Gazdaság
Leépítési hullám: mutatjuk, hol ütötte a legnagyobbat a koronavírus
A munkaadók és a vállalatok a dolgozóikat illetően többféle módon reagálhatnak egy válsághelyzetre. Noha a végső megoldást jelenti általában a leépítés, a koronavírus-járvány néhány megyében drasztikus következményekkel járt.
Eldőlt: ők lettek a pénzügyi diákverseny győztesei
Közel 800 team több mint 3 ezer diákja közül a BSZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum és Kollégiuma tanulóiból álló CA$Hual négyfős gárdája lett a legjobb az első alkalommal megrendezett Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! megmérettetésen. A második helyen a szegedi SZSZC kőrösy József Közgazdasági Technikum csapata, a Tsalád végzett, míg a képzeletbeli dobogóra még a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Közgazdasági Technikumból érkezett PénzÜgyesek is felállhattak.
Ha magyar terméket veszel, hazai munkahelyeket védesz
Tovább folytatódik a tavasszal elrajtolt „Vedd a hazait! Védd a hazait!” kampány. Az üzenet egyszerű: ha magyar terméket vásárolunk, azzal hazai munkahelyeket lehet megvédeni.
Koronavírus az országban: meghalt 90 beteg
4219 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Amerika elnököt választ: hogy áll Donald Trump és Joe Biden párharca?
Nagyon szoros lehet a végeredmény, ráadásul a levélben leadott és korai szavazatok miatt a győzelem kihirdetésére elképzelhető, hogy napokig várni kell. Mi a helyzet most?
Orbán Viktor bejelentése: éjjeli kijárási korlátozás jön Magyarországon
Orbán Viktor a keddi kormányülést követően Facebook-videóban jelentette be a rendkívüli járványvédelmi intézkedéseket.
A hetvenesek harca - mennyit számít a kor az amerikai elnököknél?
Donald Trump második ciklusát megválasztása esetén 74 évesen kezdené el. Ezzel az életkorral mindenképpen rangidősnek számítana az indulók között, hiszen még Reagan is "csupán" 73 volt a második terminus alatt. A mostani jelöltek - így a demokrata Joe Biden esetében is - a magas életkor miatt felmerül a kérdés, vajon érdemes-e meghúzni ebben az ügyben bármiféle korhatárt.
Jönnek a drasztikus szigorítások Magyarországon is?
Úgy tűnik, Magyarország is elérkezett ahhoz a ponthoz, amikor régóta hiányolt további erős korlátozásokat hoz meg, ugyanis Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott tegnap: a héten szigorít a kormány. Mindenki kijárási korlátozásra és határzárra gondol. Európai körképünkből kiderül, milyen sok ország szolgálhat példaként.
Új javaslat: több milliárdos válságkezelési alapot akar a BKIK
A drámai helyzetbe került turisztikai vállalkozások megmentésére 50 milliárd forintos Budapesti Válságkezelési Alap felállítását sürgeti a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara.
Állampapírba halmozzák a pénzt a magyarok
Átlépte keddre az 5000 milliárd forintot a Magyar Állampapír Pluszban lévő megtakarítások értéke - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter egy, a hivatalos Facebook oldalán kedden közzétett videóban.
Komoly árháború zajlik az agglomeráció ingatlanpiacán - látszódnak a győztesek
Az elmúlt hetekben-hónapokban többször is megírtuk, hogy a fővárosból kiköltözni vágyók, vagy az ott munkát szerzett nem budapestiek a nyugati, az északnyugati, az északpesti és a délpesti körzetekben találkoznak a legmagasabb lakásárakkal, a drágulás is itt a leggyorsabb. Most a Takarék Index is megerősítette ezt, s közvetve azt az állításunkat is, hogy az átlagos forrásokkal rendelkező családosok leginkább a Budapesttől keletre és délkeletre lévő településeken tudnak megfelelő méretű és állapotú ingatlant vásárolni vagy építeni. Vagyis ezek lehetnek az árháború győztesei.
Közel 12 ezer új autó tűnt fel a magyar utakon
Októberben 11 946 új személygépkocsit helyeztek forgalomba Magyarországon, 4 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete a DataHouse Kft. adatai alapján.
Akár a tavaszi korlátozások is visszatérhetnek - hamarosan döntéseket hozhat a kormány
A kormány minden olyan intézkedés ismételt bevezetésének a lehetőségét mérlegeli a koronavírus-járvány elleni védekezésben, amellyel tavasszal már élt - közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn Budapesten, az Idősek Tanácsának ülésén. Novák Katalin azt mondta, hogy a helyzet nem könnyebb, mint egy hónapja, és várhatóan még sokkal nehezebb lesz.
Gulyás Gergely: újabb szigorításokról dönthet a kormány napokon belül
Napokon belül újabb szigorítások jönnek a járvány megfékezésére. Akár napközbeni vagy éjszakai kijárási korlátozás is jöhet.
Koronavírus: még mindig rengeteg magyar nem tud rendesen dolgozni
A koronavírus okozta járvány következtében a gazdaságot érintő működési zavarok mérséklése érdekében a munkáltatók gyakran éltek a munkaidő-csökkentés eszközével.
Nagy változások: mire kell felkészülniük a vásárlóknak?
Jövő január elsejétől több ponton, lényegesen változtat a jogalkotó az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás szabályain.
Ez a cég aztán tényleg jól járt a koronavírussal
A piaci várakozásoknál nagyobb mértékben növelte forgalmát és nyereségét az elmúlt negyedévben a Clorox Co., a járvány elleni védekezés miatt ugyanis jelentősen megnőtt a tisztító- és fertőtlenítő szerek iránti kereslet.
Matolcsy György a parlamentben: erről számolt be a jegybankelnök
A Magyar Nemzeti Bank eredményesen, nyereségesen gazdálkodott 2019-ben - mondta Matolcsy György jegybankelnök éves meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságában hétfőn. A bizottság elfogadta az MNB 2019-es üzleti jelentésének és beszámolójának benyújtását 10 igen és 5 nem szavazattal.
Bevásárolt a Spar – húsüzemet vettek
Megvásárolta a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. a Zimbo Perbál Húsipari Termelő Kft. üzemét, amelyet tovább modernizál - közölte a Spar, hozzátéve, hogy a tranzakció részletei nem nyilvánosak.
Messzebbre kerülhet Magyarország az európai élvonaltól?
Pénteken tették közzé a harmadik negyedévre vonatkozó első becsléseket s német és a francia GDP-re is, amelyek a vártnál erősebb növekedésről tanúskodtak. Ezen a napon erősítette meg Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy a korábbinál nagyobb visszaesést várnak. Ez pedig azt vetítheti előre, hogy a lemaradásunk idén nem csökken, hanem növekszik a centrumhoz képest.
Óriási növekedést hozhat a napelemek támogatása
2021. január 1. után már csak olyan új ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amely legalább „közel nulla energiaigényű”.
Feltámadás a mélypont után – mit lízingelnek a magyarok?
A harmadik negyedévben elindult a javulás a tavasszal a koronavírus-járvány miatt mélypontra került lízingpiacon - közölte a Magyar Lízingszövetség.
Érezhető a javulás? Ezt mutatják a számok
A Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított októberi értéke 50,1 pont lett.
Már a járvány előtt hanyatlóban volt az ingatlanpiac?
Tavaly 19 százalékkal kevesebb tranzakciót regisztráltak a budapesti lakáspiacon, amit tovább nehezített az idei járványhelyzet: az előző évben a legtöbb adásvételt a XIII. kerületben bonyolították le, míg az idei átlagos fővárosi négyzetméterár az Otthon Centrum felmérése szerint a használt tégla lakásoknál 742 ezer forintra, míg az új építésűek kínálati ára 1,045 forintra emelkedett.
Folytatódik a munka: miről lesz szó a héten a parlamentben?
Az Országgyűlés ötnapos üléssel folytatja munkáját a következő két hétben.
A közjegyzői díjakhoz is hozzányúlna a kormány
Maximálni fogja a kormány az ingatlan vásárlása esetén fizetendő közjegyzői díjakat - közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Nemcsak az amerikai választásról és a koronavírusról szól majd a hét
Több statisztikai jelentés várható a jövő héten, kiemelkedik közülük a szeptemberi ipari termelési, a kiskereskedelmi és a külkereskedelmi forgalomról szóló statisztika.
Donald Trump és Joe Biden harca nem a legextrémebb a történelemben
Célegyenesben járunk, ha az amerikai választásról van szó, néhány napon belül eldőlhet, hogy Donald Trump vagy Joe Biden örülhet. A Wall Street Journal felidézte azokat a korábbi amerikai elnökválasztásokat, melyek a mostanihoz hasonló kiélezett helyzetben zajlottak.
Kivárnak a hotelbefektetők - mikor csaphatnak le?
Konganak az ürességtől a budapesti hotelek, míg vidéken úgy-ahogy tartják magukat. Az eladástól korábban mereven elzárkózó tulajdonosok egy része már tárgyalna, de a vevőjelöltek kivárnak: további értékvesztésre számítva csak pár hónap múlva, jóval olcsóbban akarnak vásárolni.
Hamarosan meg kell hozni egy fontos adózási döntést
A vállalkozásoknak heteken belül el kell dönteniük, hogy a csoportos társasági adóalanyiságot választják-e, hiszen a nyilatkozatot legkésőbb november 20-ig lehet benyújtani – hívja fel a figyelmet a Mazars.
Nem árt sietni, ha külföldről rendeli a karácsony ajándékot
A koronavírus-járvány miatt jelentősen drágultak a nemzetközi szállítmányozási díjak, az Európai Unión kívülről érkező termékek esetében akár több hetes csúszások is fennállhatnak. Időben kell cselekedniük azoknak, akik karácsonyra például Kínából szeretnének ajándékokat rendelni, mert ha a forgalomnövekedés miatt nem lesz hely, akkor a lakossági csomagokat hátrébb fogják sorolni.
Nyílik a pályázat: most erre adna pénzt a minisztérium
A szőlőfeldolgozáshoz, valamint a borászati technológiához kapcsolódó gépek vásárlására csaknem 3,4 milliárd forintos, több ütemben megnyíló támogatási lehetőség érhető el a borászatok számára november 2-ától - tájékoztatta az Agrárminisztérium az MTI-t.
Szijjártó Péter bejelentette: ehhez a beruházáshoz adott 1,6 milliárd forintot a kormány
A kormány 1,6 milliárd forinttal támogatja a Sick Kft. 8,2 milliárd forintos beruházását – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.
Varga Mihály átadta a szerződéseket: 90 milliárd jut a cégeknek
A mostani időszakban megvalósuló beruházások kiemelten fontosak, hiszen munkahelyeket teremtenek, és egyben a válság utáni időszak növekedését is jelentik – hangsúlyozta Varga Mihály a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban nyertes vállalkozások támogatási szerződésének ünnepélyes aláírásán.
Szijjártó Péter: a járvány hatására új világgazdasági korszak indult
A kormány 46 cégnek, kétmilliárd forint értékben nyújt külpiacra jutási támogatást annak érdekében, hogy a világjárvány miatt megüresedő exportpiacokra be tudjanak törni - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter Vámosszabadiban a HRC Europe Kft. támogatói okiratának átadásán.
Mennyi az annyi? Így keresnek most a magyarok
Augusztusban a bruttó átlagkereset 391 ezer 600 forint volt, 9,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, az év első nyolc hónapjában pedig 395 ezer 400 forintot tett ki, míg a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 ezer 900 forintot, mindkettő 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Külföldi portyázókon az állam szeme
A koronavírus-járvány több fronton is kihívások elé állította a gazdaság szereplőit, legyen szó a legnagyobb vállalatokról vagy épp a legkisebb vállalkozásról. Nemcsak a tevékenységet kellett online platformokra áthelyezni, és egyik napról a másikra kialakítani az addig még nem létező home office kereteit, de sok esetben a fennmaradás is kérdésessé válhatott.
A válság megmutatta, hogy szükség van minőségi munkahelyekre
Az államot mintegy háromszor kisebb veszteség érte, miközben Budapest nem hagyhatja elszaladni a hiányt, szemben a központi költségvetéssel, amelynek deficitje a tervezetthez képest jóval nagyobb lesz – mondta az Mfor.hu-nak és a Privátbankár.hu-nak adott interjúban Kiss Ambrus, Budapest általános főpolgármester-helyettese. Annak kapcsán, hogy a kormány szeret arra hivatkozni, az államot ütötte meg a legjobban a válság.
Így dolgozunk majd a jövőben?
Képzeljük el, hogy 2030-ra teljesen elfogadottá válik, hogy az emberek kizárólag a virtuális térben dolgoznak és találkoznak egymással, anélkül, hogy elmennének otthonról. Ez a forgatókönyv a képzelet szüleményének tűnt volna egy évvel ezelőtt. A koronavírus világjárvánnyá válása óta azonban a kizárólag otthonról történő munkavégzés és kapcsolattartás már nem pusztán elméleti feltevés.
Mit okozott a koronavírus a magyar munkarőpiacon? Itt vannak a friss számok
35 ezerrel dolgoztak kevesebben mint egy évvel ezelőtt a harmadik negyedévben.
Nagy kérdőjel még, mennyi lesz a jövő évi minimálbér
Mindenki óvatos.
Visszatért a járvány - hová dugjuk a forintjainkat?
A lakosság spórolási szokásai pontosan leképezték a koronavírus-járvány változását. Míg márciusban és áprilisban sokan tették pénzzé az értékpapírjaikat, addig májusban már ismét vásárolni kezdtek.
Ez is a járvány hatása: a magyarok negyede készítene végrendeletet
A világjárvány nem növelte jelentősen a végrendelkezési kedvet, a magyarok 9 százaléka készített végintézkedést a pandémia miatt, és 18 százalékuk fontolgatja, hogy készít – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) több mint háromezer választ összesítő online felmérésből. Továbbra is sok a tévhit az örökléssel és a végrendelkezéssel kapcsolatban, a megkérdezettek háromnegyede nem tudta, hogy az élettársak végintézkedés hiányában semmit sem örökölnek egymás után, 52 százalékuk pedig azt sem, hogy milyen formai követelmények esetén lesz érvényes egy végrendelet. A válaszadók 29 százaléka tervezi, hogy haláláig egyszer végrendeletet ír, negyedük saját maga készítené el, a többség ugyanakkor közjegyzőhöz fordulna, mert azt tartja a legbiztosabb megoldásnak.
Amerikai cég indít 447 milliós beruházást Magyarországon
Szijjártó Péter bejelentett egy üzemfejlesztést.
Új államtitkára van Magyarországnak – korábban EP-képviselő volt
Az Agrárminisztérium kötelékébe érkezett egy új államtitkár, fontos feladatot kap.
Indulnak a tárgyalások – hogy alakulhat a minimálbér jövőre?
Összeültek a felek, kezdődnek az egyeztetések.
Ingyenmilliókat osztogat a kormány a lakásvásárlóknak és felújítóknak
De csak januártól érhetők el ezek a támogatások. Rossz hír a vásárlóknak, hogy az eladást nem sürgető tulajdonosok is kapcsolnak, és már idén feljebb vihetik a keresett romos családi házak árát, főleg az agglomerációban. Így a sok friss pénz biztosan nem ér majd annyit, mint ami a bankókra van írva.
Varga Mihályék már a 2020-2023-as forgatókönyvön dolgoznak
A minisztérium azon dolgozik, hogy az ország visszanyerje a növekedési lendületét, javaslatot dolgoznak ki a pénzügyi visszarendeződésre - mondta éves meghallgatásán Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési bizottságában.