Munkajogi és munkaügyi kockázatok
A „munkahely” fogalma nálunk hagyományosan irodához, cégtelephelyhez kötődik. Ha azonban valaki Görögországból dolgozik magyar főnökének, akkor felmerül, hogy mely ország joga szerint szabályos a díjazás, és hol követelhetik be a bérekhez kötődő járulékokat. A munkahely szerinti jogállás, a helyi munkaügyi törvények és munkaszerződés szerinti szabályozás mind érintettek.
Emellett az egyes hatóságok határozottan követik a külföldről történő munkavégzést – ugyanis külföldi fizetések adatait sok esetben továbbítják a NAV-hoz.
Kapcsolódó adóegyezmények – mikor mire figyeljünk?
• Európai uniós országokban: Ha több mint 183 napot vagyunk Magyarországon, mégis külföldön dolgozunk, az adott országban fizetett adót be lehet számítani a magyar adófizetési kötelezettségbe.
• Egyezményes országok: Magyarország több, mint 80 ország vonatkozásában rendelkezik kettős adózás elkerüléséről szóló egyezménnyel, ami segít felismerni, hol adózzunk.
• Egyezmény nélküli országok: Ilyen például az USA 2024-től – itt mindkét állam adóztathat. A külföldön befizetett adót beszámíthatjuk, de az adófizetési kötelezettség Magyarországon is megmaradhat (pl. tőkejövedelmeknél legalább 5 százalékos mértékben)