Moziajánló

 

Sacra Corona
Koltai Gábor történelmi tablója a honfoglalás utáni legfontosabb időszakkal, a Szent István-i állam megszilárdulásának évtizedeivel foglalkozik. Történelmünket Nemeskürty István fogalmazta vászonra, s mi tagadás, fordulatos, izgalmas mesét kerekített. Első keresztény királyunk halála után - szemben a hiedelemmel - korántsem volt egyértelmű, hogy képes lesz-e fennmaradni a fiatal állam. A két világhatalom, a német császárság és Bizánc egyaránt csatlósállamnak szánta Magyarországot. A belharc kedvezett számításaiknak. Ebben a helyzetben András és Béla fiai fogtak össze, hogy az országot a stabilitás felé vezessék. Salamon, Géza és László erőfeszítéseiről, az istváni eszmeiség és a Szent Korona jelképpé emeléséről mesél a történet. A főszerepekben Oberfrank Pált, Szarvas Attilát és Horkay Pétert láthatjuk.

I Love Budapest
Két fiatal pár történetét láthatjuk Incze Ágnes filmjében: az egyik a kor elvárásainak mindenben próbál megfelelni, sikerét anyagiakban méri, a másik álmodozó, ügyetlenkedő „vesztes”. Már-már banális felállás, ám amikor ez a két ellentétes világ a rossz döntéseknek és a testi csábításnak engedve szembesül egymással, elgondolkodtató eredmény várható. Mit lehet tenni olyan környezetben, ahová nem való az ember, csak az események sodrása miatt kerül oda? Létezhet-e belső harmónia úgy, hogy környezetünk lehetetlenné teszi a saját értékeink szerinti életet? Hámori Gabriella, Kovács Martina, Csányi Sándor és Lengyel Tamás alakítja a két párt.

Szeretném, ha szeretnél
Jennifer Lopez inkább énekesi pályafutása miatt van a köztudatban, de láthattuk már jó néhány filmben is. Ezúttal esküvőszervezőt - jellegzetes amerikai szakma - alakít. Végül is nem rossz alaphelyzet: a csinos, sikeres ifjú hölgy hiába foglalkozik nap mint nap szerelmesek egymáshoz kötésével, saját magára valahogy sohasem jut idő. Két rohanás között tűsarka beakad, pont egy teherautó féktávolságán belül. Szerencsére arra jár egy úriember (Matthew McConaughey), hogy megmentse, majd este elvigye randizni, s hogy harmadnap újra összefussanak: a megmentő egy új ügyfél vőlegénye. Lopez meggyőző. Sokan állítják, hogy különleges kisugárzása van, s ez itt sem hagyja cserben. McConaughey viszont nem az a hősszerelmes típus, igyekszik, csak nehezen hisszük el neki. A szerencsétlenül járt mennyasszony viszont nagyon jól eltalált figura, ha a film folytatódna, valószínűleg róla és az esküvőszervezőről mint két jó barátnőről szólna, akik egykoron ugyanabba a rég elfeledett férfiba voltak szerelmesek.

Baise-moi
Mindössze két kópiával kezdi vetíteni a forgalmazó, csakis éjszaka, de valószínű, hogy botrányt így is okoz majd vele. Én nem kívánom a filmet minősíteni, de szólni kell róla, mert előbb-utóbb szóba kerül. A történet nagyon kemény. Két, sorsa által a társadalom szélére taszított asszony indul a szex és erőszak különös túrájára, az élet által rájuk mért csapások bosszújaként. A film határozottan pornográf. A cenzorok mégsem ezért szólnak ellene, hanem erőszakossága és rendkívül realista képi világa miatt. Feltétlenül fel kell rá készülni lelkileg. Több helyen betiltották, Franciaországban három nappal a bemutató után. Ki tudja, itt milyen sors vár rá? Aki kíváncsi, inkább a bemutató napján nézze meg. Nem valószínű, hogy később be tudja pótolni a mulasztását, mert ha a film a két moziban lefut, nemigen látjuk majd mozicsatornán.

Beépített szépség
Amikor úgy gondolja az ember, hogy megnézi Sandra Bullockot, mert egészen jó kis mozikban látta az utóbbi időkben, akkor valahogy mindig belehúz valamibe, amibe nem kellett volna. Ám ez sem mindig egyértelmű. A Beépített szépség is ilyen film. Nem igazán jó, de végül is nincs vele semmi baj. Gracie Hart (Bullock) FBI ügynök mindig amolyan fiús lány volt. Verekedett, és soha nem viselkedett valami nőiesen. Új megbízása szerint ezen muszáj változtatnia, mert egy szépségkirálynő-választáson indulva kell elejét vennie egy terroristatámadásnak. Mulatságos jelenetsor, amikor Michael Caine közreműködésével megpróbálnak néhány lecke során szépségkirálynőt faragni a visszafogottan lelkes ügynökből. Az eredmény nem marad el, még az ügy is megoldódik, és mindeközben mindenki rájön, hogy a látszat csal, és belül is több van, mint gondolná. Persze az is lehet, hogy ez utóbbit már csak én akartam belelátni.

Ellenség a kapunál
A film egy rész vérbeli thriller, egy rész háborús kaland, egy rész romantikus dráma, szórakoztató, kiszámítható dramaturgiája ellenére. Egy írástudatlan uráli parasztember, a kitűnő lövész Vaszilij (Jude Law) a sztálingrádi csatában megmenti a propagandatiszt Danilov (Joseph Fiennes) életét, aki lévén jó propagandista - ma ezt píárosnak hívják -, hőst farag belőle. A bonyodalom akkor kezdődik, amikor színre lép König őrnagy (Ed Harris), a német mesterlövész, illetve Tánya (Rachel Weisz), akibe nemcsak Vaszilij, hanem Danilov is belehabarodik. König feladata az orosz kolléga leszedése, Tánya feladata választani a két bajtárs között. Összességében kellemes filmélményre számíthatunk.

Rossz álmok
De jó kis thriller! Pedig ránézésre bármi más kellene hogy legyen. Annie Wilson (Cate Blanchett) egy éve megözvegyült, gyermekeit egyedül neveli. A kisvárosban - érdekes hely, megannyi tipikus karakterrel - az iskolázatlan nők vagy fodrászok, vagy jóslással foglalkoznak, így neki sincs más választása, ráadásul családi adottsága a kártyák megfejtése, már a nagyanyja is ezzel vált híressé. Lassan megismerkedünk valamennyi helybélivel, életükkel. Annie egyik ügyfele a férje (Keanu Reeves) veréseit kénytelen elszenvedni, másik törzsvendégét rémálmok gyötrik. A jósnő egy bálon összemelegszik az iskolaigazgatóval, aki viszont jegyben jár egy könnyűvérű mennyasszonnyal. Amikor utóbbinak nyoma vész, a seriff Annie segítségét kéri az ügy felderítésére. Csavaros a történet, idővel mindenki, még Annie is gyanússá válik. A három éve, az Elizabeth címszerepéért Oscarra jelölt Blanchett ebben a filmben is remek. S minthogy jó a sztori, jók a helyszínek és karakterek is, a film is működik.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo