Változatlan a helyzet – de nem is baj

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 50,0. Ez alapján a válaszadók júniushoz képest összességében változatlan folyamatokról számoltak be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban huszonharmadik hónapja tart már a bővülés. Az elmúlt egy évben egyszer sem volt 50,0 pont alatt az index. A 2015. július havi index 4,9 százalékponttal alacsonyabb a júniusi értéknél (54,9). Július összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,0; a júliusoké 52,3). Az elmúlt három évben a júliusi átlag e feletti, 52,8 pont volt. Az idei érték az ötödik legalacsonyabb júliusi érték 1995 óta.

A termelési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, és hathavi bővülés után a termelt mennyiség csökkenését jelzi első hónapja. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 20 évben egyszer sem volt alacsonyabb az index értéke júliusban.

Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani így a negyedik legalacsonyabb júliusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, és alulmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.

A júliusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem rendkívül enyhe. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei a hetedik legalacsonyabb érték. Az index értéke az elmúlt 6 évben hatvanhatszor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa. Utoljára 2013 márciusában és 2015 áprilisában volt 50,0 pont felett az index értéke.

A vásárolt készletek két hónap bővülés után első hónapja szűkültek. Az idei júliusi érték az elmúlt húsz év értékei alapján átlag alatti, és a második legkisebb júliusi. 2012-ben nyolc alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2013-ban kilencre emelkedett, amit 2014-ben is tartott. Idén eddig öt hónapnál járunk.

2013-ban a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Május–július között folyamatosan visszaesést mértünk, majd decemberben is 50,0 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjától azonban csak a 2014 májusi és az idei áprilisi érték jelzett enyhe csökkenést. Az e havi érték további növekedést jelez. Értéke magasabb lett júniushoz képest, és a negyedik legmagasabb júliusi 1995 óta.

Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

A beszerzési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség visszaesését is jelzi. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a második legalacsonyabb júliusi adat. A beszerzett mennyiség két hónapig nőtt mindössze, május–júniusban, mielőtt megszakadt a jelenség, és újból szűkülést tapasztalunk.

A beszerzési árak esetében az index értéke csökkent, de továbbra is növekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap után csökkenés után negyedik hónapja emelkednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a harmadik legalacsonyabb júliusi.

A késztermékkészletek szintje júliusban újból alacsonyabb lett. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei átlag alattinak mondható, és az ötödik legkisebb 1995 óta. 2014-ben az első három hónapban a késztermékkészletek emelkedését regisztráltuk, aztán viszont három hónapig zsinórban csökkent a késztermékkészletek szintje, egészen júliusig, hogy decemberben ismét csökkenést jelezzen. Idén negyedik alkalommal jelez szűkülést az index.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke lecsökkent júniushoz képest, és hathavi bővülés után először jelzi az import mennyiségének csökkenését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is visszaesett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont alá került. 2013-ban az év május kivételével folyamatosan bővülést jelzett. Hat hónapos bővülés szakadt meg ezzel, hogy most szűkülést jelezzen, 2014 decembere után ismét.

Ebben a hónapban fólia, műanyaggranulátum és pulykamellfilé kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt barack, gyümölcs, paraj és zöldség esetében. Jelentősebb árcsökkenésről energia esetében számoltak be a válaszadóink.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo