A Bankmonitor szakértői szerint ezzel hatra bővült azon bankok köre, ahol elérhető a lehetőség.
Egy lakáscélú kölcsön összege akár az ingatlan vételárának vagy építési költségének 90 százalékát is elérheti 2024-től, amennyiben teljesülnek az első lakásvásárlókra vonatkozó feltételek. Eddig az OTP, az Erste, a K&H, a CIB és az UniCredit bankoknál volt elérhető a lehetőség, ám májusban csatlakozott hozzájuk az MBH Bank is.
Normál esetben egy jeltáloghitel esetében a fedezetként bevont ingatlan becsült forgalmi értékének legfeljebb 80 százalékát hitelezhetik meg a bankok, vagyis minimálisan 20 százalék önerő szükséges a vásárláshoz vagy építéshez.
Mik a 10 százalék önerő jogszabályi feltételei?
Az önerőkedvezménnyel az első otthonukat vásárlók élhetnek akkor, amennyiben megfelelnek a jogszabályi és bank által elvárt feltételeknek.
A jogszabályi feltételek:
- Az igénylők nem tölthetik be a 41. életévüket az igénylés pillanatában. (Ez vonatkozik minden, az ügyletben szereplő adósra és adóstársra is.)
- Az igénylők nem rendelkezhetnek, és a múltban sem rendelkezhettek 50 százalék-ot elérő tulajdoni hányaddal ingatlanban. Kivétel, ha az jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt, mint például egy özvegy házastárs haszonélvezeti joga.
Nem azonosak a bankok elvárásai
Miközben a jogszabályi feltételek egységesek, a Bankmonitor szakértői szerint az egyes bankoknál számos eltéréssel találkozhatunk. Különbözőképpen kezelhetik például a vállalkozói, a készpénzes vagy éppen a külföldi munkáltatótól származó jövedelmet, illetve abban is lehet különbség, hogy mekkora a minimálisan elvárt jövedelem. Emellett van olyan bank, amely meghatározza, legfeljebb mekkora lehet az érintett ingatlan vételára, illetve abban is vannak eltérések, hogy ha CSOK Pluszt is igénybe venne a család, akkor legfeljebb hány gyermek vállalható.