Kevés olyan eseménydús hónap volt ebben az évben, mint a március. Rögtön a hónap elején élesben elindult az adócsalók ellen bevetett csodafegyver, az EKAER, azaz az elektronikus árukövetési rendszer. Habár az EKAER-t január elejétől tesztüzemben működtették, azért bőven maradtak benne aknák, amire ráfuthattak a vállalkozások.A próbaüzem február végéig történő meghosszabbításával az érintett gazdálkodóknak lehetősége nyílt a rendszer megismerésére valamint a működéssel kapcsolatos észrevételek megtételére. Ennek eredményeként a folyamatosan érkező észrevételeket figyelembe véve történt a jogszabályi környezet finomhangolása, aminek köszönhetően alig egy nappal az éles indulás előtt jelent meg a részleteket szabályozó miniszteri rendelet. Sok felkészülési idő nem maradt tehát a vállalkozásoknak. A helyzetet csak bonyolította, hogy március 11-től a kockázatos élelmiszerek és termékek szállítása esetén már az ún. kockázati biztosítékot is meg kellett fizetni azon gazdálkodóknak, akik nem mentesültek alóla. Csakhogy a pontos részletszabályokat, illetve a kockázatos termékek körét csak egy később megjelent rendelet szabályozta.
Januári összefoglalónkat itt olvashatja!
A februári eseményekről készül írásunkat itt olvashatja!
Az új Ptk. miatt is főhetett a feje a vállalkozásoknak: 2015. március 15-ig a betéti társaságoknak és a közkereseti társaságoknak volt kötelező az új Polgári Törvénykönyv szabályai szerinti továbbműködésről határozni. A határidő azokat a cégeket érintette, amelyek 2014. március 15. napja előtt alakultak, és ezt követően még nem került sor náluk cégmódosításra. A jövő év egyébként újabb határidőt hoz, ezúttal a kft-knek kell megemelniük a törzstőkéjüket.
A kormánynak sikerült rátaposnia az ország lakosságának a tyúkszemére azzal, hogy megtiltotta a kiskereskedelmi üzletek a vasárnapi nyitvatartását. A vasárnapi munkavégzés tilalma mellett érvágást jelentett az is, hogy a boltok hétköznap is csak reggel 5 és este 10 óra között lehetnek nyitva, éjszaka csak akkor árusíthatnak, ha a boltban a tulajdonos vagy családtagja áll a pult mögött. A kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő üzletek vasárnap és munkaszüneti napokon 5 és 12 óra között lehetnek nyitva, az újságosok és a virágüzletek 6-tól 12-ig, a sportlétesítményekben lévő boltok pedig e napokon a sportrendezvények ideje alatt tarthatnak nyitva.A parlament még 2014 december 16-án szavazta meg a vasárnapi pihenőnap bevezetését, amelyet a KDNP többedszerre vetett fel. Az intézkedés egyöntetűen elvetette a szakma és a lakosság is. Az érzelmeink azóta sem változtak: egy néhány héttel ezelőtti felmérés szerint még mindig a lakosság kétharmada utálja a vasárnapi boltzárat.
Bár az előző intézkedések külön-külön önmagukban is elég muníciót szolgáltathatbábak ahhoz, hogy sose feledjük el ezt a márciust, a hónapot a brókerbotrány koronázta meg, aminél attól is tartani kellett, hogy cégek százai borulhatnak meg a veszteségek miatt. A történet február utolsó napjaiban kezdődött a Buda-Cash Brókerház engedélyének felfüggesztésével. Március elején a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. is bajba került, Március 9-én Tarsoly Csaba elnök-vezérigazgató tájékoztatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) illetékes vezetőjét arról, hogy a rendkívüli mértékben megnövekedett kötvényeladási igények miatt a kötvényeket kibocsátó Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődöt jelentett. Napokkal később az ő tevékenységi engedélyüket is felfüggesztette a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a hónap végére pedig már rács mögött volt a Quaestor csoport csaknem teljes vezetése.
A brókerházak, és egyes hozzájuk kötődő bankok csődje jelentős politikai visszhangot váltott ki, ugyanakkor van egy további mozzanat – amely egyelőre nem kapott elég rivaldafényt – ez pedig az egész pénzügyi rendszer megítélése. Március végén a hazai kis- és középvállalkozások vezetőinek 55% nyilatkozott úgy, hogy csökkent a magyar pénzügyi rendszerbe vetett bizalma és az összes megkérdezett magyar 37%-a egyenesen úgy gondolja, hogy komoly mértékben megingott a bizalma a pénzintézetekben. Ez pedig olyan törés, amely nehezen kezelhető a tisztességesen működő bankok, pénzügyi szolgáltatók számára.
Elsötétültünk
Idén kilencedik alkalommal söpört végig a világon a Föld Órája! Március 28-án, helyi idő szerint 20:30-kor történt meg a jelképes lámpaoltás.
A Föld Órája kezdeményezésről itt olvashat részleteket!
AFöld Órája a világ legnagyobb közösségi kezdeményezése, amely 162 ország, több mint 7000 városában köt össze vállalatokat, intézményeket és magánszemélyeket az egy órán túlmutató cselekvés előmozdításában, hogy együtt küzdjünk az éghajlatváltozás hatásai ellen. A Föld órája idei célkitűzései között szerepel a megújuló energiaforrásokhoz való hozzáférés biztosítása Thaiföldön, Tanzániában és a Fülöp szigeteken, néhány helyi természetvédelmi projekt kiemelt támogatása többek között Ugandában, Indonéziában, Új Kaledóniában, Portugáliában és Kolumbiában, illetve néhány fenntarthatóságot célzó törvénytervezet elfogadtatása Ugandában, Nepálban és Malajziában.