Augusztusban a kivitel volumene 18, a behozatalé 14 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 1,6 milliárd euró volt, az egyenleg 863 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Júliushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 3, az importé 1,7 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2022. augusztusban:
- A kivitel értéke 11,4 milliárd euró (4589 milliárd forint), a behozatalé 13 milliárd euró (5219 milliárd forint) volt.
2022. augusztusban az egy évvel korábbihoz képest:
- Euróban kifejezve az export értéke 37, az importé 43 százalékkal nőtt.
- Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 11, a behozatalé 6,1 százalékkal bővült.
- A termék-külkereskedelmi egyenleg 863 millió euróval romlott (az első becslésben közöltnél 280 millió euróval kedvezőtlenebb).
- A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 31, a behozatalban 42 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 7,9 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 14, a dollárral szemben 33 százalékkal gyengült.
- A gépek és szállítóeszközök 2021. augusztusi áron számított kivitele 41, behozatala 26 százalékkal nagyobb lett. A közúti jármű exportvolumene közel háromnegyedével, importvolumene közel harmadával nőtt. A villamos gép, készülék és műszer exportvolumene több mint harmadával, importvolumene közel harmadával emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az energiafejlesztő gép és berendezés export- és importvolumene egyaránt több mint felével emelkedett. Az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés volumene exportoldalon több mint felével, importoldalon több mint harmadával lett nagyobb. Az általános rendeltetésű ipari gép exportvolumene több mint negyedével, importvolumene közel negyedével volt nagyobb az előző év azonos időszakához viszonyítva. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 20,1 százalékponttal, a behozatalnál 11,3 százalékponttal járult hozzá az azonos irányú forgalom volumennövekedéséhez.