Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?

A 2025. január 20-án visszatérő régi-új elnök protekcionista politikája éles szakítást jelent a világot negyedszázadon át uraló globális szabadkereskedelmi konszenzussal. A változások volumenét jól érzékelteti, hogy míg a távozó Biden-adminisztráció továbbra is a „szabályokon alapuló nemzetközi rend” megőrzésének fontosságát mantrázza, Trump már Grönland megszerzéséről, sőt Kanadának az Egyesült Államokba való felvételéről beszél. A Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda magyarországi szakértői összefoglalták, milyen hatással lehet a nemzetközi gazdasági jogra a második Trump-elnökség.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A USMCA eljárási korlátokat is felállított. Bizonyos kivételektől eltekintve ugyanis a befektetőknek, mielőtt nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményeznének, ki kell meríteniük minden hazai jogorvoslati lehetőséget, vagy legalábbis meg kell várniuk, hogy a hazai bírósági eljárás megindításától számítva legalább 30 hónap elteljen.

Bár a reform radikálisnak tűnik, az mégsem párhuzamok nélküli. Épp ellenkezőleg: a befektetési választottbíráskodás korlátozása ezzel egy időben az Európai Unióban is öles léptekkel haladt előre olyannyira, hogy a USMCA hatályba lépésével szinte egy időben az EU tagállamai is felmondták egymással kötött befektetésvédelmi egyezményeiket.

A WTO Fellebbviteli Testületének válsága

A Trump-éra protekcionista tendenciái azonban nemcsak a USMCA keretén belül érvényesülnek, hanem a Világkereskedelmi Szervezettel (WTO) kapcsolatos amerikai attitűdök révén globális szinten is megmutatkoznak. A WTO Fellebbviteli Testülete (Appellate Body), amely az államok közti kereskedelmi viták elbírálásának végső fóruma lenne, 2019 óta működésképtelen, mivel sem a Trump-, sem a Biden-adminisztráció nem nevezett ki új tagokat a testületbe. Ez a helyzet több súlyos következménnyel jár.

A Fellebbviteli Testület működésképtelensége miatt a WTO vitarendezési mechanizmusának hatékonysága súlyosan megkérdőjeleződött. A rendszer ugyanis formálisan nem szűnt meg, így nincs akadálya annak, hogy egy kereskedelmi vitát első fokon elveszítő fél az eljáró panel döntésével szemben a Fellebbviteli Testülethez fellebbezzen, és ezzel az elsőfokú döntés végrehajthatóságát elodázza. Bírák hiányában azonban az ügy soha nem jut el a másodfokú elbírálásig, így a döntés soha nem válik végrehajthatóvá.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo