd, 2008-ban 166,5 milliárd, 2009-ben 169,7 milliárd, 2010-ben 181,9 milliárd forint jutott a büdzsébe. Az idei év első kilenc hónapjában 86,5 milliárd forint eva folyt be a költségvetésbe. A költségvetési törvényben az idei évre eredetileg 196,1 milliárd forintos eva előirányzat szerepelt, de ezt a parlament 180,1 milliárd forintra csökkentette Az evázó adóalanyok összesített árbevétele tavaly 594 milliárd forint volt, ami 11,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az eva adóalanyok mintegy 39 százaléka 2,5 millió forint alatti, csaknem 57 százaléka 5 millió forint alatti éves bevételt ért el 2010-ben.
Mint a NAV megállapította: a recesszió késleltetett hatással ugyan, de ezt az adózói réteget is elérte. Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényt 2002. november 12-én fogadta el a parlament, az adónemet az évi 15 millió forintnál alacsonyabb bevétellel rendelkezők választhatták. Bevezetését az adminisztráció egyszerűsítésével, a gazdaság fehérítésével, az „össznépi számlajáték” megszüntetésével indokolták.
Az egyszerűsített adó szabályai az elmúlt évek alatt több ízben szigorodtak. Az árbevételi limitet 2004-ben 25 millió forintra emelték, az adókulcsot pedig 2006. október 1-jétől 25 százalékra, továbbá kiterjesztették az év végi adófeltöltési kötelezettséget az evásokra is. 2009 februárjától a számlatartási kötelezettségek szigorodtak: súlyos bírság terhe mellett meg kell őrizni a beszerzésekhez kapcsolódó számlákat is, aminek célja a gazdaság fehérítése volt. Az adókulcs 2010-ben nőtt 30 százalékra, miután az áfa kulcsa 2009 nyarán 25 százalék lett.
Az eva megszüntetése az elmúlt években többször szóba került, de végül mindig lekerült a napirendről. A kivezetését pártolók azzal érveltek, hogy működtetése sérti az adósemlegességet, indokolatlan kedvezményt jelent azoknak, akiknek nincs igazi költségük, s megszüntetése átláthatóbbá tenné az adórendszert. A pártolók viszont a fekete és szürkegazdaság újbóli előretörésével érvelnek leginkább, amikor az eva mellett voksolnak. Sokan úgy vélik, az adónem életben tartásával több pénz áramlik a költségvetésbe, mint ha kivezetik azt.

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo