A Tech Pro friss kutatása szerint a megkérdezett szervezetek 72%-a már elfogadó BYOD-dal kapcsolatban (különösen a kisebb vállalkozások lelkesek) – vagyis megengedi ,hogy a munkatársak saját elektronikai eszközeiket (laptopjaikat, telefonjaikat) használják a munka során, a szakemberek pedig úgy látják, hogy szépen lassan a felhasználók is kezdenek tisztába jönni a lehetséges veszélyekkel és jobban figyelnek az adataik biztonságára. Vagy legalábbis nem adják oda játszani a gyereknek azt a tabletet, amelyen az összes ügyféladat megtalálható. Ugyanakkor az is tény, hogy az emberek továbbra is milliószám hagyják el a telefonjaikat. Ott felejtik mondjuk a taxiban, vagy az étteremben, ami a céges használatú eszközök esetén külön kockázatot jelent. Annyi bizonyos, hogy a BYOD trend velünk marad. A Tech Republic szakértői összeszedték, mit érdemes tudnia az újdonságokról azoknak a cégeknek, ahol felmerül a saját eszközök használata.
Már nem kiváltság, követelmény
Egyre inkább eljutunk oda, hogy a BYOD már nem az alkalmazottak kiváltsága, hanem a cégek által elvárt követelmény. A vállalatok ugyanis elkezdték felismerni, hogy ez a dolog – ha megfelelő keretek között tartják – nagyon is megéri nekik. A vállalatok számára vonzó lehetőség, hogy a munkatársakat az irodán kívül is dolgoztathassák, ráadásul úgy, hogy ehhez nem a cégnek kell finanszíroznia az eszközöket.
Az egyre több kiszervezett munkatársnak és az internettel együtt a távmunka fejlődésének köszönhetően pedig egyre gyakoribb lehet az, hogy valakivel úgy dolgozunk együtt, hogy nem is találkozunk vele. Vagyis kizárólag a saját elektronikai eszközein keresztül tartja velünk a kapcsolatot, használja a rendszereinket. A BYOD már csak azért is terjedni fog ,mert a kisebb cégek csak most kezdik felismerni, milyen jelentős előnyöket – többek között rugalmasságot és költségmegtakarítást – jelent ez nekik.
A technológia ennek kedvez
A BYOD növekedését jelzi előre a technológiai fejlődés iránya is. A BYOD ma már több, mint egy vállalati email és egy VPN kliens, amivel a dolgozó kapcsolódik a cég szervereihez. A felhő, és az egyre több vállalati folyamatra megoldást nyújtó alkalmazások segítségével egyre több üzleti feladat menedzselhető távolról. Szinte mindent menedzselhetünk a mobilunkról a jogosultságkezeléstől a beszerzésen át a szabadságok kiadásáig.
Az appok fejlődésével még rugalmasabbá válik a munka, tovább fejlődik az online közös munka lehetősége, hatékonyabbá válik a kommunikáció. Az app boomnak is még csak az elején vagyunk, de a BYOD esetében csak egy dolog, hogy az okostelefonok és tabletek hogyan kommunikálnak egy másik rendszerrel. A dolgok internete (IoT) is belép a BYOD birodalmába: gondoljunk a viselhető eszközökre, a különböző tárgyakban lévő érzékelőkre. Egy jó vállalati stratégia már kezdhet is gondolkodni rajta, hogy hogyan használja majd ki ezt a lehetőséget a vállalati stratégiában.
Ahogy a BYOD tovább terjed és egyre komplexebbé válik, a korábbinál is fontosabb lesz a kidolgozott stratégia és rend ennek vállalaton belüli kezelésére. Az informatikai részlegeknek fel kell térképeznie, hogy hogy tudják kezelni ezt a területet, szükség van előírások és használati követelmények meghatározására, megfelelő adminisztrációra, monitoringra, támogató és ellenőrző mechanizmusokra.
Az is bizonyos, hogy a cégeknek meg kell oldania az adatok biztonságos központi tárolását is, hiszen egy ilyen rendszerben elképzelhetetlen, hogy az információk egyes eszközökön „kallódjanak”. A biztonság pedig – nem győzzük hangsúlyozni - minden korábbinál nagyobb kihívás és fontosabb téma lesz. És ami még fontos ehhez: a jelszavakat, mint a biztonság kulcsát, el kell felejteni. Az emberek egyébként is gyűlölik, hogy folyamatosan kombinációkat kell megjegyezniük, ráadásul ez a dolog nem is igazán biztonságos és számos, sokkal hatékonyabb megoldás kopogtat már az ajtón.
Forrás: Techrepublic