A háború és az infláció történelmi kapcsolata

Ha a közismert szentencia szerint az infláció ténylegesen a szegények adója volna, miként az köztudomásúnak tetszik, akkor valójában mindannyian szegények lennénk. Napjaink egyre rémisztőbb mérvű pénzromlási ütemét szemlélve érthetően egyre többünkben merül fel a kétely az év utolsó negyedévében immár húsz százalék felettinek ígérkező inflációs ráta valós okaival kapcsolatosan. Amennyiben elfogadjuk a háborús inflációra vonatkozó – vitathatatlanul logikusnak tűnő – kormányzati nevesítés mérvadó jellegét, akkor azzal azon gondolatot is magunkévá tesszük egyúttal, hogy mindennemű magas inflációval bíró korszak mögött végső soron főként fegyverropogás állhat.

Ezen túlmenően az angolszász világban a ’70-es években jelentkező ún. stagflációs válság is iskolapéldája az inflációs krízisnek, mikor stagnáló vagy egyenesen recesszió-közeli gazdasági pangás közepett meglódul a pénzromlás üteme. E jelenséget Thatcher monetarista közgazdászai a pénzmennyiség szabályozásával (pontosabban korlátozásával) igyekeztek orvosolni. Nem rajtuk múlott, hogy eleve kudarcra voltak ítélve. Ugyanis az akkor még a brit kormányzat alá rendelt jegybank hiába szabályozta a forgalomban lévő font mennyiségét a legjobb szándékkal, hiszen a pénzintézetek kevéssé deklarált módon végső soron pénzteremtési joggal rendelkeznek hitelezési alaptevékenységük révén. Így a kereskedelmi bankrendszer a hitelezési aktivitása, valamint annak költségvonzata által a reálgazdaságban forgalomban lévő (immár zömében elektronikus) pénz mennyiségének primer szabályozója még akkor is, ha a szektor egyes szereplői ennek nincsenek tudatában. Vagyis a túlzott – esetleg kevéssé fedezett – hitelezési gyakorlat is lehet inflációs krízis kiváltó oka.

Az ókori Hellászban már Arisztotelész definiálta a krematisztika – vagyis a pénzgazdaság – fogalmát, melyet elkülönített minden más társadalmi és gazdasági tevékenységtől, a kamatszedés középkori keresztény – és muszlim - tilalma is nyilván hasonló erkölcsi elveken nyugodott. Az érett középkori Európában a papírpénz németalföldi és lombardiai megjelenésével, majd azt követően kontinens-szerte gyorsütemű elterjedésével kezdi meg leválását a nemesfémfedezetről a forgalomban lévő készpénz, hiszen a kezdetben a banki aranybetétként funkcionáló elismervény kezdett a napi gazdasági körforgásban sokkal praktikusabban alkalmazható fizetőeszközként funkcionálni. Innentől kezdett a bankrendszer a pénzmennyiség szabályozójává válni, hiszen az aranyfedezet részlegessé vált, ugyanis a trezorokban lévő aranymennyiségnek akár a sokszorosa is lehetett papírpénzként egyidejű forgalomban (a kereskedelmi bankok azóta is többet hitelezhetnek a betétállományuk és a tőkéjük összegénél). Az elektronikus hitelezés elterjedésével a folyamat felgyorsult, D. C. Corten amerikai közgazdászprofesszor vonatkozó kimutatásai szerint a Föld reálgazdasági javainak együttes becsértékéhez képest immár annak többszörösére rúg a bankszámlákon nyilvántartott – meglehetősen kétes fedezettel bíró – elektronikus pénz mennyisége. E sok tekintetben valós javakkal nem fedezett pénztömeg a pénzpiacokon és a tőkepiacokon keresztüli szakadatlan vándorlása révén időnként egyes piaci szegmentumokban váratlan áremelkedési vagy értékcsökkenési hullámokat képes generálni, mely – gyakorta lélektani okokra visszavezethető tőzsdei csordaszellem-hatásokkal is erősített – trendek piaci buborékokat képezve sokszor egy-egy nemzetgazdaság adott évi inflációs viszonyaira is meghatározó jelleggel hatnak.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo