Elsőként a tenisz kedvelői örülhettek: egyre több pálya létesült. Majd sorra nyíltak a kisebb-nagyobb body- és fitnesztermek, később a squash- és golfpályák. Az, hogy melyik hoz több hasznot, hoz-e egyáltalán, vagy egyikük-másikuk éppen „csak” eltartja magát, az üzleti titoktartás mellett a hazai működtetési eredményesség tapasztalatainak hiánya miatt pontosan nem ismert.
Változó divatirányok
Milyen szempontokat ajánlatos mérlegelnie annak, aki ezen a területen szeretne vállalkozni?
Több lényegi dolgot kell vizsgálni Dános Pál, a KPMG Ingatlantanácsadó Kft. igazgatója szerint egy sportberuházás elindítása előtt. A megfelelő helyszín (jó tömegközlekedés, parkoló stb.) és a sporttevékenység körültekintő kiválasztása (van-e az adott területen és közeli vonzáskörzetében közvetlen felhasználói piac, milyen a konkurencia) mellett fontos ismerni az adott sportágban szokásos terem- és pályabérleti, tagsági díjakat. Számolni kell az esetleges divatirány-változásokkal is, ami különösen az aerobic- és fitneszsportok esetében lehet gyakori.
Mindezen túlmenően a hozamszámításoknál azt is figyelembe kell venni, hogy a sporttevékenységek legtöbbje nemcsak a beruházás létesítményeinek kialakításakor, hanem a folyamatos működtetés során is jelentős tőkét emészt fel. A rendszeres napi költségek jó része a különböző kiszolgáló épületek (öltözők, tusolók stb.), a terep (salak, fű), másrészt a gépek karbantartásából és a szükséges állandó személyzet béréből adódik, miközben a létesítmény kihasználtsága erősen változó lehet; napközben kevesebb a látogató, reggel és este, valamint hétvégeken telt házzal üzemelhet.
Azt is el kell döntenie a sportvállalkozás beindítójának, hogy maga vállalja-e majd a létesítmény üzemeltetését, vagy – teljes egészében, esetleg részben – bérbe adja azt. Ez utóbbi esetben nem csak a költségeken, a bevételen is osztoznia kell. A KPMG két évvel ezelőtti felmérése szerint egyébként a hazai sportlétesítményeket a leggyakrabban a tulajdonos beruházók üzemeltetik.
Minimarketing
Sportingatlanoknál persze nem lehet olyan stabil tényszámokat alapul venni, mint mondjuk az irodák esetében – ahol kiszámítható, „jó” bérlők és hosszú távú bérleti szerződések vannak –, de azért érdemes előzetes kalkulációt végezni, esetleg szakemberekkel konzultálni. A minőség egyébként a sportingatlanok piacán is elsőrendű követelmény, folyamatos biztosítása a működtetés során sokba kerül, de e nélkül nincs esély a sikeres vállalkozásra – állítja az ingatlan-tanácsadó szakember.
A kisebb teniszcentrumok leggyakrabban családi vállalkozásként, a családtagok közreműködésével működnek. Némileg növelhetik bevételeiket, ha felveszik a kapcsolatot a környező iskolákkal, intézményekkel; hosszú távú, kedvezményes bérletet ajánlhatnak a kihasználatlan napszakokra, vagy oktatást szervezhetnek. A családi vállalkozások esetében 4-5 pálya az ideális területméret; efölött már érdemes továbblépni: alkalmazottakat felvenni, szponzorokat keresni.
A marketingnek egyébként Dános Pál szerint – mint minden más ingatlanberuházásnál – itt is nagy szerepe van, jól célzott reklám nélkül ma már nem lehet a – bármily kicsiny – piac vérkeringésébe is bekerülni.
Gyakori, hogy egy adott sportcentrumba vegyes, egymást kiegészítő (például squash, body, fitnesz stb.) tevékenységeket tervez a beruházó. Ebben az esetben a helyi igényekhez igazodva pontosan meg kell határozni ezek, valamint kiszolgáló létesítményeik területen belüli arányát. A hozamszámítást ilyenkor bonyolítja a sporttevékenységek sokfélesége, eltérő díjai, bevételi lehetőségei.
Ki mit szeret?
Ha a keresettség oldaláról nézzük az egyes sporttevékenységeket, elmondható, hogy a tenisz, aerobic, fitness, body és lovassportok már hazai befutónak számítanak, a fallabdát is megkedvelte a menedzserréteg.
A golf most kezd igazán teret nyerni nálunk, elsősorban a rövidebb-hosszabb ideig itt dolgozó külföldi üzletemberek keresik, gyakran már az üzleti tárgyalásokon is felmerül részükről a golfozási lehetőség iránti igény. Ezeknek az kívánságoknak a jó szimatú befektető – persze ha van elegendő tőkéje – megpróbál elébe menni. Jó példa erre, hogy egyik ipari parkunk, éppen a japán cégek betelepedése reményében, a közeljövőben golfpálya építését tervezi.
Arról, hogy jelenleg országosan hány kisebb-nagyobb, vállalkozói tőkével megvalósult sportcentrum, sportklub működik, nincsenek pontos adatok. Azt viszont, hogy gondos előkészítés, szakértelem, bevezető reklám, valamint biztos tőkeháttér esetén érdemes ezen a területen is vállalkozni, több szakember, illetve sportcentrum tulajdonosa is állítja. Különösen most, hogy nemzetközi prognózisok az elkövetkező 15–20 évre a térségben további jelentős fejlődést jósolnak, amelynek várható velejárója a belső turisztika és az idegenforgalom jelentős élénkülése.
Térségfejlesztési programok
Erre irányulnak azok a kormányzati térségfejlesztési programok is, amelyekkel felgyorsulhatnak például az országban több helyen tervezett gyógyturisztikai, -üdülői, szállodai és egyéb, a külföldi látogatók mind szélesebb körét vonzó beruházások; ezek a helyi önkormányzati, vállalkozói források hiánya miatt eddig nem valósulhattak meg.
A KPMG vezetője szerint e fejlesztéseknek lehetnek részei majd azok a – teniszt, pingpongot, teremfocit, kosár- és kézilabdát, uszodát, fitneszt, golfot stb. magukba foglaló – vegyes funkciójú sport- és szabadidőközpontok, amelyek Nyugat-Európában már évtizedek óta szép számmal, jó kihasználtsággal működnek, és amelyek szinte beépültek a városok életébe; sajátos légkörükkel nemcsak az üzletkötési lehetőségek, a társadalmi együttélés színterét teremtik meg, hanem jó példát és részvételt kínálnak a fiatalok számára az egészséges életmódhoz, a hasznos szabadidő-eltöltéshez.
Az ilyen komplex, több réteget megcélzó sportcélú beruházások megvalósításának tervével nálunk jelenleg csak néhány nagyberuházó cég foglalkozik, a szakember szerint azonban ezen a területen a kisebb tőkéjű vállalkozásoknak is kedvező befektetési lehetőségei lehetnek a jövőben.
Sportágak szerelmesei
Addig is, amíg országosan, szélesebb körű részvétellel tud majd a hazai vállalkozói tőke bekapcsolódni a nagyobb esélyű és biztonságú sportszolgáltatást nyújtó beruházásokba, a piacon elsősorban az egyes sportágak szerelmesei vannak jelen. Legtöbbjük a teniszt és a testépítő-testszépítő területeket választották, de akad közöttük nem egy kísérletező kedvű is.
Ilyen például a mogyoródi Kapitány Attila – az ottani székhelyű Kapitány és Társai Napellenző- és Fémszerkezetgyártó Kft. egyik tulajdonosa –, aki, még féléve sincs, hogy 150 millió forintos tőkével beindította gokartpályáját a Hungaroring szomszédságában, összesen mintegy 8500 négyzetméteren. Mint mondja, a sportág kiválasztásánál – mivel a terület adott volt – szerepet játszott a nagy autópálya közelsége és az autósport iránti érdeklődése. A vállalkozástól egyébként 3–5 év közötti tőkemegtérülést remél, s kedvező előjelként értékeli a kisautós versenysport iránti növekvő érdeklődést. A gyakorló- és versenypályán jelenleg 12 kocsival oktatás, illetve gyakorlás folyik, és hamarosan sor kerül majd az első junior amatőrverseny megtartására is.
Szaporodik a golfpályák száma is Magyarországon: hat nagypálya működik a fővárostól távol, és három budapesti helyszín biztosítja a tanulási és gyakorlási lehetőséget azoknak, akik érdeklődnek e sport iránt. E gyakorlópályák egyikének tulajdonosa Hegedűs Gábor állatorvos, volt ifjúsági Európa-bajnok úszásban, aki nyolcéves angliai tartózkodás után, hazai golfbajnokként, az elmúlt években építette Adyligeten, öthektáros területen a The 19th Hole Golf Driving Range nevet viselő pályáját. Itt tanfolyamok keretében nemcsak tanulni, hanem gyakorolni is lehet, és rendszeresen tartanak színes, golfjátékkal egybekötött cégbemutatkozó programokat is.
Hegedűs Gábor szerint van jövője nálunk a golfnak, bár egy „igazi” golfpálya építése – amelynek minimum-alapterülete 60, az ideális pedig 100 hektár – a szükséges infrastruktúrával (locsolórendszer, klubépület stb.) együtt akár 400-500 millió forintot is felemészthet. Most még a magas telekárak miatt a beruházók vidéken keresik a megtelepedési lehetőséget, az idegenforgalmi fejlesztések beindulásával azonban – Hegedűs Gábor szerint – a Balaton, a Hortobágy és a főváros környékén több hasonló létesítmény épül majd az elkövetkező években. Különösen azok a beruházók lehetnek majd sikeresek, és akár hét év megtérülési idővel is számolhatnak, akik együtt valósítanak meg egy nívós lakóparki és egy nagygolfpálya-beruházást, mivel a lakóparki rész felgyorsítja a golfberuházás megtérülési idejét.
Általában kevésbé optimisták a jövedelmezőséget illetően a kisebb, családi vállalkozásként üzemelő sportlétesítmények tulajdonosai. Ahogy Kerekes Mihályné, a Budakeszin működő squash club vezetője mondja, az elmúlt három év nem igazán váltotta be reményeiket. Azt viszont elismeri, hogy nem nagyon költöttek marketingre, azonban a négypályás fallabdacentrum bevételei épphogy fedezik a működtetés és a folyamatos karbantartás költségeit. Mindennek ellenére, a reklámtevékenység felerősítése mellett, egyéb programokkal is szeretnék bővíteni a squash club szolgáltatásait.
Tenisz, fitnesz, golf, squash… – Érdemes-e a sportba fektetni?
Az elmúlt években egymás után nyíltak meg a különböző vállalkozói sportcentrumok. Látogatni érdemes és kellemes ezeket. Hogy beruházni is érdemes-e ilyenekbe… erre a kérdésre a hazai tőkemegtérülési tapasztalatok hiánya, illetve a hasonló jellegű nagyberuházások komplexitása miatt még a tanácsadó cégeknek sem egyszerű válaszolniuk.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.