Új irány kellene Magyarországon - Matolcsy megint bedühödik?

Hazatért az IMF Magyarországon tárgyaló csoportja. A valutaalap szakemberei a szokásos éves országjelentés előkészítését és a 2008-as hitelprogram utólagos ellenőrzését végezték most el. A szervezet tavaly februári országjelentése kiverte a biztosítékot a nemzetgazdasági miniszternél, aki akkor felszólította az IMF-et, hogy gyakoroljon önkritikát korábbi tévedései miatt. A valutaalap valóban tévedett tavaly, de jóval kisebbet, mint a mindig optimista tárcavezető: a tényszámok jóval rosszabbak lettek, mint az akkori prognózis.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét Magyarországon járt az IMF delegációja, ám most nem a több mint egy éve húzódó újabb magyar hitelfelvétel volt a téma, bár Varga Mihály, az egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter egy tavalyi, december közepi üzleti konferencián arról beszélt, hogy a látogatás alkalmával akár hivatalos tárgyalásokra is sor kerülhet majd e témában. Irina Ivascsenko,az IMF budapesti irodájának vezetője azonban még aznap jelezte, hogy az IMF-delegáció január 16. és 28. között nem a hiteltárgyalások miatt érkezik: a szervezet szakértői a Magyarországról szóló éves országjelentés előkészítését, illetve a 2008-as hitelprogram utólagos ellenőrzését végzik majd el. Az NGM hétfői közleménye szerint a Nemzetközi Valutalap  és az Európai Bizottság delegációja éves gazdaságpolitikai konzultációja keretében találkozott a magyar kormány, a Magyar Nemzeti Bank, a PSZÁF vezetőivel és szakértőivel, valamint a pénzügyi szektor egyes szereplőivel.  A felek a látogatás részeként egyeztetést folytattak a 2013-as téli gazdasági előrejelzésről is.( Az Európai Bizottságnak a látogatással kapcsolatban kiadott közleményét lásd keretes írásunkban! )

IMF: új gazdaságpolitikai irányra van szükség Magyarországon

A NGM leszögezi: a kormány által megtett lépések nem egyszeri jellegűek – vagyis nemcsak egy-egy év gazdálkodását stabilizálják –, hanem hosszú távon biztosítják az állami pénzügyek fenntarthatóságát. A hiány 3 százalék alatt tartása folytatódik, mivel Magyarország elkötelezett a túlzottdeficit-eljárás idei lezárása mellett – olvasható a tárca közleményében.

A január 16-ai első megbeszélés előtt a Parlamentben (balról jobbra): Barbara Kauffmann, az Európai Bizottság (EB) delegációjának vezetője, Szűcs Tamás, az EB budapesti irodavezetője, Gyenes Zoltán, az EB delegációjának tagja, Varga Mihály miniszter, Irina Ivascsenko, az IMF budapesti irodájának vezetője és Thanos Arvanitis, az IMF delegációjának vezetője. MTI Fotó: Beliczay László

Az IMF szerint viszont új gazdaságpolitikai irányra van szükség Magyarországon a fenntartható költségvetési konszolidációhoz, a növekedés és a bizalom elősegítéséhez, a pénzügyi szektor rendbetételéhez és a strukturális reformok végrehajtásához – áll a Nemzetközi Valutaalap magyarországi, a négyes cikkely szerinti országlátogatását végző delegációjának hétfőn kiadott közleményében.

A szervezet szerint az államháztartási hiány jelentősen csökkent 2012-ben, de az ezt eredményező intézkedések rontották a beruházási környezetet. A jelenleg követett gazdaságpolitikát előrevetítve a delegáció szerint a következő években várhatóan nő az államháztartási hiány. Az IMF 2013-ban már 3,25 százalékos GDP-arányos hiányt vár, és a következő években is 3 százalék fölötti deficitre számít. Így a szervezet szerint az államadósság szintje az elkövetkező években a GDP 78 százalékán ragad. A valutaalap úgy véli, 2015-re 2 százalék alá kell csökkenteni a GDP-arányos hiányt, hogy az adósságpálya stabilan csökkenő pályára álljon.

A delegáció a 2012. évi 1,5 százalékos visszaesés után  2013-ban a magyar GDP stagnálására számít. A magyar gazdaság gyenge teljesítménye részben strukturális okokra vezethető vissza, de egyes gazdaságpolitikai intézkedések is hátráltatják a kilábalást – szögezi le a közlemény, amely ehhez azt is hozzáfűzi, hogy a jelenleg kialakult kedvező külpiaci helyzet jó alkalom arra, hogy a magyar hatóságok végrehajtsák a szükséges korrekciós intézkedéseket.

Munkaadók: ami az országnak hiányzik, az a bizalom
Az MGYOSZ álláspontja szerint a legnagyobb problémát jelenleg a magyar gazdaságban a bizalom hiánya jelenti. Éppen ezért nem is értékelhető jelenleg az ország valós állapota kizárólag gazdasági mutatószámok alapján, amelyek egyébként meglehetősen borús képet mutatnak. A makrogazdasági adatok tekintetében alapvetően borús képet látunk: recessziós pálya várható Magyarországon, az idei évre az elemzői prognózisok 1% feletti visszaesést mutatnak, emellett pedig növekednek az inflációs kockázatok: az EU-n belül jelenleg hazánkban a legmagasabb az infláció, jelenleg már 6% feletti szinttel. Mindezen problémákat tovább emeli az olajár és a nemzetközi élelmiszerár-emelkedés is, melyekre a hazai döntéshozóknak semmilyen ráhatása nem lehet. Pozitívum ugyanakkor, hogy az államháztartási hiány 3% alatt lehet az idei évben is, ezzel pedig kiemelkedő eredményt ér el Magyarország az EU27-en belül ezen a téren – áll a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének „Gazdasági helyzetkép” című kiadványában.
Az IMF meglátása szerint a kedvező világpiaci helyzet enyhített a kormány finanszírozási nehézségein, de a gazdasági kilátások továbbra is kihívásokat rejtenek. „A gazdaság négy év alatt a második recesszióját éli meg jelenleg, a fogyasztás és a beruházás csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig makacsul magas” – írja a valutaalap. Az IMF szerint az első Széll Kálmán Terv helyes megállapításokat tartalmazott, amennyiben a kormány strukturális reformok útján kiadáscsökkentést kívánt végrehajtani.Ám három év után a kormányzati kiadások továbbra is magas – a régióban az egyik legmagasabb –  szintet érnek el, és a kormány ezeket egyre inkább a piacot torzító adók útján finanszírozza. A kormányzati kiadások hatékonyságának növelése lehetővé tenné az adórendszer racionalizálását, ami ösztönzőleg hatna a beruházásokra, a munkaerő-piaci aktivitásra és a növekedésre – véli a szervezet.

Magyarország potenciális növekedési üteme, amely jelenleg 0 körül van, és középtávon 1-1,5 százalék körül lehet, komoly aggodalomra ad okot. A kiszámíthatóbb gazdaságpolitika, a vállalatok esélyegyenlőségének biztosítása és a strukturális reformok végrehajtása elengedhetetlen a gyorsabb növekedési ütem és a nagyobb a magasabb életszínvonal biztosításához.

A jegybanki politikával kapcsolatosan az IMF megjegyezte: több egymást követő kamatvágás után a további enyhítésről csak nagy óvatossággal szabad dönteni, mert az infláció továbbra sincs kellően lehorgonyozva, és az is részben az energiaár-csökkentésnek köszönhető, hogy idén várhatóan 3,5 százalékra csökken az infláció.  A valutaalap szerint érthető az az óhaj, hogy a monetáris politikával elősegítsék a belső kereslet növekedését, de – mint írják  – „az alacsonyabb alapkamatnak aligha lesz kézzelfogható hatása a hitelkínálatra és a keresletre, mivel nehéz környezetben működnek a bankok”. A további kamatcsökkentéseknek a forint árfolyamára gyakorolt hatására is felhívják a figyelmet, minthogy a forintgyengülés veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást. A szervezet szerint a jegybank függetlenségének és az inflációkövető politika hitelességének fenntartása hozzájárulna az üzleti és piaci bizalom tartós javulásához. Mindezek fényében az MNB-nek kellően magas tartalékot kell fenntartania az esetleges sokkok kivédése érdekében – írta az IMF.

Az IMF beismerte, hogy tévedett?

Az IMF valamennyi tagországában tart a mostanihoz hasonló rendszeres egyeztetéseket a szervezet alapszerződésének megfelelően, Magyarországról legutóbb múlt év januárjában adott ki országjelentést, amelyre akkor a Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívül élesen reagált. IMF-delegáció azóta hivatalosan csak 2012. július 17. és július 25. között járt Magyarországon (a küldöttség a tervezettnél egy nappal korábban elutazott) a magyar kormány által kezdeményezett hitelmegállapodásról szóló tárgyalások előkészítésére.

A valóság az IMF-prognózisnál is rosszabb lett
Nem értett egyet tavaly a Nemzetgazdasági Minisztérium az IMF 2012–2013-ra vonatkozó előrejelzésével. Most, egy évvel később látszik: a valóság nemhogy nem igazolta a kormány optimizmusát, de még a valutaalap prognózisánál is jóval rosszabbnak bizonyult. 2012 januárjában az IMF az évre 2,8 százalékos GDP-növekedést és 4,1 százalékos inflációt várt, szemben a magyar kormány 3, illetve 3,5 százalékos prognózisával. A tények: a gazdaság nem nőtt, hanem visszaesett mintegy 1,5 százalékkal, az infláció pedig meghaladta az 5,5 százalékot.
Az IMF delegáció mostani, január 16-ai érkezését megelőzően Varga Mihály többször is úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormány helyesen járt el, amikor egyes kérdésekben ragaszkodott álláspontjához a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való egyeztetések során. A tárca nélküli miniszter szerint az IMF nemrégiben egy tanulmányban beismerte, hogy az eurózónának általa javasolt intézkedések nem mindig voltak elég hatékonyak. Varga ebből arra is következtetett, hogy a szervezet szakemberei nyitottak a szakmai vitákra. Hangsúlyozta: a magyar kormánynak törekednie kell arra, hogy egy-egy kérdésben meggyőzze álláspontjának helyességéről a valutaalapot.

Az IMF „beismerésének” nem sok köze van a magyar helyzethez Madár István,a Portfolio.hu online gazdasági újság vezető makrogazdasági elemzője szerint, aki múlt heti elemzésében azt írta: „Az IMF éppen azt kéri számon rajtunk, hogy a kiigazítási lépéseink növekedési áldozata indokolatlanul nagy (ami hosszabb távon fenntarthatósági kockázatokat hordoz), és egyáltalán nem kér nagyobb szigort.”

Az íreknek bejött az IMF-hitel
Írország a hitelezők minden elvárásának eleget tett, minden kötelezettségét teljesítette, az ír gazdaság újra növekszik, a kormányzati kiadások csökkennek, a nemzetközi befektetők bizalma pedig visszatérőben van, aminek következtében csökkent az ír államkötvények hozama – mondta Enda Kenny ír kormányfő az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén felszólalva a január 1-jén elkezdődött ír uniós elnökség programjáról tartott vita elején, amely épp az IMF-delegáció Magyarországra érkezésének napján zajlott. Írország még az év vége előtt le akarják zárni az IMF/EU pénzügyi mentőprogramot– jelentette be a miniszterelnök, aki megerősítette: az ír uniós elnökség fókuszában a munkahelyteremtés és a növekedés beindításához elengedhetetlen stabilitás áll. Nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalok foglalkoztatási gondjainak megoldására, beleértve az Európai Bizottság által javasolt ifjúsági garanciát is, amely azt írná elő, hogy a 25 évnél fiatalabbak az iskola elhagyása vagy az elbocsátás után négy hónapon belül kapjanak állást vagy gyakornoki helyet, vagy részesüljenek további képzésben. Az EP legnagyobb, néppárti frakciójának elnöke, Joseph Daul francia konzervatív politikus kifejtette: az Európai Néppárt céljai egybeesnek az ír elnökség céljaival. Európának fenntartható fejlődésre van szüksége, és Európa csak akkor lehet versenyképesebb, ha elkötelezi magát a nagyobb integráció mellett.
A delegáció érkezésének napján – majd azután más alkalmakkor is – Varga azt is kifejtette, hogy bár a kormány fenntartja szándékát egy hitelmegállapodásra, az országnak nincs szükség az IMF pénzére. November végén Orbán Viktor miniszterelnök is határozottan hangot adott ebbéli véleményének. Elemzői vélekedések szerint külső kényszer nélkül nemigen lesz aktív a magyar kormány annak érdekében, hogy az újabb IMF/EU-hitelmegállapodást tető alá hozza.

Miből lesz itt növekedés?

A mostani látogatás célja tehát az volt, hogy két fél áttekintse az elmúlt fél év makrogazdasági fejleményeit, és értékeljék a költségvetési folyamatokat. Varga Mihály tájékoztatása szerint a tárgyalás első napján szó volt a 2008-as IMF/EU-hitelmegállapodásról – az akkori kormány rögtön a válság kezdetekor 20 milliárd eurót vett fel a nemzetközi szervezetektől –, a delegáció ugyanis az akkori hitelmegállapodás teljesülését is vizsgálta. Varga szerint azt az IMF nem vitatta, hogy a 2012. júliusi tárgyalások óta is javult az ország állapota. Ugyanakkor a küldöttség – amelynek vezetője, miként júliusban is, Thanos Arvanitis, a tagjai pedig Irina Ivascsenko és Barbara Kauffmann az Európai Bizottság (EB) delegációvezetője voltak – szerint Magyarországnak már nem a fiskális egyensúly megteremtése a fő problémája, hanem az, hogy miből lesz növekedés, miből lesznek új munkahelyek – számolt be az államtitkár a találkozóról.

Lesz itt növekedés
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétfőn, a Nokia Siemens Networks Kft.-vel kötött stratégiai együttműködési megállapodást aláírásakor azt mondta: a magyar GDP 2025-ig történő megkétszerezése fontos nemzeti cél, amelyhez meg kell háromszorozni az ország külgazdasági teljesítményét. A miniszter kiemelte, hogy a kormány 2020-ig legalább egymillió új munkahelyet szeretne teremteni, valamint visszatérésre kívánja ösztönözni a jelenleg külföldön dolgozó „félmillió kitűnő magyar munkavállalót” – adta hírül az MTI.
Az IMF szakértői úgy vélik, hogy Magyarországon azért nincs növekedés, mert nincsenek beruházások, a beruházásokhoz viszont a hitelezésnek be kellene indulnia, hitelezés pedig azért nincs, mert túl magasak a bankokra kivetett adók. A magyar kormány viszont azt mondja, hogy sokféle tényezőn múlik a növekedés beindulása. A tárca nélküli miniszter úgy vélekedett: a tárgyalásokon az a kérdés, hogy az IMF hajlandó-e elfogadni Magyarország gazdaságpolitikai modelljét tárgyalási alapként, vagy ragaszkodik a változtatásokhoz. Pénzpiaci elemzők múlt heti vélekedése szerint a magyar kormány nem kíván semmilyen makrogazdasági változtatásról tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal, és erre jelenleg a piac sem szorítja rá.
Több figyelmet a növekedésre!

Az Európai Bizottság január 16. és 28. között Magyarországon járt küldöttsége azt javasolja, hogy Magyarország folytassa a pénzügyi konszolidációt, de fordítson nagyobb figyelmet a növekedési potenciál erősítésére – tudatta a brüsszeli testület hétfői közleményében.

A küldöttség üdvözölte a fiskális kiigazításban eddig elért eredményeket és a kormány elkötelezettségét az erőfeszítések folytatására, hogy az államháztartási hiányt a GDP 3 százaléka alatt tartsa. Ezzel együtt a delegáció azt is szorgalmazta, hogy a kormány a költségvetési intézkedések minőségére is fordítson figyelmet, hogy biztosítható legyen a túlzott hiány korrekciójának fenntarthatósága – fogalmaz közleményében az Európai Bizottság. A testület szerint idén és jövőre „a számottevő külső finanszírozási igény miatt” mind a strukturális reformok határozott folytatása, mind a gazdaságpolitika intézményrendszerének stabilitása és hitelessége fontos szerepet játszik majd.

A küldöttség megállapította, hogy Magyarország 2012 első felében recesszióba került, ennek mértékét pedig 1,5 százalékra becsüli. A delegáció szerint a növekedés várhatóan csak lassan tér vissza 2013-tól kezdve, „a gazdasági kilátások ugyanis gyengék”. A brüsszeli testület küldöttsége arra is kitért, hogy a beruházások szintje történelmi mélypontra süllyedt, a hitelezés pedig tovább lassult. A bizottság arra számít, hogy a folyó fizetési mérleg továbbra is többletet fog mutatni, részben a belföldi kereslet csökkenéséből fakadóan.

„Üdvözlendő, hogy a magyar kormány a túlzottdeficit-eljárás lezárása és az államadósság csökkentése érdekében elkötelezett a fiskális kiigazítás folytatása mellett. Az erőfeszítések első eredményei a 2012-es költségvetési adatokban már látszanak” – állapította meg a küldöttség, amely azért azt is leszögezi, hogy további lépések kellenek ahhoz, hogy a hiány tartósan és kiegyensúlyozottan a 3 százalékos határ alatt maradjon. „Az intézkedéseknek lehetőség szerint a kiadási oldalra kellene koncentrálniuk” – fogalmazza meg javaslatát a kormány számára az Európai Bizottság.

A küldöttség aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Magyarország növekedési potenciálja elmarad a térség országai mögött, és éppen ezért arra ösztönözte a kormányt, hogy gondolja újra a bevételek növelését célzó közelmúltbeli intézkedéseit, a többi között az ágazati különadókat is, amelyek „valószínűleg ártanak az üzleti bizalomnak, a növekedésnek és a foglalkoztatásnak, nemcsak rövid távon, hanem még inkább közép- és hosszú távon is”. A küldöttség azt is fontosnak tartaná, hogy javuljanak a bankok működési feltételei, és ezáltal élénküljön a hitelezés, illetve erősödjön a „nagyon hiányzó” beruházási dinamizmus.

A bizottság tisztviselői – az IMF szakértőivel és az Európai Központi Bank megfigyelőivel együtt – azért jártak Magyarországon, hogy a 2008 és 2010 között Magyarországnak nyújtott támogatás szokásos felügyeleti eljárása keretében áttekintsék a legfrissebb fejleményeket. Emellett információkat, adatokat gyűjtöttek a testület téli előrejelzéséhez, amelyet február 22-én ismertetnek majd, továbbá ahhoz a tanulmányhoz, amelyet az úgynevezett makrogazdasági egyensúlyhiány-eljárás keretében tavasszal tesz majd közzé a bizottság.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo