A problémát az jelenti, hogy a nők egyre kevesebb gyermeket vállalnak. Közülük egyre többen tanulnak és dolgoznak, miközben a fogamzásgátlás módszerei fejlődnek.
A legnagyobb gond Japánban érzékelhető. A szigetország lakossága az előrejelzések szerint a 2017-es 128 milliós csúcsról az évszázad végére kevesebb mint 53 millióra csökken. Olaszországban hasonló drámai népességcsökkenés várható, 61 millióról 28 millióra ugyanezen idő alatt. Várhatóan több mint felére csökken még Spanyolország, Portugália, Thaiföld és Dél-Korea létszáma.
Kína, amely jelenleg a világ legnépesebb nemzete, várhatóan négy év múlva tetőzik 1,4 milliárddal, majd 2100-ra csaknem felére, 732 millióra csökken. Az első helyet valószínűleg India veszi át. Az Egyesült Királyság az előrejelzések szerint 2063-ban eléri a 75 milliós csúcsot, és 2100-ra 71 millióra csökken. A számítások azt mutatják, hogy 195 országból 183-ban a termékenységi ráta az újratermelődési szint alá süllyed.
A változások egyik legfontosabb eredménye, hogy a 80 év felettiek száma a 2017-es 141 millióról 2100-ra 866 millióra emelkedik. Ebből kérdések sora következik. Ki fizet adót egy masszívan elöregedett világban? Ki fizeti az idősek egészségügyi ellátását? Ki vigyáz az idősekre? Az emberek továbbra is nyugdíjba mehetnek a munkából?
Néhány ország, köztük az Egyesült Királyság, a migrációt népességük növelésére és a csökkenő termékenységi ráták kompenzálására használták fel. Ez azonban már nem ad megoldást, miután szinte minden ország lakossága csökken. Más országok, köztük a magyarok új szakpolitikát hirdettek, mint több szülési és apasági szabadság, ingyenes gyermekgondozás, pénzügyi ösztönzők, többletmunkajogok, de a sikerre nincs egyértelmű válasz. Svédország 1,7-ről 1,9-re emelte a termékenységi rátát, Magyarország 1,23-ról 1,56-ra, Szingapúrban viszont zéró az eredmény az 1,3 körüli a termékenységi ráta nem változott.