Ennek az átalakulásnak a középpontjában Kína áll – amely gyorsan csökkentette az innovációs szakadékot az Egyesült Államokkal szemben, amely sokáig a globális K+F versenyben vezető szerepet töltött be.
Kína felemelkedése a globális kutatás-fejlesztésben
2000-ben Kína a globális K+F-nek mindössze 4 százalékát tette ki. 2023-ra ez az arány 26 százalékra emelkedett, ami több mint hatszoros növekedést jelent. Valójában ez 1663 százalékos K+F ugrásnak felel meg.
Ma még mindig az Egyesült Államok vezeti a K+F-kiadások terén 2023-ban a világot, de Kína már csak 61 milliárd dollárral marad el az USA-tól.
Kína (2023): 723 milliárd dollár
Egyesült Államok (2023): 784 milliárd dollár
Az Egyesült Államok és Kína együttesen 2023-ban a világ K+F-kiadásainak több mint felét jegyezte.
Az Egyesült Államok és Kína után a nemzeti kiadások meredek csökkenése következik.
Miért fontos az innováció?
A hatalmas K+F beruházások erősítik az országok hosszú távú termelékenységét, technológiai vezető szerepüket és nemzetbiztonságukat. Kína felfutása tükrözi az olyan ágazatok felé irányuló stratégiai előretörését, mint a mesterséges intelligencia, a félvezetőgyártás, a biotechnológia és a megújuló energia. Ezek olyan területek, amelyeknek vezető szerepük van a globális jövő szempontjából.
Eközben más gazdaságokra, például Japánra, Németországra és az EU-ra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy lépést tartsanak egy olyan korszakban, amelyet egyre inkább az innováció-vezérelt verseny határoz meg.