Karácsonyi partik, futóversenyek, csapatépítők – a tapasztalatok szerint az ilyen közös programok egyáltalán nem feleslegesek egy munkahelyen, hiszen közelebb hozzák egymáshoz a dolgozókat. A munkahelyi barátságoknak pedig fontos szerepük van a megfelelő munkahelyi kultúra kialakításában, az együttműködési készségek és kötelékek megerősítésében. A KPMG első Friends at Work felmérésében 1000, teljes munkaidős alkalmazottat kérdeztek arról, mit gondolnak a munkahelyi baráti kapcsolatokról, mi segíti és mi akadályozza ezek kialakulását.
„A kutatásból egyértelműen kiderül, hogy a munkahelyi barátságok javítják a mentális jólétet és a munkahelyi elégedettséget. Az ilyen kapcsolatokat leginkább a hibrid rendszerben dolgozók tartják nagy becsben, ugyanakkor az irodai dolgozóknak jellemzően több és többféle barátjuk van” – összegzi a kutatás megállapításait Erős Zita, a magyarországi KPMG HR igazgatója.
Öt megkérdezettből négy véli úgy, hogy a munkahelyi barátok nagyon fontosak (81 százalék), és pozitív mentális egészségügyi előnyöket biztosítanak (78 százalék). 43 százalékuk úgy gondolja: a szoros barátságok vannak a legpozitívabb hatással a mentális egészségre. 79 százaléknak van legalább egy barátja a munkahelyén. A válaszadók 83 százaléka szerint a munkahelyi barátságok segítenek abban, hogy elkötelezettebbek legyenek, 81 százalék érzi ettől elégedettebbnek magát, a kötődés pedig 80 százalék szerint erősebb így a munkahelyhez. Érdekes módon a vállalati hierarchián belül feljebb lépve a barátság szerepe átértékelődik: a pályakezdő alkalmazottak 63 százalék vallotta, hogy kell a baráti kötődés, míg ezt csak a középvezetők 45 százaléka, illetve a felsővezetők 40 százaléka tartotta fontosnak. A szoros munkahelyi barátsággal nem rendelkezők esetében feljebbvalójuk hat rájuk a legjobban.