Slan! Az ír kocsmákban mindenki egyenlő

A kis kelta tigris, ahogyan az unióban töltött néhány sikeres éve után elnevezték, tulajdonképpen nagyon hasonlít Magyarországra. Legalábbis ezt állítja egy magyar üzletember, akinek jó rálátása van mindkét országra. Persze, idővel kiütköznek a különbségek is.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A fiatal üzletember, Bán Dénes, Magyarországon született, itt is járt iskolába. Később édesanyjával Svédországba költözött, és ott végezte egyetemi tanulmányait. Majd egy évet Dublinban is eltöltött. Most ismét Budapesten él: a svéd nagykövetség mellett működő kereskedelmi tanácsadó iroda egyik vezetője. Némileg már svéd - vagy legalábbis uniós - szemmel nézi Magyarországot. De Írországot is.

Az írek a magyar modellt akarták követni

Bán Dénes alapélménye volt, hogy Írország nagyon hasonlít Magyarországra.

- Az ország körülbelül akkora, mint a miénk- mondja. - Hasonlóan lapos is: főként sík vidékekből áll, a legmagasabb hegycsúcsa körülbelül ezer méter magas, mint a Kékes-tető. A történelme is sokban hasonlít: mindig egy idegen hatalom elnyomottjai voltak. Talán kevesen tudják, hogy a múlt század elején nagyon szerették volna bevezetni azt a modellt, amit a dualizmus korának Ausztria-Magyarországa gyakorolt. Ők ezt „zászlóbojt”-effektusnak hívták: országuk úgy csüngött a nagy Anglián, mint a zászlók díszes bojtja. Természetesen ez soha nem valósult meg, de egy tekintetben már a mai fejlődést vetítette elő: ők nagyon nagy fontosságot tulajdonítottak a tudomány fejlesztésének.

Persze, nagyok a különbségek is. Itt van például az időjárás. Az írek azt mondják, hogy náluk hetente csak kétszer esik egy héten: egyszer három napig, egyszer meg négyig. Ebből annyi az igazság, hogy szinte mindennap van egyszer-kétszer eső. Mivel a Golf-áramlat folyamatosan melegen tartja a klímát, a tájék hihetetlenül zöld, és bármilyen meglepő, jól fejlődnek a pálmák is.

- Az írek sokkal nyitottabbak, mint a magyarok - folytatja Bán Dénes. - Az ír vendégszeretet még erősebb, mint a magyar. Alapfilozófiájuk tükröződik abban a mondásban, hogy „egy idegen az olyan barát, akivel még nem találkoztál eddig”.

A társadalmi élet fő színtere a kocsma, ami leginkább az angol „pubkultúrát” honosítja meg ott. A munkában, az egyetemen nagyon szigorúan tartják a hierarchiát, és feltétlen tekintélytiszteletet követelnek meg. A munka után viszont együtt sörözik tanár és diák, a senior és a yuppie.

- A nyelvhasználat is a nyitottságot tükrözi – állítja a fiatalember. – Az írek angolul beszélnek – bár valami rémes kiejtéssel –, ugyanakkor minden ki van írva keltául is; de, amennyire én tapasztaltam, nagyon kevesen próbálnak keltául beszélni.

Egyetlen kelta szó van, ami túlélte az évezredeket, ez pedig a köszönés. Slan! - hangzik el reggel és este, munkahelyen és kocsmában. Írország a slantól visszhangzik.

A tudás - gazdagság

Hogy az írek hogyan jutottak el a viszonylag elmaradott kis ország státusából a „kelta tigris” megtisztelő rangig, ma már tanulmányok százai boncolgatják. (E lap hasábjain is olvashatunk erről.) Mindenesetre a kilencvenes években a mindennapokban is érezhető volt a fellendülés dinamikája, állítja Bán Dénes.

- Kezdetben csak azt lehetett észrevenni, hogy egyre több multinacionális cég állít fel főhadiszállást Írországban. Első fecskeként itt jöttek létre a tengerentúli multik első európai call centerei. Azután lassan megtelepedtek a termelővállalatok is, közülük is az autógyárak. Írországban érdemes volt munkát vállalni külföldiként, s nagyon sokan éltek is a lehetőséggel, főként a legképzettebbek közül. Azután a helyüket lassan átvették a frissen képzett fiatal ír szakemberek. Az ír állam hatalmas összegeket fordított a szakképzésre - ma már láthatók ennek gyümölcsei.

Hogy mindebben ismét csak van hasonlóság a magyar fejlődéssel? Némely vonatkozásban bizonyára. Annyi bizonyos, hogy a hasonlóságok miatt nagyon érdemes figyelni az ír fejlődést. Vonzó jövőképet láthatunk ott.

A nyitottság Nobel díjat hoz

Az igazi ír irodalom lényegében véve angol nyelvű. Talán a nyelvnek is köszönhető, hogy íróik és költőik sokkal könnyebben jutottak be a világirodalomba és nemzetközi elismertségbe. Magyarországon is jól ismert író Swift, Sheridan, Shaw, Wilde, James Joyce; vagy Yeats, G. B. Shaw, Seamus Heaney és Samuel Beckett, akik megkapták az irodalmi Nobel-díjat is. Nem véletlen talán, hogy Dublinban 1991 óta létezik Írók Múzeuma. Joyce Ulyssesének hőséről, Leopold Bloomról elneveztek egy napot is: a Bloomsdayen az ír irodalmat ünneplik Dublinban városszerte, számos rendezvénnyel.

A kelta hagyományok sokkal inkább megjelennek a modern zenében. A hatvanas években a Jethro Tull, húsz évvel később a U2 aratott világsikert, mindkét banda az ősi kelta zenei világot keltette életre modern hangszerelésben. Világhírű a Dubliners is, amely a folkzene-hívőket varázsolta el világszerte. Írországban gyakorlatilag minden kocsmában szól az ír zene - néha jobb bandák előadásában, néha egészen szörnyű módon –, mindenesetre a turisták nagy-nagy örömére.

Ne legyünk azonban naivak, az ír kultúra világsikere elsősorban Amerikából eredeztethető. Az USA-ban ugyanis körülbelül ötször annyi ír származású ember él, mint az óhazában, és az ír kultúra nagyban befolyásolta az amerikait. A híres country és a bluegrass zene gyökerei vitathatatlanul Írországba nyúlnak vissza.

Italok és étkek

Az ír kocsmákban a sörök között kétségtelenül a Guinness a király. Aki kóstolta már, tudja: ez nem közönséges sör. Idő kell hozzá, amíg az ember megszokja az ízét; de ha egyszer rákapott, nem szokik le róla. A Guinness-ivásnak megvan a maga rituáléja: szép, tempós kortyokban isszák, egy-egy korsó eltart fél óráig is, aztán jöhet a következő. Aki nem Guinnesst iszik, az választhat a különféle barna sörökből, amiket arrafelé stoutnak becéznek.

És természetesen itt vannak a különféle hamisítatlan ír whiskyk, amelyek tényleg képesek megszépíteni az esős időket. Ezekre kár is több szót vesztegetni - ki kell próbálni őket.

Az ír étkezés nagyban hasonlít az angolhoz. Egy hétvégi nap egy becsületes ír családnál hatalmas reggelivel kezdődik, csak a véres hurkák („fekete puding”), kolbászok, kis pirított húsok mellett itt jelentős szerep jut a nagy szemű babnak is. Szigetország lévén az étkezésben fontos a hal; az ír gyorsétkezdék voltak a hal és sült krumpli – Fish & Chips – európai elterjedésének első bástyái.

A vacsora mi is lehetne más, mint steak. Az írek hihetetlen változatosságban képesek előállítanak a sült hússzeleteket és hozzá a különféle mártásokat. Ha valaki idegen figyeli az ír konyhát, az az érzése támad, hogy a szigetországiak minden este ugyanazt eszik: sült hús, mártás, párolt zöldségek. Ha azonban valaki rendszeresen él az ilyen vacsorákkal, rájöhet: az ízek szinte végtelen variációit képesek előállítani az ír háziasszonyok, hogy ne legyen unalmas az étlap.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo