.NET: információ bárhol, bármikor, bármilyen eszközön

A Microsoftot legtöbben mint irodai infrastruktúra szállítóját ismerik, hiszen a Windows és Office valamelyik változata szinte minden elektronikus irodában megtalálható. Kevesebben tudják talán, hogy több mint tíz, üzleti környezetben használható szervertermékkel is a piacon van, vagy az élharcosa például az egységes üzleti kommunikációs nyelv, az XML szabványosításának és elterjedésének, vagy hogy jelentős fejlesztéseket végez a mobil kommunikáció területén. Erről a sokoldalúságról beszélgettünk Major Gáborral, a Microsoft Magyarország üzleti alkalmazásokért felelős menedzserével.

– Kicsit már morcosak vagyunk, ha megpróbálnak minket a Windows-zal és Office-szal azonosítani – kezdi a beszélgetést Major Gábor. – Bár e két termék kétségkívül ma is jelentős részét adja a cég árbevételének, a legdinamikusabban növekvő terület a szervereké. Az Office tervezési céljai között kiemelt helyen szerepel, hogy vállalati környezetben minél több üzleti folyamatot, funkciót lehessen a termékbe vagy a termékkel integrálni. Az Excel kitűnő kliense az SQL Server üzleti elemző képességeinek, és miért ne varrjuk össze az SAP rendszerünket a Worddel, hogy onnan annak körlevélkészítő funkcióit kihasználva szólítsuk fel késedelmesen fizető üzleti partnereinket, ha ezt könnyedén megtehetjük? Az ügyfélközpontú szemléletmód előretörésével az asztali környezet integrációja ugyanolyan fontossá vált, mint a szervereké. Az igazi üzleti értéket a rugalmas, pontos, gyors döntéshozást elősegítő eszközök jelentik, de ezeknek a követelményeknek az egy-egy területet kiszolgáló szigetrendszerek nem minden esetben felelnek meg. A felgyorsult technológiai fejlődéssel folyamatosan lépést tartani drága, sokszor csak a legnagyobbak privilégiuma. A Microsoft filozófiája ezzel szemben arról szól, hogy bárki számára elérhetővé tegye a fejlett technológiák használatát.

De nem csak az irodai infrastruktúra területén képvisel jelentős erőt a Microsoft, hanem az üzleti folyamatok színterén is: az operációs rendszerektől, levelező- és csoportmunkaszerverektől, tűzfalaktól, adatbázis-kezelőktől elindulva a specifikusabb portáltermékekig, mobil eszközökig vagy a zászlóshajóként emlegetett Microsoft BizTalk Serverig széles a paletta. Major Gábor hangsúlyozza: ezekkel már komplett vállalati infrastruktúra és megoldások építhetőek ki.

A Microsoft sikeréhez elengedhetetlen a széles partnerbázis, amelynek összetétele azonban jelentősen megváltozott. Az egyszerű termékkereskedők helyett ma már azok a legfontosabbak számunkra, akik nagy hozzáadott értéket képviselnek.

– Termékeinkből elsősorban partnereink kovácsolnak megoldásokat, és mi, az ügyfelek nyomására, egyre többször vesszük ki a részünket az ehhez járuló felelősségből és a feladatokból – mondja Major Gábor. – A Microsoft néhány területen – például az üzleti intelligencia vagy a dokumentumkezelés terén – már saját eszközökkel teljes megoldást kínál, de ha valamelyik hazai vagy nemzetközi fejlesztő partnerünk megoldása egy adott célra megfelelőbb, akkor egész biztosan azt ajánljuk. Négy fő területre koncentrálunk – magyarázza Major. – A Microsoft korszerű e-business infrastruktúrát kínál az operációs rendszertől a menedzsmenten, PKI infrastruktúrán át a multimédia-kommunikációig. A B2E (business to employee) piacon a Microsoft természetes szereplő, hiszen az üzleti felhasználók környezete nagy valószínűséggel a Microsoft Office. Aligha tud bárki nálunk jobb megoldást mutatni az Office-szal készített dokumentumok kezelésére, azok munkafolyamatba szervezésére, esetleg egy portálba való publikálására. A B2B (business to business) területen az XML szabványú rendszerek elterjedése az, ami a Microsoft malmára hajtja a vizet. A .NET szervercsalád minden tagja natív módon érti és beszéli ezt a nyelvet, a BizTalk Server – mint az XML üzenetek általános közvetítője és az üzleti kapcsolatok formalizáló, rendszerszervező eszköze – már ma is több hazai referenciával rendelkezik. A B2C (business to customer) területen Magyarország sosem volt az élvonalban, a mobil kommunikációban viszont már nincs akkora lemaradásunk, mint az internetfelhasználás területén. A Microsoft hatalmas fejlesztéseket végez ilyen területen. Sok mobil kommunikációs eszköz operációs rendszerét gyártja a Microsoft, megteremtve azt az általánosan elfogadott platformot, amire az alkalmazásgyártóknak már megéri fejleszteni, hiszen így nem kell készülékenként vagy gyártónként újra megírni a programjukat. Már folynak annak a Mobile Information Servernek a tesztüzemei, aminek révén a vállalati adatok (levelek, numerikus adatok, belső weboldalak…) mobil szolgáltatón keresztül – természetesen a megfelelő biztonsági beállítások mellett – hozzáférhetők lesznek mobiltelefonon, PDA-n vagy új, ma még talán nem is ismert eszközökön keresztül. Az egységes platformon megvalósuló mobil kommunikáció a Microsoft .NET filozófiájának és hosszú távú stratégiájának alapja. A világ és az üzleti élet arrafele mozog, amikor lényeges, hogy az adatok, az információ bármikor, bármilyen eszközön hozzáférhető legyen, ki ahogyan szeretné. És ekkor már nem a számítógépekről beszélünk.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo