Mikorra időzítsük és mikorra ne?
„A tárgyalások ideális időszaka az, amikor a teljesítményértékelésre kerül a sor – amennyiben van ilyen a cégnél. Ekkor visszajelzést kapunk a teljesítményünkre, ami apropót és alapot szolgáltathat a tárgyaláshoz. Amennyiben lehetőségünk van, a próbaidőszak alatt csak különösen indokolt esetben álljunk elő különleges igénnyel, ennek ugyanis az lehet az üzenete, hogy rövid időn belül már változtatnánk a megbeszélt konstrukción. Adódhatnak ugyanakkor váratlan helyzetek, amikor teljesen indokolt és szükségszerű a változtatás akár a próbaidő alatt is” – fogalmazott Szigeti Nikoletta, a Profession Services vezetője.
Érdemes lehet a cég adott időszakban mutatott teljesítményével is kalkulálnunk a bértárgyalás időzítésénél. Javulhatnak ugyanis az esélyeink a fizetésemelésre vagy előléptetésre is, ha olyankor állunk elő az elképzelésünkkel, amikor a cég stabil anyagi helyzetben van.
Készüljünk fel a nemleges válaszra is
Akadnak sajnos helyzetek, amelyeknél a munkáltató kevésbé tud rugalmas lenni. Minden tárgyalási szituációnál van esély arra, hogy elutasítást kapunk. Ilyen esetben fontos, hogy erre is – amennyire lehet – tudatosan készüljünk, és ne éljük meg személyes kudarcként. Érdemes viszont ilyen esetekben tisztázni a munkáltatóval, hogy mik lehetnek az előrelépés, béremelés vagy a munkarend rugalmasabbá tételének feltételei, amelyeket teljesítenünk kell – így pedig már konkrét szempontok szerint értékelik a munkánkat, ha pedig azoknak megfelelünk, alapot szolgáltat a következő tárgyaláshoz.