Magyarországnak két veszélyes ellenfele van, a magas és költséges eladósodás, valamint a magas és makacs infláció - hangsúlyozta a jegybank elnöke.
Matolcsy György szerint hibás gazdaságpolitikai fordulat következett be, a kormány elengedte az államháztartási hiányt, és az infláció elleni küzdelemben másfél-két évig nem csatlakozott a jegybankhoz.
A téves gazdaságpolitikai fordulat közepén az infláció áll; nem érthető teljesen, hogy miért vezeti az Európai Unióban az inflációs sokk terén Magyarország a mezőnyt - jelentette ki az MNB elnöke. (MTI)
A Népszava azt emeli ki Matolcsy beszédéből, hogy a magyar kormány gazdaságpolitikája egy döglött ló, amiről azonnal le kellene szállni. A jegybank elnök szerint világosan látható, hogy az elmúlt években Magyarország uniós felzárkózása megállt, sőt visszájára fordult. Magyarország 2019-ben még az Unió 20. legfejlettebb állama volt, ami nem fényes eredmény, de 2023 végére a 23. helyre csúsztunk vissza. Ami még inkább szomorú, hogy ezzel párhuzamosan a leggyengébb uniós államok kezdenek felzárkózni a magyar fejlettségi szintre. A hibás 2021-es gazdaságpolitika fordulat következtében veszített Magyarország az unión belüli pozícióiból.
A vélemények mellett érdemes átnézni a száraz és unalmas számokat. A rendszerváltás óta eltelt 34 évből 18 éven keresztül Orbán Viktor irányította a magyar gazdaságpolitikát. A maradék 16 évben összesen 6 kormányfő váltotta egymást. A fő felelősség tehát kimagasló arányban Orbán Viktort terheli. Antall József miniszterelnökségét ráadásul nem túl igazságos azonos fajsúllyal kezelni, hiszen ő egy kifosztott országot örökölt, amikor átvette az irányítást. A Világbank adatai azt mutatják, hogy a piacgazdaságra áttérést legsikeresebben Lengyelország és Románia hajtotta végre. Gazdasági fejlődésben Lengyelország lehagyta Ausztriát, Románia pedig Magyarországot és Csehországot.