A halálozások száma ez év január–júniusában 15 százalékkal csökkent, ezen belül február kivételével minden hónapban elmaradt az előző évitől, a legnagyobb mértékben március–áprilisban, 29 százalékkal. E pozitív adat valószínűleg a világjárvány lecsengésének és a növekedő életkornak köszönhető, ahogy a gyengébb születési adatokat is befolyásolhatta a pandémia.
Hosszú távon a termékenységi ráta 2,1-es szinten tartása biztosítaná egy társadalom újratermelődését. A magyar termékenységi arányszám 2011-ben volt történelmi mélyponton 1,23-as számmal, 2020-ra elérte viszont az 1,56-os értéket, vagyis némi eredménye volt a családbarát intézkedéseknek, de áttörést nem sikerült elérni.
A gond nemcsak Magyarországon hatalmas, hanem az egész világon. A globális termékenységi ráta megállás nélkül esik és már csak néhány év kell ahhoz, hogy bolygónk egészét nézve elérjük a kritikus 2,1-es számot.
Mindez legalább három súlyos következménnyel jár. Az első, hogy a század végére alig lesz olyan ország, ahol ne csökkenne a lakosság száma. Második, 23 nemzet – köztük Spanyolország és Japán – lakossága várhatóan felére csökken 2100-ra. Harmadik, az országok is drámaian elöregednek, annyi ember tölti be a 80. életévét, ahányan születnek.
1950-ben a nők még átlagosan 4,7 gyermeket szültek életük során. A mostani tendenciák folytatódása esetén a kutatók arra számítanak, hogy a bolygón élők száma 2064 körül éri el a csúcsot 9,7 milliárd fővel, mielőtt az évszázad végére 8,8 milliárdra csökkenne.