A kihívás
Az Egyesült Államok hadserege mellett a Microsoft számít a hackerek és crackerek legkedveltebb célpontjának. Óriási hőstett a szoftveróriás ellen intézett sikeres támadás, nem is beszélve az esetleges üzleti következményekről. Ennek ellenére a Microsoftnál mind a mai napig nem történt olyan behatolás, ami adatszerzéssel járt volna. A számtalan támadás ellenére sem engedheti meg magának a cég, hogy bezárkózzon, hiszen világszerte a multihozzáféréses felhasználás szélsőséges példája a társaság. Munkatársai SmartPhone-okon, PocketPC-ken, notebookokon, otthoni PC-ken keresztül férnek hozzá a cég összes erőforrásához. Az alapvető probléma tehát az arany középút megtalálása: a funkcionalitás, a hozzáférhetőség és kényelem maximalizálása, ugyanakkor a megfelelő szintű biztonság fenntartása.
Hálózaton
A Microsoftnál a szóbeli kommunikáció szinte teljesen háttérbe szorult, átadta helyét az elektronikus levelezésnek. Óriási e-mail-forgalom van, a 60-70 ezer Microsoft alkalmazott világszerte mintegy 4,5 millió üzenetet vált nap mint nap. Így kiemelkedő jelentősége van annak, hogy mindenki - a világ bármely pontjáról – elérhesse a rendszert, ami viszont a másik oldalon komoly biztonsági kockázattal jár. A hatékonysághoz a belső erőforrásokat publikus hálózatok felé ki kell nyitni, de ezzel párhuzamosan egyre több potenciális támadással kell számolni.
Tűzfalak és jelszavak
Természetesen a Microsoftnál is tűzfalak szolgálnak a hálózat legkülső védelmeként. A közvetlen bérelt vonali kapcsolatokon túl mára már a Microsoft teljes hálózata elérhető tetszőleges helyszínről, ehhez az internetet is igénybe kell venni. A létrehozott virtuális privát hálózaton (virtual private network, VPN) keresztül valósul meg az, hogy a világ minden táján biztonságosan lehessen fogadni a bejelentkező felhasználókat, a valódi címtár-integrációnak köszönhetően egyénenként korlátozott hozzáférési jogok érvényesek a hálózat egészében. Ez a gyakran félremagyarázott fogalom nem azt jelenti, hogy mindenhol ugyanazt az azonosítót és jelszót kapja a felhasználó, hanem, hogy a különböző rendszerekre bejelentkezve fizikailag ugyanaz a címtár végzi az azonosítást. Ez – egyéb előnyei mellett – megoldást kínál arra a gyakori, és szinte kivédhetetlen problémára is, hogy a felhasználók nem birkóznak meg túl sok bonyolult jelszóval. Ilyenkor menekülnek olyan megoldásokba, mint a monitorra ragasztott cetli a jelszóval. Ennek a gyakorlatnak talán nem szükséges ecsetelni a veszélyeit.
Ugyanez a tűzfalrendszer végzi a terhelésmegosztás kényes feladatát is, hiszen ilyen mennyiségű felhasználónál nem mindegy, hogyan oszlik el az óriási adatforgalom. Kiemelkedően fontos még a forgalomelemzésen alapuló biztonsági megoldás, illetve a cég által ismert legjobb alkalmazásszintű szűrők, melyek egy esetleges biztonsági incidens bekövetkezésekor valósidejű riasztást tesznek lehetővé a legkülönbözőbb módokon, az e-mailtől az SMS-ig. Természetesen a tapasztalatok feldolgozása is megoldott, a részletes naplózás segítségével visszakereshetők az események legapróbb részletei is. Így feltárhatók az okok, és levonhatók a jövőre vonatkozó megfelelő következtetések.
Belső biztonság
A magyarországi leányvállalatnál szinte nem is találunk már fali csatlakozókat, helyette a mobil eszközöket látják el wireless-kártyákkal. Kényelme és egyéb előnyei mellett persze ez is biztonsági aggályokat vet fel, így itt is szükség van az illegálisan behatolni szándékozók megnyugtató megfékezésére. Óriási kockázat merül fel a drótnélküli hálózatok (WLAN) használatakor, hiszen ezek hatóköre az épületen kívülre is kiterjed, így könnyű felületet nyújt a közelben tartózkodó támadók részére. Amikor a WLAN rendszer biztonsági hiányosságára fény derült, a cég inkább leállította a rendszert, és előbb kifejlesztett egy tanúsítványok segítségével biztonságosan működő megoldást, mielőtt ismét használatba vette volna a WLAN-t.
Külső biztonság
Távoli kapcsolódás esetén a megbízható, smart cardon és PIN kódon alapuló autentikáción túl nagy jelentősége van annak is, hogy a nem a cég gépparkjába tartozó számítógépektől is védeni kell a belső hálózatot, hiszen nem lehet tudni, hogy használója milyen gondosan tartja távol például a vírusokat. Ennek érdekében a távoli kliensek csak a Connection Manager alkalmazás segítségével kapcsolódhatnak a hálózathoz. A Connection Manager leellenőrzi, hogy a PC megfelel-e a biztonsági előírásoknak (víruskereső, szoftverfrissítések telepítve vannak-e) és ennek függvényében engedélyezi vagy tagadja meg a kapcsolat felépülését.
Vörös riadó
Mintha nem lenne elég a külső fenyegetés, a cégen belül működik egy titokzatos Red Alert Team, amely hacker-módszerekkel próbálja felderíteni a belső hálózat és az egyes számítógépek biztonságtechnikai hiányosságait, gyenge pontjait és a csoport ténykedését sikerrel leleplezők komoly presztízst élveznek a cégben. Egy másik csoport pedig kívülről próbálkozik ugyanezzel. Az így felfedezett hibákra felhívják a figyelmet.
Felhasználók
Nagyon fontos biztonságtechnikai tény, hogy önmagában a technológia soha nem nyújt elegendő védelmet, kiemelkedő jelentősége van az emberi faktornak. Hiába a legkorszerűbb hardver és szoftver, ha a felhasználók nincsenek kellőképpen felkészítve, vagy nem tartják be a biztonsági előírásokat. Bizonyára mindenki ismer néhány horrortörténetet, a bizalmas céges, vagy magánjellegű adatok rossz kezekbe kerüléséről. Ilyenkor nem segít, ha például az email alján szereplő figyelmeztetésben felszólítják a „becsületes megtalálót” a követendő viselkedésre. Forradalmi megoldásnak számít a belső információk szándékos, vagy hanyagságból bekövetkező kiszivárogtatásának megelőzésére létrehozott jogosultság menedzselő (Windows Rights Management Services) rendszer: egy-egy dokumentummal kapcsolatos jogosultságok pontosan szabályozhatók, így akár megnyitás után bizonyos idővel „önmegsemmisítő” mechanizmus indítható be, vagy megtiltható adott felhasználók számára a másolás, továbbítás.
Belső alkalmazások
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy nem csupán saját szoftverrendszereket használ a Microsoft, bár általában jellemző a cégre, hogy amire szükség van, azt legszívesebben saját fejlesztéssel oldja meg. A külső szállítók rendszereit is szorosan integrálja a rendszerbe, például webes kapcsolódó felületet létesített az SAP vállalatirányító rendszeréhez, így egy átlagos felhasználónak nem is kell tudnia, hogy az SAP-hez kapcsolódik például egy taxi-számla elszámolásakor. Ezeket a rendszereket különösen jól le kell védeni, hogy mindenki csak a rá tartozó adatokat láthassa. Ez az említett 60-70 ezer felhasználónál kizárólag automatizálva végezhető, hiszen nem létezik akkora adminisztratív erőforrás, ami például a cégen belüli levelezőlistákra fel- és leiratkozásokat, a különböző szerverekhez való hozzáférések engedélyezését elvégezhetné. Így ezek a folyamatok is önkiszolgáló rendszerben, önműködően dolgoznak. Ahol szükséges, ott a rendszer engedélyezést kér az adott szolgáltatás, erőforrás tulajdonosától.
Megéri?
A számítástechnikai biztonság jelentős költségekkel jár, és rengeteg idő szükséges hozzá, de ugyanakkor megfizethetetlen előnyökkel járnak a fáradozások. Minden döntéshozónak érdemes lenne kiszámolni, hogy mennyibe kerülne a cégnek egy órányi leállás, és ennek a konkrét adatnak a fényében mérlegelni a biztonsági kiadások megtérülését. És akkor még nem is beszéltünk a további következményekről, például a bekövetkező presztízsveszteségről.
A Microsoft biztonsági megoldásai házon belül és kívül
A Microsoft egész világot átszövő hálózatának biztonsági kérdéseit összetettsége miatt lehetetlen teljesen körüljárni. Írásunkban így csupán a redmondi óriáscégnél alkalmazott biztonságtechnikai megoldások közül néhányat elevenítünk fel.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.