"Megtakarítási számlát nyitni tehát többnyire nem kerül többe, mint a bankszámlavezetésért eddig fizetett díj, mégis megérheti, mert segítségével elkülöníthetők a megtakarítani kívánt vagy a napi pénzügyek felhasználási céljától elkülönített összegek" - mondja Gergely Péter.
Hogyan használjuk optimálisan a megtakarítási számlát és hogyan a lekötött betétet?
Mindkét konstrukció életképes továbbra is, a szocho bevezetését követően. Viszont egyiknek sem a kamatozás a fő vonzereje, noha a kamatozásban néhány bank kirukkolt két számjegyű bruttó lekötött betéti kamatokkal.
Lekötött betétben azokat a pénzeket érdemes tartani, melyeket hosszabb távra takarítunk meg. Ezekkel egy baj van: nem őrzik az értéküket, mivel a kamat kevesebb, sőt, sok esetben jóval kevesebb, mint az infláció. Ezért megfontolandó lehet inflációkövető állampapírba fektetni ezt a pénzt, ha a kamatszerzés a cél.
A megtakarítási számlán viszont azokat a pénzeket célszerű tárolni, melyhez hamarosan tervezetten hozzáférünk majd, vagy csak egy kis pénzügyi tartalékul szolgál.
Így külön-külön optimalizálni lehet a megtakarítási számlán és a lekötött betétben tartott pénzt. Nagyobb összeget semmiképpen sem érdemes látra szóló, bankkártyával elérhető számlán tartani!
Lekötött betétekben vannak-e jobb lehetőségek?
Kamatban mindenképpen. Ezek a kamatok azonban a kamat jellegű jövedelmekre 2023. július 1-től kivetett szocho bevezetése előtt sem érik el a jegybanki alapkamat (évi) 13 százalékos szintjét, miközben a 2022-es éves átlagos infláció a KSH kimutatása alapján 14,5 százalék volt. Ráadásul a kamatokat július 1-től összesen 28 százalékos levonás terheli.