Szerelemre hangolva
Könnyen lehet, hogy a hongkongi Vong Kar-Vaj új mozijából világsiker lesz. A szerelem mint téma mindig beválik, ráadásul gyönyörűen vászonra vitt alkotás. A hatvanas évek elején járunk. Két házaspár költözik szomszédos lakásba, ugyanazon a napon. Idővel az egyik férj és a másik feleség néhány furcsa egybeesésből kikövetkezteti, hogy párjaik szeretők. A kölcsönös bizonyosság barátságot szül, amely azonban nem lép ki a társadalmi keretek kötelékéből, pedig érezhető kettejük testi, lelki vonzalma. Maggie Csung és Tony Lung remek. A házasságtörőket sosem látjuk meg. Egyszer-egyszer halljuk a férjet, látjuk a feleség tarkóját, de valójában mellékszereplők. Bűnös románcuk másodlagos megcsalt társaik tiszta kapcsolata mellett.
Fedezd fel Forrestert!
A történet két emberről szól. Egyikük Forrester (Sean Connery), az egyetlen regényt jegyző, zárkózott, idősödő író, aki öt évtizede szolgálja Thaliát, s idejét kukkolással tölti, másikuk a társai között kimagasló képességű fekete srác, Jamal (Rob Brown), aki ráadásul jól kosarazik is. Amikor Jamal fogadásból becsönget az íróhoz, mindkettejük előtt megnyílik a kibontakozás reménye. Gus Van Sant négy éve hozakodott elő ehhez hasonlóval, Good Will Hunting címen. Ez a film csak kicsit emlékeztet arra, hiszen itt a két karakter teljesen egymásra van utalva: Forrestert egyedül Jamal fiatal lendülettel párosult zsenije mentheti meg a teljes elszigetelődéstől, Jamal viszont kapaszkodó nélkül a legjobb esetben is csak menő kosaras marad, hiába van benne sokkal több. Van Sant ide, vagy oda, egy estét megér Connery.
Betty nővér
A film két hétköznapi álmodozóról szól, egy asszonyról (Renee Zellweger) és egy megrögzött bűnözőről (Morgan Freeman), aki az asszony férjét ölte meg épp anélkül, hogy tudná, a nő szemtanúja volt tettének. Mindketten vágyálmuk tárgyába szerelmesek: a nő egy szappan-operabeli orvosba, a férfi pedig a nőbe. Az egészben a legszebb, hogy egyiküket sem veszi észre az imádott személy. A gyilkosság oka egy félrement narkóüzlet. A nőt csöppet sem zavarja, hogy váratlanul megszabadult utálatos urától. Kocsiba pattan – férje az autóba rejtette az anyagot –, és irány Hollywood, hogy végre találkozhasson szeretett doktorával. Charlie társával a nyomába ered – hiszen a kábítószert vissza kell szerezniük –, s egyre jobban bálványozza a fotóról ismert asszonyt. Egyikük sem fogja fel, hogy saját vágyait próbálja kivetíteni a fantáziája szülte ideális lényre. Párhuzamosan léteznek, egymásra hasonlítva, a beteljesülésben való feloldás reménye nélkül.
Bagger Vance legendája
Robert Redford legújabb rendezésének egy sportág, a golf adja a gerincét. A nagy világgazdasági válság idején Savannah város új golfpályája csődbe jut, s a tulaj önkezűleg fosztja meg magát a kudarcélménytől, no meg életétől. Lánya (Charlize Theron) mindent egy kockára tesz fel: meghirdet egy tízezer dollár díjazású tornát. Ehhez szerez néhány golf-nagyágyút, és megpróbálja meggyőzni a háború előtti idők helyi golfreménységét, vegyen részt ő is. Ám Rannulph Junuh (Matt Damon) nem könnyű eset. Az európai frontszolgálat hatását nem tudta nyomtalanul kiheverni. Iszik, kártyázik, sajnálja magát. Ezért nincs ínyére a golf sem, hiszen azzal régi, civilizált énjéhez is vissza kellene térnie. De a golfban mindig a segéd személye a kulcs, itt Bagger Vance (Will Smith) unszolása jelenti a legbiztosabb támaszt. Redford jó érzékkel fogja vissza a karaktereket, a film élvezetes, nem didaktius.
Csokoládé
A Csokoládé bizonyos értelemben a pogányság és a kereszténység harcáról szól. Egy francia falucskában, valamikor régen, időtlen idők óta a teljes nyugalom mögé bújtatott változatlanság uralkodik. Mindaddig, amíg meg nem jelenik Vianne (Juliette Binoche), aki megnyitja csokiszalonját. Vianne nyugodt, bölcs istennőhöz hasonlít, szépsége érett, kiforrott, a helyi prűdség tökéletes ellenérve. Nem tudjuk meg, hogy egyszerű vállalkozó-e, avagy boszorka, pogány papnő. A település ura Reynaud grófja, gazdag, művelt, akit felesége elhagyott, mert nem bírta elviselni az erkölcs letéteményeseként megjelenő férjét. A csokoládé persze több, mint édesség. Gyógyír az, tudja mindenki, aki megkóstolja. Lasse Hallström filmje meseszerű egyszerűséggel kezeli a történetet.
Maléna
Guiseppe Tornatore filmje egy gyönyörű, végzetesen vonzó nő történetét mutatja be. Tizenéves legények állnak a járdán, és alig várják, hogy a meseszép Maléna (Monica Bellucci) arra jöjjön. A tanárnő mindezt látszólag nem észleli. A negyvenes évek Itáliájában játszódó történetet Renato (Guiseppe Sulfaro) meséli el. Számára a tanárnő álomszerű kép, amelyet oltalmaznia kell. Maléna kálváriája akkor kezdődik, amikor férje bevonul. Irigy asszonyok pletykái tönkreteszik jó hírét, a botrány miatt ott kell hagynia állását. A háború idején nem marad más neki, mint a német tisztek kényeztetése. Renato számára ennek ellenére még mindig az ideális nő, pedig időközben őt is férfivá neveli a helybéli kupleráj. Kár, hogy Tornatore nem látja meg a nemi vonzalomban meghúzódó humort. Ráadásul a befejezés kissé túllő a célon.
Illich Lajos
*
Díjeső
A 32. Filmszemle zárónapján, február 6-án osztották ki a zsűri díjait: Tarr Béla Werckmeister harmóniák című filmjét találták a játékfilm-fődíjra érdemesnek; a rendezői díjat Sopsits Árpád vette át Torzók című filmjéért; Mundruczó Kornél Afta című filmje a kisjátékfilm-kategória győztese; a legjobb női és férfi színésznek járó díjakat Börcsök Enikő (Paszport), illetve Hollósi Frigyes (Feri és az édes élet) kapta.
Az amerikai műsorszórási kritikusok (BFCA) szerint a 2000. év legjobb filmje a Gladiátor, férfi főszereplője az ebben látott Russell Crowe; Julia Roberts (Zűrös természet) a legjobb színésznő; Steven Soderbergh a legjobb rendező; a legjobb élettelen tárgy pedig a Számkivetett labdasztárja, Wilson.
Az Arany Glóbusz seregszemlén díjazottak: a drámai kategória legjobb filmje, színésznője és színésze: a Gladiátor, Julia Roberts (Zűrös természet) és Tom Hanks (Számkivetett); a legjobb rendező Ang Lee a legjobb külföldi filmnek ítélt Tigris és sárkánnyal.
A Brit Akadémia Filmdíjait február 25-én osztották ki. Lapzártakor a jelöléseket ismertük: a legjobb eséllyel a 14-szeres jelölt Gladiátor indult, és több kategória győzelmére számíthatott a Billy Elliot és a Csokoládé. A külföldi filmek kategóriájában várományos filmek közül hármat – Szerelemre hangolva, Harry csak jót akar, Maléna – márciustól vetítik a hazai mozik.
Végül néhány Oscar-jelölés: Koltai Lajos a Maléna operatőri munkájáért; a Gladiátor 12 kategóriában esélyes; férfi főszerepért Russel Crowe (Gladiátor) és Tom Hanks (Számkivetett); női főszerepért Julia Roberts (Zűrös természet) és Juliette Binoche (Csokoládé); a rendezők között Steven Soderbergh (Zűrös természet és Traffic), Ang Lí (Tigris és sárkány) és Ridley Scott (Gladiátor).
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.