Orbán Viktor legutóbb Tusványoson mondott egy nagyívű beszédet a gazdaság helyzetéről. A kormányfő nagy hatású fogalmakat puffogtatott és világrendszerváltásról beszélt. Az ott lévő hívek lelkesen, kipirosodva tapsoltak, míg a befektetők jéghideg csenddel válaszoltak. Még a legérzékenyebb gazdasági hőmérő a forint árfolyama sem moccant egy arasznyit sem. A bizalmi indexek inkább csak halványan még lejjebb csusszantak. A keletről közelgő bizánci gazdagság képének miniszterelnöki kivetítésétől a befektetők homlokán valószínűleg csak a ráncok száma nőtt, nem pedig lelkesedésük a magyar jövőre tekintve.
Az ING Bank legutóbbi elemzése szerint a lakosság üzleti bizalma az Orbán-kormány felé olyan mélyre süllyedt, hogy az immár a gazdaság növekedését akadályozza.
Európai összevetésben is kiugró hazai megtakarítási ráta, ami historikus összevetésben még sohasem volt olyan magas, mint 2024-ben.
Az emberek inkább gyűjtögetik a pénzüket ahelyett, hogy befektetnének, vagy beruháznának, esetleg magasabb, minőségibb fogyasztással pörgetnék vissza a pénzüket a gazdaságba. Vagy spórolnak a várható rosszabb időkre, vagy egyszerűen nem látnak értelmes befektetési lehetőséget. Az ING Bank elemzői úgy látják, jövőre a magyar gazdaság akár 3,6 százalékkal is nőhet, régiós csúcsot érhet el, ha helyreáll a fogyasztói bizalom. Nagy kérdés, hogy meglesz-e a bizalom.