Ezek a települések nemcsak azért lehetnek ideálisak egy hétvégi házhoz, mert elérhető telekárakkal rendelkeznek, hanem mert népszerű üdülőövezetek közelében helyezkednek el, ami pedig emeli a telek ingatlanpiaci értékét, és több kikapcsolódási, rekreációs vagy akár kulturális potenciált is tartogat.
„Egy nyaralóprojekt-finanszírozás megtervezésekor több lehetőséget kell mérlegelnünk. Mobilház esetén ugyan nem elérhető lakáshitel, de a szabad felhasználású kölcsönök, mint például a személyi kölcsön vagy a Babaváró hitel alkalmasak lehetnek erre a célra. Könnyűszerkezetes ingatlant a hazai pénzintézetek jó része finanszíroz, fontos, hogy egyes bankok ezt ÉME/ETA/NMÉ/EMÉ engedélyek benyújtásához kötik. Arra mindenképpen felhívnánk a figyelmet, hogy minden esetben figyelembe kell venni a helyi rendezési tervben foglaltakat. Ugyanis az, hogy lakóépület vagy üdülő építhető-e a telekre, befolyásolja a hitel típusát és feltételeit is” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Településenként az építési engedélyek és a helyi rendezési tervek is eltérőek lehetnek, így azok felülvizsgálata is kulcsfontosságú.
Könnyűszerkezetes ingatlan építésekor is szükséges az egyszerű bejelentés és a finanszírozás az ingatlan típusától függ: lakóépületre támogatás és támogatott hitel is igényelhető, üdülő esetén azonban csak piaci lakáshitel érhető el. Amennyiben lakóingatlan is építhető a telekre és esetleg falusi CSOK vagy támogatott hitel (falusi OTK vagy CSOK Plusz) igénybevétele lenne a cél, számolni kell azzal, hogy a cél ingatlanban állandó lakóhelyet kell létesíteni és 10 évig életvitelszerűen ott kell lakni.