Rács mögött a helyük az ”ökoterroristáknak”?

A keményvonalas, agressszív környezetvédők közé tartoznak az Earth Liberation Front, vagyis a Földfelszabadítási Front tagjai, akik gerilla-taktikáktól sem riadnak vissza, hogy megvédjék a természeti értékeket. A róluk készült film tehát meglehetősen ellentmondásos témakört jár körül. Az alkotást a 13. Thessaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon láttuk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Sundance Filmfesztiválon debütált film azt vizsgálja, a végletes elszántság, a nemes ügyért való küzdelem milyen változásokat visz végbe a szóban forgó aktivisták életében, illetve harcos erkölcsiségük mennyire tekinthető "tisztának", illetve indokoltnak.

Megszállottság

A film kísérletet tesz arra, hogy beható emberi portrékat kerekítsen ki az aktivisták sorsából, ahogy végigmegy az 1992-ben Angliában alapított mozgalom amerikai ágának történetén - de nem mindig sikerül elég mélyen ábrázolnia alanyait.

Időnként azonban sokat mondó viselkedésbeli mozzanokra világít rá. Az aktivisták egyike, az 1974-es születésű Daniel McGowan már fiatalon mániákusan túlzásba vitte a szelektív hulladékgyűjtést: leszedegette a konzervdobozokról a papírcímkéket. Következésképp családtagjai nem tudták, mi van a konzervekben. „Ez fel sem ötlött benne", mondja utólag.

E mozzanat emblematikus jelentőségű: összefoglalja a mozgalom csőlátását is.

Az Earth Liberation Front (ELF) a Greenpeace-hez hasonlóan eleinte megelégedett azzal, hogy a természeti környezetre káros termékek és márkák bojkottjára szólította fel a fogyasztókat - ilyen akció volt a Macy's áruházlánc elleni kampánya a szőrmebundák miatt.

A szervezet tagjai továbbvitték Henry David Thoreau (1817-1862) filozófiáját, aki Walden című írásában egyszerű, természetközeli életmódot hirdette, s polgári engedetlenségre buzdította olvasóit.

A koncepció jegyében tüntetéseket rendeztek a környezetre káros gyártelepeknél, és ülősztrájkkal, sátrakban alva torlaszoltak el bejáratokat, hogy megakadályozzák a termelés beindulását, amely fák kivágásához vagy folyók szennyezéséhez vezetne. Ez persze letartóztatásokhoz vezetett, hiszen általában szövetségi- vagy magánbirtok-háborítást követtek el. A tiltakozásnak ez a formája egyébként bevett szokás az amerikai demokráciában. Egyes sztárok sportot űznek abból, hogy nemes ügyekért demonstrálva letartóztattatják magukat, hogy így hívják fel az emberek figyelmét egy-egy égető politikai vagy ökológiai problémára (pl. Martin Sheen, Darryl Hannah).


Vagyoni kártétel

Az ELF azonban tovább ment ennél: elkezdte szabotálni a gazdasági szereplőket. A cégek környezetpusztítására pusztítással válaszolt: felgyújtotta üzemeiket, raktáraikat. 1996-ban porig égett az Oregon Ranger Station, amivel a mozgalom országos, sőt nemzetközi ismertségre (vagy inkább hírhedtségre) tett szert.

Az FBI erre feltette az ELF-t a terrorista szervezetek listájára. Az FBI lépése nyomán a bulvársajtós túlzásokra hajlamos amerikai média terroristáknak titulálta a mozgalom tagjait.

De az égetések folytatódtak: felgyújtottak síparadicsomot a coloradói Vail-ben (12 millió dolláros kár), faaprító üzemeket Oregon államban, a génmódosítási kísérletei miatt a Michigan-i Egyetemet (1,1 millió dolláros kár), és hasonló okból a University of Washington laboratóriumait (7 milliós kár), valamint furgonokat (3,5 milliós kár). De felégettek bányászati markológépeket és húsipari üzemeket éppúgy, mint kulcsra kész társasáházakat (San Diegóban: 0,45 milliós kár, Washingtonban: 3 milliós kár).

Az ELF egyik legutóbbi égetését, mely a génmódosított fák ellen foglalt állást, téves információkra alapozták, állítja a film, vagyis a gyújtogatásnak nem kellett volna megtörténnie.

A filmben az ellenoldal is megszólal. De a Superior Lumber nevű kanadai fakitermelő cég vezérigazgatójának önigazoló szónoklata félrevezető: "Én is környezetvédők vagyok. A kivágott fák helyére újakat telepítünk."

Vádalku

A filmből úgy tűnik, már 1999-ben a seattle-i WTO-kongresszust övező tüntetések kijózanítottak néhány ELF-tagot. Az antiglobalista aktivisták városszerte zajló törés-zúzása láttán ahhoz a konklúzióhoz jutottak: "A demonstrálásnak nem erről kell szólnia".

Hosszas hadjárat eredményeként az FBI végül elkapta az ELF több tagját. Közülük hatan úgy döntöttek, együttműködnek a hatóságokkal, beismerő vallomást tesznek és társaik ellen is tanúskodnak, hogy saját maguknak enyhébb ítéletet szerezzenek.

(A fotók a film honlapjáról származnak)

Kétes filozófia?

Az ELF ellen megfogalmazott kritika általában azt hangsúlyozza, hogy a mozgalom az ökoszférát értékesebbnek tartja az emberi életnél. Egyrészt mert gyújtogatásaival veszélybe sodor emberéleteket, másrészt mert a szervezetet negatív (tagadó) és destruktív filozófia mozgatja: nem foglalkoznak azzal, hogy a bővülő emberiség alapvető igényeinek kielégítésére megoldást kell találni, inkább a városok terjeszkedése ellen és az ipari civilizáció mindenfajta megnyilvánulása ellen lépnek fel.

A dokumentumfilm
Az If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (2011) második helyezést ért el a Miami Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyében. Rendezői Marshall Curry és Sam Cullman.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo