A Fidelity 2017-es elemzői felmérése, mely 146 részvény- és kötvényjövedelem-elemző vállalati döntéshozókkal folytatott mintegy 17 ezer megbeszélésének tapasztalatait foglalja össze, arra a következtetésre jutott, hogy a vállalatvezetők bizalma jelentős mértékben javult a 2016-os szinthez képest, amikor a Fidelity elemzői a bizalom globális hanyatlását tapasztalták.
A Fidelity globális hangulati mutatója, a cégek állapotának öt legfontosabb jellemzőjén alapuló Global Sentiment Indicator egyértelműen visszatért a javulásra utaló tartományba azok után, hogy a tőkearányos megtérülés, a vezetőség bizalma és a tőkekiadások tavaly egyértelmű csökkenést mutattak, aminek a mostaninál sokkal borúsabb kép volt az eredménye – olvasható a Fidelity International közleményében.
A kelet-európai, közel-keleti, afrikai és latin-amerikai (EEMEA/LatAm) régióban a legnagyobb a javulás
Mivel az összes régióban és szektorban érzékelhetőek a ciklikus hatások, a vállalatigazgatók szerint jelenleg a kereslet által előidézett gazdasági növekedés a cégük jövedelemnövekedésének fő motorja, míg tavaly ilyenkor mindannyian a költséghatékonyságra összpontosították a figyelmüket.
A jelenleg zajló globális ciklikus gyorsulás az összes hajót egyformán a magasba emelő dagályra hasonlít. Az elmúlt évhez képest jelentős változásnak számít, hogy idén a Fidelity hangulati mutatója az összes régió esetében pozitív volt, ami azt jelzi, hogy a vállalatok körülményei mindenhol javulóban vannak.
A legnagyobb arányú javulást a kelet-európai, közel-keleti, afrikai és latin-amerikai (EEMEA/LatAm) régióban tapasztaltuk, ahol a pontszám 2,7-ről 6,4-re nőtt. Kínában a mutató értéke 2014 óta nem látott magasságba kúszott.
A „régi gazdaság” hangulatának változása szintén meglepő volt – a mutató itt tavaly igen gyenge volt, főleg az energiaszektorban és a nyersanyagok terén. Az ezekkel az ágazatokkal foglalkozó szinte összes elemző arról számolt be, hogy a fő vállalati mutatók itt 2016-ban egyre gyengültek, most viszont ismét biztatónak mondhatók.
Martin Dropkin, a Fidelity International kötvényjellegű befektetésekért felelős elemzési igazgatója a következőket fűzte hozzá az eredményekhez: „A tavalyi beszámolónk összeállítása során meglehetősen optimistán arra számítottunk, hogy a világgazdaság el fogja kerülni a recessziót. De láttuk, hogy ez nem lesz egyszerű. A piacok bizonytalan lábakon álltak, az energiaipari és pénzügyi részvények árfolyama megindult a lejtőn, a Kínával kapcsolatos aggodalmak pedig egyre erősödtek.”
„Azonban a legutóbbi felmérésünk óta a politikai változások a világ nagy részét új útra terelték. Most, hogy elmúlt az alacsony olajárak ideje, az olajárra érzékeny ágazatok és régiók nagy erővel pattannak fel a korábbi alacsony szintekről. Mindez a növekedés és a tartós innováció iránt minden ágazatban megnyilvánuló igényre utaló jelekkel karöltve új lendületet ad a beruházásoknak és a gazdasági tevékenységnek, amint erről a stabilabb makrogazdasági adatok is tanúskodnak. Mindennek eredményeként a vállalatok fundamentális adatai mindenfelé, az összes régióban és ágazatban javulni látszanak.”
A fogyasztási cikkek piacán gyökeres változások mennek végbe
Talán meglepő, hogy az idén a legalacsonyabb hangulati mutatót a tartós fogyasztási cikkeket előállító vállalatok érték el, pedig ezek általában a ciklikus fellendülések haszonélvezői közé tartoznak. Az elemzők csak meglehetősen halvány esélyt látnak arra, hogy az év hátralévő szakaszában javulni fog a helyzet, hiszen romlik a vállalatvezetők bizalma, a tőkeberuházások volumene és a tőkearányos megtérülés is.
„Az informatika viszont e trend legnagyobb nyertesei közé tartozik, és a Fidelity elemzői arra számítanak, hogy az informatikai beruházások összege minden ágazatban és térségben stabil marad – vagy növekedni fog. Az informatikai elemzők több mint fele a vezetőség bizalmának javulásáról számol be, amely idén növekvő tőkeberuházásokban, javuló tőkearányos megtérülésben és magasabb osztalékfizetésben fog megnyilvánulni.”
Sayers a következőket tette még hozzá: „Az informatika különleges helyzetben van: ez az ágazat az összes többi ágazat működési rendjét felborította, rá viszont nincs kedvezőtlen hatással egyetlen más ágazat sem. Bár bizonyos fogyasztási cikkek, például az okostelefonok piaca már viszonylag érettnek mondható, az informatika előtt a többi ágazatban, például az ipar és a mezőgazdaság terén még mindig bőséges penetrációs lehetőségek állnak.”
Az infláció kedvezőtlenebbé teheti a pénzügyi feltételeket
Bár a Fidelity elemzői az idén a korábbi években tapasztaltnál nagyobb árfolyam-emelkedésre számítanak az ágazataiknál, mégis felhívják a figyelmet néhány érdemi kockázatra; ilyen lehet például az olaj árának esetleges megindulása lefelé, vagy hogy a kereslet növekedése csalódást keltő mértékű lesz.
A felmérés az inflációs nyomások szerény fokozódására is rávilágít. Az infláció gyorsabb növekedése – főleg az USA-ban és az Egyesült Királyságban – a világ minden táján kedvezőtlenebbé teheti a pénzügyi feltételeket, ami sok vállalat életét megnehezítené. A Fidelity elemzői azt is megjegyezték, hogy a Brexit elriasztja a vállalatokat az egyesült királysági beruházásoktól, és a protekcionizmusra is mindenhol ferde szemmel néznek.
Dropkin így folytatta: „Minden befektetési filozófiához kapcsolódnak kockázatok – bár az »alapesetre« vonatkozó elemzői előrejelzésünk egyértelműen pozitív, az is az elemzőink feladata közé tartozik, hogy folyamatosan teszteljék, és a körülmények érdemi változása esetén megfelelően módosítsák a befektetési politikájukat. Például az olajárak alakulását jelenleg szerény optimizmus övezi, de ezt némi fenntartással kell kezelni, mivel az OPEC kínálatkorlátozásra vonatkozó előírásainak be nem tartása vagy a kereslet gyengesége újabb árcsökkenést idézhet elő, ami több ágazat helyzetét is alááshatná.”
„Az mindenesetre biztató, hogy a jelek szerint a politikai kockázatok nem igazán tartják vissza a vállalatokat. Elemzőink tudatában vannak a világ előtt álló számos politikai kihívással, de összességében úgy vélik, hogy ezek – a Brexit kivételével – mégsem nyomják rá bélyegüket a vállalatok befektetési döntéseire.”