Liz Truss eddigi külügyminiszter már most sokak számára az új Vaslady. Mind stílusa, mind politikai felfogása a legkeményebb brit időket idézi. Az Európai Unióval kész a kereskedelmi háborúra, Putyin pedig nem riasztja az atomfegyver bevetésétől. Az unióval az észak-ír protokoll a legnagyobb gondja, ami garantálja az írek közti problémamentes átjárhatóságot. Ez szerinte csorbítja Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti gazdasági egységet. Oroszország esetében pedig elfogadhatatlannak tartja Ukrajna megtámadását és emiatt a nukleáris konfliktustól sem zárkózik el.
Ehhez képest meglepő egy független szemlélő számára, hogy milyen gyorsan és milyen örömmel üdvözölték kormányfői megválasztását a magyar vezetők. Szijjártó Péter külügyminiszter vele kapcsolatban csak a jóra emlékezett Facebook oldalán és kifejezetten baráti módon gratulált Neki.
„Kollégákként remekül dolgoztunk együtt, mindig nagyon korrekt tárgyalópartnerem volt. Sok sikert, Liz!”
Orbán Viktor miniszterelnök is egy maximálisan baráti üzenetet küldött Liz Truss-nak.
„Magyarország hűséges szövetségese marad az Egyesült Királyságnak.”
A meglepetést az okozza, hogy az IDEA Intézet felmérése szerint a Fidesz-KDNP szimpatizánsainak mindössze 3 százaléka érzi felelősnek Oroszországot a háborúért, míg 49 százalékuk az USA-t okolja. Márpedig az USA keménysége az oroszokkal szemben puhánynak tekinthető a britekéhez képest. Egyrészt Liz Truss lefőbb szövetségese és volt főnöke Boris Johnson példátlan módon miniszterelnökként háromszor látogatott el Kijevbe a háború kitörése óta. Másrészt Truss nyílt atomfenyegetése sem vethető össze az amerikai megszólalások harciasságával. Harmadrészt a brit hírszerzés az egyik legaktívabb az orosz-ukrán háború fejleményeit követve. Negyedrészt, a britek nem fukarkodnak a fegyverszállításokkal Ukrajnába.
Hogy mi indította az Egyesült Királyságot egy ilyen mértékű elköteleződésre Ukrajna mellett, arra nincs teljesen hiteles magyarázat. Csak találgatni lehet. Mindazonáltal London valószínűleg soha nem bocsátotta és bocsátja meg Putyinnak, hogy 2006-ban képes volt Alekszandr Valtyerovics Litvinyenkót, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori tisztjét, nukleáris izotóp Angliába csempészésével meggyilkoltatni, miután az alezredes átállt a nyugati titkosszolgálatok oldalára. Ezt a gyilkosságot a britek nukleáris terrorizmusnak minősítették és valóban mindmáig példátlan akciónak nevezhető.
Az Egyesült Királysággal pedig nem szerencsés bajszot akasztania még egy olyan nagyhatalomnak sem, mint Oroszország. Egyrészt a nemzeti jövedelmek listája alapján a szigetország a hetedik, míg Oroszország csak tizenegyedik helyen áll. A katonai kiadások tekintetében Oroszország ugyan többet költ a 65.1 milliárd dolláros büdzséjével, mint 48,7 milliárd dollárral az Egyesült Királyság, de nem szabad elfelejteni, hogy az utóbbi NATO tag, tehát az együttműködések miatt feltehetően önmagában is hasonló potenciállal rendelkezik, mint Moszkva.
Liz Truss, az Egyesült Királyság új miniszterelnöke tehát egy rendkívül nehéz történelmi időszakban veszi át a Brit Birodalom vezetését és csak drukkolni tudunk neki, hogy a feladathoz méltó bölcsességgel, tudással és szerencsével lássa el munkáját.
Csatlakozva Szijjártó Péterhez, sok sikert Liz.