A MagyarOffice 1.0-t a MultiRáció Kft. fejlesztette ki. Az ismeretlen nevű cég lassan tíz éve készít egyedi, főként pénzintézeti szoftvereket, és ennek során tapasztalta a keresletet az előnyösebb árú, magyar nyelvű irodai csomag iránt. A 2001-ben elvégzett piackutatásukkal ezt számszerűsítették is, majd belevágtak a Sun Microsystem által 2000-ben nyílt forráskódúvá tett, angol formájában ingyenesen letölthető OpenOffice magyarításába. Munkájuk 2001 decemberében érett piacképessé – igaz, erről megoszlanak a vélemények –, bejelentették a termékcsaládot, és megjelentették a MagyarOffice 1.0 alapváltozatát (www.magyaroffice.hu).
Az Ability Office-t a CD Multimédia Kft. „lelte” Nagy-Britanniában, a világhálón elérhető, ingyenes vagy olcsó kategóriájú szoftverek között, és érdemesnek vélte a honosításra. Forgalmazására és támogatására megalakították az Ability Office Kft.-t (www.ability.hu).
A két terméket röviden ismertetjük.
Integráltság és kompatibilitás
Az „integrált” irodai csomag leggyakrabban használt komponense egy dokumentumszerkesztő (fejlett formázási képességekkel), legmagasabb szakmai értékű komponense pedig egy számolótábla. Ezen felül elmaradhatatlan még valamilyen grafikai program, jellemzően egy bemutatókészítő és -vetítő. A „professzionális” melléknevű kiszerelésekben relációs (táblázatalapú) adatkezelő alkalmazás is szerepel. Az integrált jelzőt a csomagok azzal érdemlik ki, hogy a komponensek kezelőfelülete a lehető legjobban hasonlít egymásra, és a komponensekben azonos vagy hasonló szolgáltatásokat, például a szövegbevitelt a számolótáblába vagy a szavak gépelésének ellenőrzését ugyanazok a szoftvermodulok valósítják meg.
Bármit mondjanak is a termékprospektusok, a tapasztalat az, hogy alternatív szoftver esetén, sőt a különböző verziójú és funkciójú Microsoft-termékek között is súlyos összeférhetőségi problémák vannak. Alapvető szabály, hogy ha egy dokumentumot más gépen vagy szoftverben kell megnyitni, már az elviselhető eredmény érdekében is számos, körültekintő, adott esetben szakértő beavatkozást igénylő intézkedést kell tenni. Jó eredmény pedig nincs.
Mindig, minden dokumentum torzul, ha nem ugyanabban a programban, ugyanazon a gépen kell megnyitni. Ez a PC-világ egyik kis(?) piszkos titka a sok közül.
Amikor az irodai PC-k több mint 80 százalékán Microsoft Office fut, bármilyen alternatív megoldásnak abszolút kötelező fogadnia a Microsoft-állományokat. Ha az adott cégen belül kizárólag az alternatív szoftvert használják, akkor a Microsoft-formátumban való hibátlan mentés, bár hasznos, nem ennyire súlyos követelmény. Abszolút kötelező viszont legalább egy olyan szabványos formátum, amelyet a Microsoft-alkalmazások ékezethelyesen be tudnak fogadni.
MagyarOffice 1.0 alapváltozat
Talán nem kell bemutatni a Sun StarOffice integrált irodai csomagot, amelynek 5.2-es változatát a PC-világban kicsit is jártasak mind ismerik és kedvelik – főleg azért, mert ingyenes, továbbá linuxos (nem Microsoft Windows-) változata is van, sőt ahhoz is jár magyar nyelvű szóellenőrző és -elválasztó.
Ezt a csomagot tette nyilvánossá a Sun OpenOffice néven, a nemzetközi fejlesztő közösségre bízva a továbbfejlesztést. Rendszeresen jelennek meg egyre jobb munkaváltozatai, amelyek – a felhasználó kockázatára – szintén ingyenesen letölthetők az internetről. Mint kiderült, a Sun maga is lefölözi a fejlesztést: 2001 októberében kiadta az ingyenes StarOffice következő, 6.0-s verziójának béta- (nem végleges, és nem támogatott, de működő, használható) változatát.
Miután a StarOffice 6.0 béta és a MagyarOffice 1.0 alapja ugyanaz az OpenOffice-munkaváltozat volt, a MagyarOffice joggal tekinthető a StarOffice 6.0 magyar változatának. Legfontosabb tulajdonsága, hogy a többé-kevésbé szabványos, XML állományformátumra való áttérés következtében a csomag összes komponense helyesen kezelik – hibátlanul átveszi és -adja – a magyar ékezetes betűket.
A formázásoknak már mostohább a sorsa. Word formátumba mentéskor elromlanak a tabulátorpozíciók, a hivatkozások, a felsorolások, csonkulnak a listák, változnak a szín- és nyelvi előírások.
Nem kerülnek át működőképesen a makrók sem a dokumentumszerkesztő, sem a számolótáblák esetében. Van viszont olyan opció, amely benne hagyja a dokumentumban az eredeti, Microsoft-makrókat mentéskor is.
A pozitívumokról szólva: általában a MagyarOffice tökéletesen lefedi a Microsoft Office 97 szolgáltatáskészletét, és sok szempontból logikusabb, könnyebb a kezelése. Összehasonlíthatatlanul jobb például a HTML-oldalak (webdokumentumok) szerkesztésében, amire a Word gyakorlatilag alkalmatlan. A MagyarOffice-ból származó HTML-kód egyrészt csaknem olvasható, másrészt szabványos – azonosan látszik minden böngészőben –, míg a Wordből származó egy kusza, olvashatatlan betű- és címkehalmaz, amelyet az Explorer még csak-csak megjelenít valahogy, de a többi – igaz, kisebbségben levő – böngésző már kínlódik vele.
A MagyarOffice 1.0 alapcsomag részei az írógép, a számolótábla, a vetítő és a rajzoló. A csomagba a jelenleg legfrissebb magyar szóellenőrzőt és -elválasztó modult építették be a MultiRáció és a MorphoLogic Kft.-k közötti megállapodásnak köszönhetően. Sajnos, az automatikus javítás az eredeti, OpenOffice-kód hibája miatt nem működik jól.
Nem csak windowsos MagyarOffice létezik: a CD-n egy meglehetősen csupasz SuSE Linux operációs rendszer kíséretében megkapja a vásárló a csomag linuxos változatát is. Amikor összeáll a Sun Magyarország és a MultiRáció közötti megállapodás, meg fog születni a MagyarOffice Sun Solaris operációs rendszer alatt futtatható változata is.
A magyarítás átfogó: minden egyes párbeszédablak minden kis szeglete magyar. Az alapváltozathoz járó súgó ugyan még angol nyelvű, de a CD-n szerepel, onnan is használható egy elektronikus, magyar kézikönyv. Májusban várható a MagyarOffice Standard kiadása, amelyben már a súgó is magyar lesz, továbbá a számolótábla kiegészül néhány újabb, főleg tudományos függvénnyel. A MultiRáció tervei szerint őszre készül el a Professional kiadás adatkezelővel, internetes levelezővel és böngészővel, titkosítási lehetőségekkel, valamint multimédiás képességekkel.
Az alapváltozat ára 18 ezer forint plusz áfa, a Standard 25 ezer, a Professional pedig 35 ezer forint körül várható.
A StarOffice 5.2 több tízezer példánya került a felhasználók kezébe az elmúlt években az IT-magazinok CD-in. Számos munkahelyen is használatba vették. Gyenge hardveren meglehetősen lassú, de a mai 400–800 megahertzes Pentiumokon, Celeronokon, 64 vagy több megabájt memóriában kifejezetten kellemes válaszkészséget mutat a MagyarOffice is. Nem csoda, hogy megjelenésének hírére a Microsoft Magyarország a vásárlók megtévesztése és plágium miatt per megindításával fenyegette a MultiRációt – további fejlemények nem ismeretesek.
Ability Office 2002
Ebben a csomagban, ellentétben a piacon jegyzett termékekkel, nincs bemutatókészítő alkalmazás, használati értékét elméletileg bőségesen pótolná az adatkezelő, rajzoló és fotóretusáló program. A feltételes mód arra utal, hogy a csomaggal komoly, egyéb problémák vannak.
Elsősorban az, hogy a legkorszerűbb Word formátum, amelyben menthetünk, a Word 95-ös, és ennek használata esetén az ő betűből hullámvonalas o, az ű-ből pedig kalapos u keletkezik. Örülhetünk, hogy legalább behívja a Word 97-es és Word 2000-es dokumentumokat, és ekkor még nem rontja el a magyar betűket. Szabványos formátumként az RTF használható, amely a szöveget ugyan jól átviszi még az ékezetes betűket is, de formázás szempontjából ennek közismerten súlyosak a korlátai.
Másodsorban probléma az, hogy mind a dokumentumszerkesztő, mind a számolótábla alapfunkciói tekintetében a csomag szinte az ár arányában szűkösebb, mint a felváltani kívánt Word, illetve Excel. Nem képes egy dokumentumon belül álló és fekvő oldalak kezelésére. Rossz az elválasztás. Nem jeleníti meg a beillesztett képeket. Téglalap alakú objektumot sem tud szöveggel körülfolyatni. 200 százalékos a legnagyobb nagyítása. Nem veszi át jól a Word dokumentumokból a hivatkozásokat, a felsorolások formázását, a tabulátorpozíciókat – és még hosszan sorolhatnánk a hiányosságokat.
Nem vigasztalhatja a felhasználót a grafikai szolgáltatások fejlettsége sem, mert egyrészt nem is azok, másrészt nincs rájuk akkora szükség.
Mindezen gondokon felül az Ability Office 2002 ára 30 ezer 400 forint plusz áfa. Kevesebbet tud, és többe kerül, mint a MagyarOffice.
Nem azt állítom, hogy az Ability Office használhatatlan. Sőt! Kifejezetten kényelmes, kezes, alacsony hardverigényű, ahhoz képest jó képességű dokumentumszerkesztő, lényegesen többet tud, mint a WordPad. Őszintén szólva, az Ability Office pontosan az, ami évek óta hiányzik a palettáról: egy újságírói célú dokumentumszerkesztő, némi formázással, elemi betűtípus-kezeléssel – és a szavak számlálásával. Mindaz benne van, ami a Windowsba beépített WordPadből hiányzik.
De még az is jobban bánik az ékezetes betűkkel…
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.