Gazdaság

Egyre korábban kellene elkezdeni félretenni
Magyarországon ma a férfiak várhatóan 15 évet, a nők 20 évet töltenek majd nyugdíjban. Azonban az Európai Bizottság riportja szerint ez mindkét nem esetében 6-7 évvel fog növekedni 2070-ig. Azért, hogy ez az időszak valóban a megérdemelt pihenéssel teljen, fontos időben megkezdeni az időskori megtakarításokat. Az OTP Nyugdíjpénztár szakértői pedig azt is elárulták, milyen lehetőségek várják a tagokat a nyugdíjkorhatár betöltése után.

Ellenálló a magyar gazdaság az OECD szerint, de van néhány kérdőjel
Magyarország erős növekedési jeleket mutat az idei évben - állapította meg az OECD magyar gazdasági helyzetről szóló országjelentése hoztak nyilvánosságra.

Teljesen új rendszámok jönnek – mit jelent ez a magyar autósoknak?
A teljesen új rendszámokkal jövő nyártól találkozhatunk az utakon.

Magyar megoldás a mezőgazdaságban – így szabadulhatnak meg a műanyaghulladéktól
Elérhető egy magyar szabadalom a mezőgazdasági műanyaghulladék feldolgozására.

Három éve nem történt ilyen a német gazdaságban
Németországban 2008 augusztusa óta először került 3 százalék fölé a fogyasztói árak éves emelkedésének üteme idén júliusban.

Tényleg létezik kettős minőség az élelmiszereknél? Megvan a vizsgálat eredménye
Lezárult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hároméves projektje, amelynek egyik fő célja az élelmiszerek kettős minőségének vizsgálata, a jelenséggel kapcsolatos tapasztalatok gyűjtése volt - közölte a hatóság.

Van, ahol már kezd eltűnni a home office hullám
Júliusban tovább csökkent Németországban az otthoni munkavégzésben foglalkoztatottak aránya a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének a felmérése alapján.

Új lakások: meglepetést okozott Budapest
2021 első félévében 9795 új lakás épült, 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Négy temetés, egy esküvő: fogynak a magyarok
Az előzetes adatok szerint 2021 júniusában 7621 gyermek született, és 9764-en haltak meg.

Visszatér a régi világ a Wizz Airnél
A légitársaság júliusban és augusztusban már 2019-es kapacitása 90-100 százalékán repül, és ezzel az első olyan európai légitársaság lesz, amely visszaállítja a járvány előtti működését – közölte Váradi József, a magyar diszkont-légitársaság vezérigazgatója a Világgazdasággal, a cég 2022-es üzleti évének első negyedéről kiadott gyorsjelentést kommentálva.
Félelmetes vagyonok – tovább gazdagodtak Amerika legsikeresebb családjai
Szárnyalnak a családi vállalkozások, szinte minden területen - egy édességmágnás család, lapkiadók, és közkedvelt tisztítószerek gyártói is szerepelnek a listán.
Kifizetődő járvány: kiemelkedőt ment a Pfizer
Megduplázta bevételét és másfélszeresére növelte nyereségét a második negyedévben a Pfizer gyógyszeripari konszern.
Újabb kormányzati intézkedéseket jelentett be Szijjártó Péter
Elfogadta a kormány a gazdasági élet újraindításáért felelős operatív törzs hat újabb javaslatát - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter szerdán.
Bérnövekedést ígérnek a következő hónapok?
Munkaerőhiány és bérnövekedés: ezt hozhatják a következő hónapok az elemzők szerint.
Mezőgazdaság: javul a helyzet Magyarországon
Tovább javultak a magyar agrárium kilátásai, az ágazat helyzetét mérő Takarék AgrárTrend Index értéke kismértékben tovább emelkedett a második negyedévben - közölte a pénzintézet.
Elrontotta az adóbevallását? Erre érdemes figyelni!
Május 20-án járt le a személyi jövedelemadó-bevallások határideje. Mi van akkor, ha valaki módosítani szeretné az általa elkészített vagy automatikusan “élesedett” bevallást? Vannak lehetőségek, de nem mindent lehet utólag megváltoztatni.
Nagyot ment a Google – szép számokat közöltek
A várakozásokat meghaladó, 62 százalékos negyedéves adózott eredménynövekedésről jelentett az Alphabet, a Google anyavállalata, elsősorban a hirdetésekből és a felhőszolgáltatásból származó jelentős bevételbővülésre.
Hány magyarnak volt munkája a nyár elején?
Júniusban a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma az előző havihoz képest 85 ezerrel, a tavaly júniusihoz mérve 98 ezerrel nőtt, és elérte a 4 millió 692 ezret - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Történelmi csúcsra drágul a benzin pénteken
Újabb jelentős emelés jön pénteken a benzinkutaknál, ennek eredményeként új történelmi benzinár-csúcs született, de a gázolaj ára is épp csak nem dönt csúcsot.
Megvan, mikor kezdődhet a minimálbér-tárgyalás
Már zajlanak az egyeztetések a kormány és a munkaadók között a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről – erről beszélt a Világgazdaság szerdai számában Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.
Járvány utáni világ: mi vár a légi közlekedésre?
A pilótákkal kapcsolatos problémák, a repülőút közbeni dühkitörések, az újraaktiválás kockázatai, sőt, akár még a rovarinváziók is kihívást elé állíthatják a légiközlekedést. Előnyt jelentenek az új útvonalak, valamint az újgenerációs repülőgépek, a javítási költségek azonban emelkedhetnek.
Fontos változás jön augusztustól: drágul az ételek házhoz szállítása
Megszűnik a kedvezményes, 5 százalékos áfa augusztus 1-jével az elviteles vagy házhoz szállított ételek és italok esetében - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Erős üzenetet adtak Matolcsy Györgyék
Az MNB Monetáris Tanácsa újabb 30 bázispontos lépéssel emelte az alapkamatot.
Több mint 100 millió eurót ad az EU erre a célra
Fenntarthatósági kérdésekre jut majd a pénz.
Keserű lesz a csok azoknak, akik a semmire vállalnak be 3 gyereket
A csok támogatás akár 25 millió forinttal is segítheti a gyermekvállaláshoz szükséges otthon kialakítását, ha azonban a program kezdetén bevállalt gyermekek végül mégsem születnek meg, tetemes büntetéssel nézhet szembe a csok-ot felvevő házaspár. Az emelkedő kamatok ráadásul még növelhetik is a visszafizetendő összeget, a Bank360 elemzői azt számolták ki, mekkora teherrel néz szembe tíz év után egy gyermektelen pár, ha három gyereket vállaltak a támogatás és a kedvezményes hitel érdekében, de végül egy gyermekük sem született.
Méredrága lakások: hol áll a ranglistán Magyarország?
Tovább robogott az európai lakáspiac a világjárvány alatt: a Deloitte Property Index felmérésében vizsgált 24 főváros közül 2020-ban csupán az olasz fővárosban csökkentek az új építésű lakások árai, és ismét Párizs lett a legdrágább európai főváros.
Újabb négy ország terve kapott zöld utat Európában
A magyar helyreállítási terv továbbra is tárgyalás alatt áll mindeközben.
Drágulás és nyersanyaghiány: egyre nagyobb a baj
Komoly problémákat okoz a német feldolgozóiparban az olyan nyersanyagokból kialakult hiány, mint például az acél, a fa vagy a műanyag. Piaci szakértők előrejelzése szerint a már jelenleg is magas árak emiatt tovább emelkednek, és egyelőre a folyamat végét sem látni.
Varga Mihály: 10 milliárd forint jut a startupoknak
A miniszter beszámolt egy támogatási programról.
Minden a régi? A járvány előtti szinte ugrott egy gazdasági mutató
Fél évnyi, folyamatos emelkedés után a GKI konjunktúraindexe júliusban elérte 2019 végi szintjét.
Bajban a külföldre készülő diákok: méregdrága albérletek Európa nagyvárosaiban
A budapesti albérlet árakhoz képest akár 60 százalékkal drágábban tudnak csak lakást bérelni a külföldön tanuló magyar diákok, derült ki az Otthon Centrum összegzéséből.
Csúnyát bukhat az, aki rosszul számláz felújításkor
Alaposan felpörgette az építőipart az utóbbi idők egyik legnagyobb volumenű lakásfelújítási támogatási programja. A 2021. január 1-jével startolt otthonfelújítási támogatással együtt a lakásfelújítási szakmunkákhoz kapcsolódó számlázási kérdések is előtérbe kerültek.
Hiába tombol a nyár, sűrű hét jön Magyarországon
A jövő heti statisztikai tájékoztatási naptárban munkaerőpiaci és kereseti statisztika is szerepel, megkülönböztetett figyelemre a monetáris tanács júliusi kamatdöntő ülése tarthat számot.
Szép kilátások: mire készülnek a munkaerőpiacra lépésükkör a diákok?
Sok diák derűlátó: az iskola befejezése után 50 százalékuk arra számít, hogy könnyen munkába tud majd állni – derül ki a K&H ifjúsági indexéből.
Nagy remények: mire számítanak a magyar gazdák?
A hazai gazdák maguk mögött hagyták a tavalyi év nehézségeit, és rendkívül pozitívan tekintenek a jövőbe: leginkább várható bevételeik növekedése, és a várható, többezer milliárd forintnyi fejlesztési forrás ad okot a bizakodásra – derült ki a Budapest Bank Agrárgazdasági Indexéből.
Mesterséges húsok, takarmánygyártás - mit hoz a jövő a mezőgazdaságban?
A világ növekvő tej- és húsfogyasztása miatt a takarmánygyártás továbbra is perspektivikus ágazat, amelynek magyarországi fejlődése főként a hatékonyság javításától függ – derül ki az OTP Agrár szakértőinek legutóbbi elemzéséből. A szakcikk arra is kitér, hogy a következő egy-két évtizedben nem várható, hogy a mesterséges húsok számottevő mértékben teret nyernének a fogyasztásban.
Több mint százmilliárd forintot mozgatott át a kormány - erre megy a pénz
Jelentős költségvetési átrendezésről szóló kormányrendelet jelent meg a pénteki Magyar Közlönyben.
Vegyes kép az albérletpiacon: mire számíthat, aki most keres lakást?
A Belvárosban és a megyei régiós központokban érezhetően, minimum tíz százalékkal csökkentek az albérletárak, ám Budapest egyéb részeire és a kisebb vidéki városokra ennek pont az ellenkezője igaz, ott emelkedtek a költségek: az Otthon Centrum tanulmánya szerint a fővárosban átlagosan 100 ezer forintért lehet bérelni egy egyszobás lakást, ugyanez vidéken kijön 70 ezerből.
Lemondott egy helyettes államtitkár, de már meg is van az utódja
Távozik a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztések koordinációjáért felelős helyettes államtitkára.
Rengeteg diákot érdekelt a nyári munka
A legtöbben Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyékben dolgoznak.
Újabb országba utazhatnak a nyaraló magyarok
Szijjártó Péter bejelentette a 20. megállapodást, a Magyar Közlönyben már meg is jelent a módosítás.
Mennyiért lehet kivenni az ország legdrágább kiadó ingatlanát?
Legek az albérletpiacról: az országos albérletpiaci kínálatban akad havi 20 ezer forintért Hajdú-Bihar megyei albérlet. Szintén a legolcsóbbak közé tartozik egy, kifejezetten egyetemista bérlőknek szánt dunaújvárosi lakás, 40 ezer forintért bérelhető minden hónapban. De vajon mennyibe fáj egy 1000 négyzetméteres kastély?
Szijjártó Péter újabb nyolc pontot ismertetett
Újabb nyolc, terület- és gazdaságfejlesztési intézkedésről döntött a gazdaság újraindításáért felelős operatív törzs - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter a testület pénteki ülését követően.
Változások az építőiparban: szerződésszegéstől félhetnek a cégek
A kormány több olyan rendeletet is kiadott a közelmúltban, amelyek jelentős hatást gyakorolnak mind az építőiparra, mind az építési alapanyagokat kitermelői ágazatra.
Elindult a főszezon – tippek bérlőknek és bérbeadóknak
Ma dördül el a startpisztoly a felsőoktatásban, azonban a következő két hónap nemcsak a frissen felvett hallgatók, hanem sok pályakezdő és munkahelyet váltó számára is egyet jelent az aktív lakáskereséssel. A megnövekedett kereslet miatt a lakástulajdonosok számára is kiváló időszak ez a bérbeadáshoz, ám kezdőként az ideális bérlemény és ideális bérlő megtalálása is sok fejtörést okozhat.
Most csak az nem tud elhelyezkedni, aki nem akar – állásdömping a munkaerőpiacon
A belföldi turizmus és vendéglátás munkerőhiánya rekordokat döntöget, és a kereskedelem is élénk évre számíthat. Mindezekhez munkaerő szükséges. A munkaerő toborzás a munkanélküliek magas száma ellenére sem könnyű feladat. Szezonális munkákra pedig nehéz jó munkaerőt találni. A 2021-es nyár munkaerőpiaci helyzetéről és a növekvő állásdömpingről Nemes-Nagy Szilvia, a Performia Hungary ügyvezető-tulajdonosa beszélt.
Az SMS-díjakat vizsgálja a hatóság
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság indított eljárást.
Nemcsak a viharok, a meleg is kárt tett a termőföldeken
Egyelőre nem tudni, mekkora kárt okoztak a szabadföldi zöldségekben a hét végi viharok és a heves esőzések - olvasható a Világgazdaság szerdai számában.