Vagyis a mérlegelés, a cég várhatóan realizálható piaci értékének a kiszámítása az alku és értékesítési folyamat megkerülhetetlen része. Bár ez bonyolultabbnak tűnik, de valójában hasonlít arra, mint amikor a piacon a mérleg két serpenyőjében az ügyes kereskedő srófolja fölfelé egyik oldalon a súlyokat, másik oldalon pedig ezzel egyensúlyozva az egyre több eladni szánt árut. Mert tudja, hogy sok vevő esetén érdemben több értéket tud realizálni. A nagy különbség az, hogy
egy vállalkozó életében ez egy ritka, jellemzően egyszeri piaci értékesítés és a súlyok amelyekkel az általa felépített céget mérlegelik nagyobb téttel bírnak az elérhető pénzügyi vagyon szempontjából.
Ráadásul nagy értékről van szó, ezért amint elkezdődik egy vállalkozás értékesítése sokan szeretnének belőle profitálni, ahogy egy nagy értékű ingatlan eladása esetén is teszik a piac szereplői, köztük nemcsak az ingatlanügynökök, de például az adó(ka)t, illetékeket beszedő állam is. Ebből is látható tehát, hogy minden, üzletrészét értékesíteni szándékozó vállalkozó, tulajdonos számára fontos, hogy legyen mellette egy olyan megbízható belső vagy külső tanácsadó, aki képes megalapozott cégértékelést végezni és az alapján elengedhetetlen szakmai támogatást adni legalább az alkufolyamatban. Egy ilyen tanácsadó jó esetben a teljes értékesítés lezárásáig támogatást adhat, tudva azt, hogy melyek a megalapozott, vállalható, és melyek az elkerülhető költségek és kockázatok.