A minisztérium közleménye szerint az Európai Unióból származó borpárlatok dömpingje „jelentős károkat” okoz a kínai ágazatnak. A tárca szerint az importált termékeket piaci ár alatt értékesítették, ezzel torzítva a versenyt és veszélyeztetve a hazai gyártókat.
Fotó: Pixabay
Július 5-től az unióból származó borpárlatok importőreinek a behozatali érték 27,7 és 34,9 százaléka közötti összegű biztosítékot kell letétbe helyezniük – közölték.
A dömpingellenes vámok több mint hatvan európai vállalatot érintenek, a lépés leginkább a francia konyakgyártókat sújtja. Franciaország a Kína felé irányuló borpárlatexport meghatározó szereplője, az érintett italok többsége ebből az országból érkezik.
A kínai minisztérium ezzel egyidejűleg közölte:
34 vállalat mentesülhet a vámkötelezettség alól, amennyiben teljesíti az előzetesen elfogadott ármegállapodási feltételeket.
A 200 liter feletti tartályban szállított szeszes italok ugyanakkor nem tartoznak az intézkedés hatálya alá – tették hozzá.
Az intézkedések kezdetben ötéves időtartamra lépnek életbe – közölte a minisztérium.
Kína a brandy második legnagyobb exportpiaca az Egyesült Államok után, az ázsiai országba irányuló szállítmányok értéke 2023-ban elérte az 1,7 milliárd dollárt.
A kínai döntés összefüggésbe hozható azzal az uniós intézkedéssel, amelynek értelmében az EU-tagállamok tavaly októberben büntetővámot vezettek be a Kínában gyártott elektromos autókra. Az Európai Bizottság az intézkedést a piaci torzulásokkal indokolta, Peking pedig válaszlépéseket helyezett kilátásba.