A felmérés, amelyet az Aon Hewitt 2001 óta végez Közép- és Kelet-Európában azokat a kiemelkedő vállalatokat díjazza, amelyek versenytársaiktól eltérően magas színvonalú, és hatékony HR stratégia alkalmazásával pozitív hatást gyakorolnak az üzleti eredményekre. A kutatás egyaránt vizsgálja a munkavállalói és a munkáltatói oldalra vonatkozó mutatókat is, annak érdekében, hogy teljes és objektív képet nyújtson.
A felmérésben díjazott Legjobb Munkahelyekről általánosan elmondható, hogy:
- Jobb pénzügyi eredményeket érnek el, mint a régió átlagos vállalatai (108%-os tervmegvalósulás az adózás előtti eredményekben, szemben a többi vállalatra jellemző 93%-kal)
- Alacsonyabb a fluktuáció aránya (6%-os arány a többi szervezetre jellemző 9%-kal szemben)
- Alacsonyabb a hiányzás aránya (3,5 nap munkáltatónként szemben a többi szervezetre jellemző 5,5 nap/munkáltatóval)
A nagyvállalati kategóriában a Provident Pénzügyi Zrt és a Magyar Telekom, a középválallatoknál az FGSZ Földgázszállító, a kisvállalati kategóriában pedig a Kecskeméti TERMOSTAR, a Mars Magyarország és az InterContinental Budapest kerültek a nemzetközi mezőny legjobbjai közé. A regionális felmérésben résztvevő 8 ország, több, mint 400 vállalata közül kerültek ezek a magyar vállalatok az élmezőnybe.
Lengyelországban a legkevésbé lojálisak a dolgozók
A felmérés eredményeiből kiderül, hogy a munkavállalói elkötelezettség a régióban három százalékponttal növekedett 2011 óta, jelenleg átlagosan 58%, ez megfelel a magyarországi átlag eredménynek is. A legmagasabb átlagos eredményt Bulgária (67%), a legalacsonyabbat Lengyelország (48%) produkálta. A Legjobb Munkahely cím nyerteseinél az elkötelezett dolgozók aránya átlagosan meghaladja a 80%-ot, ami 22 százalékkal magasabb, mint a régiós átlag.
A munkáltatói elkötelezettség országonkénti különböző szintjei ellenére vannak olyan közös és megkülönböztető tulajdonságok, amelyek a Legjobb Munkahelyeket mindenhol kiemelik a többi vállalat közül. Magdalena Warzybok, az Aon Hewitt Kelet- és Közép-európai elkötelezettségi üzletág vezetője elmondta: "A Legjobb Munkahelyek többek között abban kiemelkedőek, ahogyan elismerik, és díjazzák a munkavállalóikat. Ennek fontos pontja a megfelelő bérezés, a vonzó juttatási csomagok, valamint a megfelelő karrierlehetőségek. Ezeknek a vállalatoknak kiemelkedő a reputációjuk a munkaerőpiacon, valamint valódi összhang mutatkozik az image és a munkavállalók saját, mindennapi tapasztalatai között.
A gazdasági környezet hatása
A Legjobb Munkahely Felmérés eredményeiből kiderül, hogy azokban az országokban a leginkább elégedetlenek a munkavállalók a fizetésükkel és a munkájukhoz kapcsolódó elismeréssel, amelyek a legkedvezőbb gazdasági helyezetben vannak, és a legnagyobb GDP növekedés előtt állnak (ilyen például Oroszország, Törökország, vagy Lengyelország).
Magyarországon a felmérésben résztvevők csupán 37%-a ért egyet azzal, hogy fizetésük elvégzett munkájukkal és a rájuk bízott felelősséggel arányos. A fizetés versenyképességével pedig a válaszadók csupán 41%-a elégedett. A megkérdezett munkavállalók kevesebb mint fele nyilatkozott úgy, hogy szervezeti egységében megfelelően elismerik és díjazzák a kiemelkedő teljesítményt. A kutatás azt is kiemeli, hogy a kevésbé stabil gazdaságokban – mint például Magyarország, vagy Bulgária – a dolgozók sokkal nehezebbnek érzik a munka-magánélet egyensúlyának megteremtését. A teljesítménykényszer, és az egyértelmű vállalati célok hiánya magasabb stresszt okoz, és csökkenti a munka és magánélet összhangba hozásának lehetőségét.(Ebben segíthet többek között a távmunka és más atipikus foglalkoztatási lehetőségek, melyek segítségével kevesebb pénzzel is elégedettebbé tehetők a dolgozók.)
Edward Stanoch, az Aon Hewitt Európai Tehetségmenedzsment Üzletág Vezetője a felmérés kapcsán elmondta: „Az üzleti életben már-már közhely, de a felmérés évről évre továbbra is bizonyítja, hogy egy szervezet legnagyobb értékét a munkavállalói jelentik. A jó HR folyamatok, a jól felépített juttatási csomagok és egy jobb vezetés még inkább elkötelezett munkavállalókat biztosít a vállalatok számára. Egy elkötelezett munkavállalói közösség pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a nehéz gazdasági körülmények között is megőrizhessék a vállalatok stabilitásukat, és akár növelhessék sikerességüket.”