Sétálómagnók és unokáik

A hordozható lejátszók története több mint húsz éve, a walkmannel kezdődött. Azóta ebből 200 milliónál is többet adtak el, de az írható CD megjelenésével csökkent a forgalma. S már itt vannak az MP3 lejátszók és az MP3-as zenei tartalommal teli CD-k lejátszására képes készülékek. A hordozható rádiós magnók azért ma is tartják magukat, az innováció ezen a területen sem állt meg.

„Szeretnék zenét hallgatni, de nem akarok másokat zavarni vele – mondta Maszaru Ibuka, a Sony tiszteletbeli elnöke, amikor bement a termékfejlesztők főnökének, Akiónak az irodájába egy hordozható magnetofonnal és egy fejhallgatóval. – És nem akarok egész nap ülni a magnó mellett, viszont ahhoz túl nehéz, hogy magammal vigyem mindenhová.” Akio az új termék jellemzőinek körvonalazása után nyomban kiadta a munkát fél tucat mérnöknek. Az eredmény a sétálómagnó lett, amely elég kicsi és könnyű ahhoz, hogy bárki bárhová magával vihesse. Mindez 1979-ben történt. Az eredeti célkitűzés szerint a létrehozandó sétálómagnó méretének meg kellett egyeznie egy VHS-kazettáéval. A mérnökök ezt már az első, kereskedelmi forgalomba hozott walkmannel is túlteljesítették, a mai csúcsmodellek pedig vékonyabbak egy szabványos magnókazetta tokjánál is.

A CD-t a Sony és a Philips közösen fejlesztette ki 1981–82-ben, és az eladásuk 1988-ban az USA-ban már meghaladta a hanglemezét. 1990-ben ugyancsak e két cég hozta létre az írható CD-t (CD-R), és megjelentek a hordozható CD-lejátszók. 1998-ban megszületett az első MP3 lejátszó, a Rio 500. Mindezek ellenére a kazetta is tovább él.

Kifejező árak

Magyarországon a fejlettebb technológiájú és így a sétálómagnóknál drágább hordozható CD-lejátszók még talán luxuscikknek számítanak. A legelterjedtebb gyártmányok a Panasonic, a Sony, az Aiwa, a Thomson és a Philips. Ezekből egy alapkivitelű kerül körülbelül annyiba, mint egy alumíniumházas, minden extraszolgáltatással felvértezett walkman. Az árak 18 ezer forinttól indulnak és 50-60 ezer forintnál tetőznek, kazettás sétálómagnó pedig már 6-7 ezer forintért kapható.

Külön csoport a rádiósmagnóké: ezek kivitelüktől függően 15 ezer–70 ezer forintba kerülnek. Az alap az egykazettás sztereó rádiósmagnó, utána jönnek a kétkazettások és CD-játszósok, illetőleg ezek kombinációi. Az MP3 erre a hagyományos területre is beférkőzött, így a rádiósmagnók csúcsmodellje már támogatja az MP3-as CD-ket. Meg kell említenünk a hordozható MP3 lejátszókat, amelyek nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, nem keverendők tehát össze az MP3 CD-lejátszókkal. Ezek a készülékek nyakba akaszthatók, karóraként viselhetők, vagy pedig a fülhallgatóval egybeépültek, és általában 64 megabájt memóriával rendelkeznek. Az MP3-as zenét számítógépről lehet a memóriába vagy a cserélhető memóriakártyára tölteni. Az első memóriakártyás MP3 lejátszókhoz tavaly 150 ezer forintért lehetett hozzájutni, de azóta a Philips és a Panasonic készüléke már a 100 ezer forintos lélektani határ alá csökkent.

Ki mit tud

A sétálómagnók között van rádiós és nem rádiós. A legegyszerűbb műanyag házas készülék is képes a szalagtípus kiválasztására (normál, króm vagy metál), a mély hang kiemelésére. A középszintűek automatikusan oda-vissza játszanak, kijelzőjük folyadékkristályos, nagy sebességű keresési móddal rendelkeznek, és egyetlen elemmel is kitart a lejátszási idejük. A felső kategória felé haladva nő a lejátszási idő (itt már 100 óra egy alkálielemmel), és megjelennek a távvezérlők. A csúcsmodellek távvezérlője LCD-képernyős, az elem mellett van beépített, tölthető akkumulátoruk, szuperlaposak, alumínium kivitelűek, és még számos extraszolgáltatást tudnak, mint például a Dolby zajcsökkentőt. A sétálómagnók többsége több színben kapható, némelyikük víz- és ütésálló.

A lejátszási idő a hordozható CD-lejátszók esetében is növekszik, a méretük csökken, és a legtöbb modellen találunk távvezérlőt. A CD-lejátszó legfontosabb tulajdonsága azonban a rázkódásvédelem, amely 3 másodperctől 40-ig terjedhet. A legmodernebb ugrásgátló rendszer mechanikailag is megelőzi a rázkódást (kis tömeg, gumibakok stb.), de digitális szervorendszerrel és memóriával is rendelkezik. A műsoros CD-t a készülék nagy sebességgel olvassa a memóriába. Nincs olyan szituáció, amely 40 másodpercen keresztül lehetetlenné tenné az olvasást, így bármi történik is, a zene folyamatosan hallható. A CD-lejátszókkal természetesen az írott és újraírott lemezeket is meghallgathatjuk, a legújabbak nem válnak használhatatlanná egy MP3 tartalmútól sem. Az MP3 CD könyvtárszerkezetét kezelik a lejátszók, emellett véletlenszerű és ismétlési funkcióval is rendelkeznek, amely egy teljes lemezre, egy albumra vagy pedig egy zeneszámra vonatkoztatható. A Philips nemrég dobta piacra az ez idáig legkisebb hordozható MP3 CD-lejátszót, az eXpaniumot, amelyet a kisebb, 8 centiméteres lemezek lejátszására terveztek. A készülék három óra tömörített MP3 zenét képes lejátszani egy 200 megabájtos lemezről.
A Philips olyannyira fantáziát lát az MP3-ban, hogy létrehozta az első MP3 CD-lejátszóval felszerelt zenegépeit, amit továbbörökít a minitornyokba és a CD-írókba. Európába idén érkezik a Philips abszolút világújdonságnak számító mini hifirendszere, amely egy gombnyomással internetes rádióadások százait közvetíti kiváló minőségben. A készülék szélessávú internetkapcsolattal rendelkezik, és nincs szüksége számítógépre.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo