Trump és a kormány beavatkozása a telekommunikációs piacba véget vetett a Budapesti Értéktőzsde két éves álomidőszakának
Néha egészen hosszú, békés emelkedési időszakok tudnak kialakulni a tőzsdén. Ekkor lecsökken a volatilitás, s higgadt, lépésről-lépésre történő emelkedést láthatunk, s a korrekciók is a legtöbb esetben a 20 vagy a 30 napos mozgóátlagokig történő esést jelentenek, amit szinte gondolkodás nélkül meg lehet venni. Ezek az időszakok egészen hosszúak, akár több évesek is lehetnek.
Sokszor úgy szokott véget érni a „jó világ”, hogy jön egy jelentős negatív hír, esemény. Ez nem feltétlenül töri meg azonnal a piacot, de egy erős jelzés, amire amúgy általában, legalább a volatilitás megemelkedik. Viszont azt jelzi, hogy a korábbi időszak véget ért, s valami másra, sok esetben egy medve piacra kell felkészülni.
A piac helyett egyre inkább a politikai vezetők diktálnak Fotó: Depositphotos
Egy példa. A dotcom lufi kipukkanása és a 9/11 után a magyar piac 2003-tól higgadt, komoly emelkedést mutatott egészen 2007 közepéig. A vezető részvény a Richter volt, s BUX szinte önálló életet élt. Különben a magyar piac már 2001-től jól viselkedett, míg az S&P500 még javában szánkázott lefelé, egészen 2003 elejéig. Ezért sokan nem is mertek a magyar piacon pozíciókat felvenni. Szóval a Richter 2002-ben kezdett komolyabb emelkedésbe, ami 2006 nyaráig tartott, amikor a kormány megtörte azt a megszorító csomagjával, amelynek egyik fontos eleme volt a gyógyszerkassza túlköltésének megakadályozása. Ez megölte a Richter emelkedését, s a piacot is elbizonytalanította, s komolyabb esés bontakozott ki, ami azért még nem jelentett a bikapiac végét, de jelentős törést okozott a BUX index teljesítményében. Innen sokkal nehezebbé vált a kereskedés, majd jött az egész világgazdaságot megrengető subprime válság, ami mélybe küldte az árfolyamokat.
Most is hasonló dolgokat látunk. A békés időszakot az elmúlt hónapokban felváltották a rázósabb időszakok. A BUX most is külön élt az amerikai piacoktól. A nagyon alulértékelt piac igazából csak az amerikai emelkedés utolsó nagy hullámában, az elmúlt 1,5-2 évben tudott bekapcsolódni, ledolgozni valamennyit az erős alulértékeltségből. Éppen ezért lehetett arra számítani, hogy a felülteljesítés itthon és a régióban is fennmarad még akkor is, ha az USA-ban a teljesítmény romlik, vagy kicsit visszaesik, megindul valamiféle korrekció.