A problémát csak az jelenti, hogy a háború miatt elszabadult inflációt szinte mindenhol adócsökkentéssel igyekeznek kezelni a kormányok, lásd Brüsszel meghatározó tagállamai, mint a németek, az olaszok, valamint a spanyolok, de a kisebbek is, mint a lengyelek és a horvátok.
És persze az Egyesült Királyság új miniszterelnöke is ebben mesterkedik, akinek gigaadócsökkentési tervét épp most fúrják ezer helyről.
Janus-arcú kormányunk, amely az április 3-i választás előtt még azt hangsúlyozta, hogyha valaki a baloldalra szavaz, akkor adóemelések lesznek, ezzel szemben, ha a jobboldalra, akkor „történelmi adócsökkentések” várhatók, most kénytelen-kelletlen szembe megy az árral. Orbán Viktort ezért, mostani berlini látogatásakor példátlan kritikával illették. Veszélyben a közös német-magyar gazdasági sikertörténet – jelentette ki a német gazdaság kelet-európai piacokon tevékenykedő szereplőit összefogó érdekképviselet vezetője egy német-magyar gazdasági fórumon, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök látogatása alkalmából rendeztek. Philipp Haussmann a kormányfő részvételével tartott eseményen hangsúlyozta, a német vállalkozások körében egyre többeknél érlelődött meg az a „megalapozott gyanú”, hogy „nem látják őket szívesen”. Nehézségeik közé tartoznak a szektorális különadók, és úgy érzik, hogy átláthatatlanok az engedélyezési és a közbeszerzési eljárások és nincs „fair hozzáférésük az igazságszolgáltatáshoz".
Az egész történetben a legszomorúbb, hogy ezeket a kritikákat nem a hazai ellenzék és nem a liberális, baloldali európai jogvédők fogalmazták meg ezúttal, hanem az ország legfontosabb gazdasági partnerei, akik profi üzletemberek és akik nemcsak Európában mozognak otthonosan, hanem jól ismerik az egész világgazdaság működését.