Hasonlóan ajánlott a felvételi folyamat bértárgyalási szakaszánál is eljárni: miután átbeszéltük az érveinket és mindkét fél számára világos az, hogy milyen téren profitálhat a közös munkából, érdemes rátérni mind a fizetésre, mind a munkarendre vonatkozó igényekre, erre pedig érdemes előre felkészülnünk.
Vegyük figyelembe a körülményeket
Ajánlott utánanéznünk minden bértárgyalás előtt, hogy az adott pozícióban milyen fizetések a jellemzőek, ehhez hasznos segítséget nyújthat például a Profession.hu Prémium szolgáltatása. Ezek a friss, adatalapú információk segíthetnek eldönteni, hogy megközelítőleg milyen fizetési csomagban érdemes gondolkoznunk, mi a jellemző az adott területen – benne cafeteria elemekkel. Az előléptetési igénynél emellett pedig érdemes számolnunk a vállalat struktúrájával, illetve a cég teljesítményével is. Lapos felépítésű szervezetek esetében – tehát amelyek kevesebb hierarchiai lépcsőből állnak – kevesebb lehetőség adódik előre lépésre, ezért várhatóan nehezebb lehet a dolgunk, ennek mentén érdemes átgondolnunk a reális lehetőségeinket.
Nemcsak a bér és a karrierépítés kérdésénél, hanem a munkavégzés formájával, szabályaival kapcsolatban is képviselhetjük az érdekeinket. Ha a munkavégzés kereteiben szeretnénk rugalmasságot kérni – például több home office napot vagy rugalmas munkaidőt –, gyakran helytálló érv lehet a munka-magánélet egyensúlya is. Így a családi ügyek könnyebb intézése – például, ha így egyszerűbb megoldanunk a gyerekek iskolába jutását. Ilyen esetekben mindenekelőtt fontos, hogy biztosítsuk a munkaadót arról, hogy bár más formában dolgozunk, megmarad a megszokott hatékonyságunk. Ez a munkavállaló elégedettségén túl a vállalat számára is előnyökkel járhat.