A háló könyörtelen lovagjai és lovagrendjei nemcsak azt bizonyíthatják be, hogy az internet nem hagyható figyelmen kívül – még ha törvények tiltják is számukra az olimpiai közvetítéseket –, hanem azt is, hogy a kommunikáció minden területén egyenlő jogú, a hagyományos eszközöknél gyorsabb és ezáltal igen értékes reklámhordozóként, közformálóként számolni kell vele is. Számukra a sydneyi játéksorozat kitűnő keret lesz erre, hisz ma már – minek tagadni – az olimpia is elsősorban üzlet. Ahol nem a sportolók nyerik a legtöbbet.
Egy apró adalék: minden eddiginél magasabbak az olimpiai televíziós közvetítési jogdíjak Sydneyben. Az NBC amerikai tévétársaság 725 millió dollárt fizetett a jogokért, és 900 millió dolláros reklámbevételt tervez az ötkarikás játékok ideje alatt. Harminc másodperc hirdetés főműsoridőben egymillió dollárba kerül.
*
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) máris hajszát indított azok után, akik illegálisan akarják az olimpia eseményeit közzétenni az interneten. Meglehet, nemzetközi szerződések tiltják, hogy az egyes televíziós társaságok saját territóriumukon kívülre sugározzák az olimpia eseményeit, a tiltás könnyen kijátszható. Egy egyszerű kamerával az interneten keresztül az egész világ beavatható a nagy játék eseményeibe. Szakértők szerint lehetetlen megakadályozni azt, hogy valaki közvetlenül az ausztrál tévére kapcsolódva az innen vett jeleket videoformában az internetre vigye…, s mint köztudott, az internet nem ismer határokat
A NOB nem tehet mást, mint figyel s fürkész. Mindenesetre felkészült: ha valahol engedély nélküli képeket lát az interneten, lecsap, a szerzői jogok megsértése miatt pert indít, s bezáratja a portált. Már ha tudja.
*
Nemcsak a közvetítőkkel, hanem a közvetítést fogadókkal is meg kell küzdeni. Hisz ki tudna ellenállni az illegális közvetítésnek ott, ahol a sporteseményt csak fél nappal a győztes kihirdetése után láthatják? Az USA-ban például a 400 méteres női futást az időeltérés miatt csak 12 órával később közvetíti az NBC. S ezért is, a közvetítés jogáért, az NBC dollármilliókat fizetett.
*
A hackerek – s ezt már itt-ott hírül is adták – komoly támadássorozatra készülnek a sydneyi játékok alatt. Az olimpiai komputerháló megzavarásával akár a versenyeket is megbéníthatják. Ha például egy kalapácsvető 74 métert hajítana, de a kijelzőn kilencven méter jelenne meg, az még csak kedveskedés lenne.
A kalózok elsősorban a weboldalakat veszélyeztetik. Nem a puszta csíny kedvéért, zömüket politikai elszántság fűti. A számítógép-hálózatra a politikailag zavaros országok hackerei, az antiolimpiai mozgalom, a szponzorok ellenségei, valamint az anarchisták jelentik a legnagyobb veszélyt. Az antiolimpia állítólag már adott is életjelt magáról, amikor az olimpiai főszponzor, a Nike komputerrendszerébe betörve okozott káoszt.
*
Az IBM olimpiai internetes jogait is veszély fenyegeti. Jog szerint az IBM – már a naganói téli olimpián kipróbált – fan-mail szolgáltatása lenne az egyetlen az olimpiai faluban, ahol a sportolók hozzáférhetnek az internethez, valamint megírhatják és megválaszolhatják elektronikus leveleiket rajongóiknak.
Csakhogy az APN Digital, az O’Reilly családi rádió és kiadói birodalom on-line ágazata bejelentette hero-mail szolgáltatása beindítását. Ez az ausztrál sportolókat üdvözlő e-mailek fogadására szolgál az olimpiai játékok során.
Az IBM-et más oldalról is érte burkolt támadás. Miközben jog szerint a hivatalos olympics.com webhelyet üzemelteti, egy sajtójelentésből arról értesült, hogy a Seven Network (a televíziós jogok birtokosa) és az Ausztrál Olimpiai Bizottság megállapodott az olimpics.com.au webhely beindításáról, ahol is közzéteszik a játékokon történteket időrend szerint; beindítják az i7 internetújságot, s várhatóan 100 millió oldalt kezelnek a játékok időtartama alatt.
Ausztrália élvonalbeli internetes webhelye, a Ninemsn is tervbe vette az olimpia anyagi előnyeinek kihasználását: teret foglalt egy webhelyen, amelyet a televíziós jogok amerikai birtokosa, az NBC üzemeltet, szövetségben a Ninemsn szövetségesével, a Microsofttal.
*
Mindeközben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bírósági eljárást kezdeményezett több mint 1800 weboldal-tulajdonos ellen, akik valamilyen módon visszaéltek a sportesemény nevével, félrevezetve ezáltal a vásárlókat. Csak azokat a weboldalakat vették s veszik célba, amelyek üzleti tevékenységet folytatnak, és nincsenek kapcsolatban egyetlen sportolóval sem.
Az 1800 eset mindegyike olyan domainnéven található, amely utalást tartalmaz az „olimpia” szóra. Ezek a weboldalak ugyanis, azon túlmenően, hogy a bevételeikből az olimpiai mozgalom semmit sem kap, a neves sportesemény hírét is rombolják. Amely még csak most kezdődött.
(mezővári)
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.