Moziajánló

 

Szerelemre hangolva
Könnyen lehet, hogy a hongkongi Vong Kar-Vaj új mozijából világsiker lesz. A szerelem mint téma mindig beválik, ráadásul gyönyörűen vászonra vitt alkotás. A hatvanas évek elején járunk. Két házaspár költözik szomszédos lakásba, ugyanazon a napon. Idővel az egyik férj és a másik feleség néhány furcsa egybeesésből kikövetkezteti, hogy párjaik szeretők. A kölcsönös bizonyosság barátságot szül, amely azonban nem lép ki a társadalmi keretek kötelékéből, pedig érezhető kettejük testi, lelki vonzalma. Maggie Csung és Tony Lung remek. A házasságtörőket sosem látjuk meg. Egyszer-egyszer halljuk a férjet, látjuk a feleség tarkóját, de valójában mellékszereplők. Bűnös románcuk másodlagos megcsalt társaik tiszta kapcsolata mellett.

Fedezd fel Forrestert!
A történet két emberről szól. Egyikük Forrester (Sean Connery), az egyetlen regényt jegyző, zárkózott, idősödő író, aki öt évtizede szolgálja Thaliát, s idejét kukkolással tölti, másikuk a társai között kimagasló képességű fekete srác, Jamal (Rob Brown), aki ráadásul jól kosarazik is. Amikor Jamal fogadásból becsönget az íróhoz, mindkettejük előtt megnyílik a kibontakozás reménye. Gus Van Sant négy éve hozakodott elő ehhez hasonlóval, Good Will Hunting címen. Ez a film csak kicsit emlékeztet arra, hiszen itt a két karakter teljesen egymásra van utalva: Forrestert egyedül Jamal fiatal lendülettel párosult zsenije mentheti meg a teljes elszigetelődéstől, Jamal viszont kapaszkodó nélkül a legjobb esetben is csak menő kosaras marad, hiába van benne sokkal több. Van Sant ide, vagy oda, egy estét megér Connery.

Betty nővér
A film két hétköznapi álmodozóról szól, egy asszonyról (Renee Zellweger) és egy megrögzött bűnözőről (Morgan Freeman), aki az asszony férjét ölte meg épp anélkül, hogy tudná, a nő szemtanúja volt tettének. Mindketten vágyálmuk tárgyába szerelmesek: a nő egy szappan-operabeli orvosba, a férfi pedig a nőbe. Az egészben a legszebb, hogy egyiküket sem veszi észre az imádott személy. A gyilkosság oka egy félrement narkóüzlet. A nőt csöppet sem zavarja, hogy váratlanul megszabadult utálatos urától. Kocsiba pattan – férje az autóba rejtette az anyagot –, és irány Hollywood, hogy végre találkozhasson szeretett doktorával. Charlie társával a nyomába ered – hiszen a kábítószert vissza kell szerezniük –, s egyre jobban bálványozza a fotóról ismert asszonyt. Egyikük sem fogja fel, hogy saját vágyait próbálja kivetíteni a fantáziája szülte ideális lényre. Párhuzamosan léteznek, egymásra hasonlítva, a beteljesülésben való feloldás reménye nélkül.

Bagger Vance legendája
Robert Redford legújabb rendezésének egy sportág, a golf adja a gerincét. A nagy világgazdasági válság idején Savannah város új golfpályája csődbe jut, s a tulaj önkezűleg fosztja meg magát a kudarcélménytől, no meg életétől. Lánya (Charlize Theron) mindent egy kockára tesz fel: meghirdet egy tízezer dollár díjazású tornát. Ehhez szerez néhány golf-nagyágyút, és megpróbálja meggyőzni a háború előtti idők helyi golfreménységét, vegyen részt ő is. Ám Rannulph Junuh (Matt Damon) nem könnyű eset. Az európai frontszolgálat hatását nem tudta nyomtalanul kiheverni. Iszik, kártyázik, sajnálja magát. Ezért nincs ínyére a golf sem, hiszen azzal régi, civilizált énjéhez is vissza kellene térnie. De a golfban mindig a segéd személye a kulcs, itt Bagger Vance (Will Smith) unszolása jelenti a legbiztosabb támaszt. Redford jó érzékkel fogja vissza a karaktereket, a film élvezetes, nem didaktius.

Csokoládé
A Csokoládé bizonyos értelemben a pogányság és a kereszténység harcáról szól. Egy francia falucskában, valamikor régen, időtlen idők óta a teljes nyugalom mögé bújtatott változatlanság uralkodik. Mindaddig, amíg meg nem jelenik Vianne (Juliette Binoche), aki megnyitja csokiszalonját. Vianne nyugodt, bölcs istennőhöz hasonlít, szépsége érett, kiforrott, a helyi prűdség tökéletes ellenérve. Nem tudjuk meg, hogy egyszerű vállalkozó-e, avagy boszorka, pogány papnő. A település ura Reynaud grófja, gazdag, művelt, akit felesége elhagyott, mert nem bírta elviselni az erkölcs letéteményeseként megjelenő férjét. A csokoládé persze több, mint édesség. Gyógyír az, tudja mindenki, aki megkóstolja. Lasse Hallström filmje meseszerű egyszerűséggel kezeli a történetet.

Maléna
Guiseppe Tornatore filmje egy gyönyörű, végzetesen vonzó nő történetét mutatja be. Tizenéves legények állnak a járdán, és alig várják, hogy a meseszép Maléna (Monica Bellucci) arra jöjjön. A tanárnő mindezt látszólag nem észleli. A negyvenes évek Itáliájában játszódó történetet Renato (Guiseppe Sulfaro) meséli el. Számára a tanárnő álomszerű kép, amelyet oltalmaznia kell. Maléna kálváriája akkor kezdődik, amikor férje bevonul. Irigy asszonyok pletykái tönkreteszik jó hírét, a botrány miatt ott kell hagynia állását. A háború idején nem marad más neki, mint a német tisztek kényeztetése. Renato számára ennek ellenére még mindig az ideális nő, pedig időközben őt is férfivá neveli a helybéli kupleráj. Kár, hogy Tornatore nem látja meg a nemi vonzalomban meghúzódó humort. Ráadásul a befejezés kissé túllő a célon.

Illich Lajos

*

Díjeső
 A 32. Filmszemle zárónapján, február 6-án osztották ki a zsűri díjait: Tarr Béla Werckmeister harmóniák című filmjét találták a játékfilm-fődíjra érdemesnek; a rendezői díjat Sopsits Árpád vette át Torzók című filmjéért; Mundruczó Kornél Afta című filmje a kisjátékfilm-kategória győztese; a legjobb női és férfi színésznek járó díjakat Börcsök Enikő (Paszport), illetve Hollósi Frigyes (Feri és az édes élet) kapta.
 Az amerikai műsorszórási kritikusok (BFCA) szerint a 2000. év legjobb filmje a Gladiátor, férfi főszereplője az ebben látott Russell Crowe; Julia Roberts (Zűrös természet) a legjobb színésznő; Steven Soderbergh a legjobb rendező; a legjobb élettelen tárgy pedig a Számkivetett labdasztárja, Wilson.
 Az Arany Glóbusz seregszemlén díjazottak: a drámai kategória legjobb filmje, színésznője és színésze: a Gladiátor, Julia Roberts (Zűrös természet) és Tom Hanks (Számkivetett); a legjobb rendező Ang Lee a legjobb külföldi filmnek ítélt Tigris és sárkánnyal.
 A Brit Akadémia Filmdíjait február 25-én osztották ki. Lapzártakor a jelöléseket ismertük: a legjobb eséllyel a 14-szeres jelölt Gladiátor indult, és több kategória győzelmére számíthatott a Billy Elliot és a Csokoládé. A külföldi filmek kategóriájában várományos filmek közül hármat – Szerelemre hangolva, Harry csak jót akar, Maléna – márciustól vetítik a hazai mozik.
 Végül néhány Oscar-jelölés: Koltai Lajos a Maléna operatőri munkájáért; a Gladiátor 12 kategóriában esélyes; férfi főszerepért Russel Crowe (Gladiátor) és Tom Hanks (Számkivetett); női főszerepért Julia Roberts (Zűrös természet) és Juliette Binoche (Csokoládé); a rendezők között Steven Soderbergh (Zűrös természet és Traffic), Ang Lí (Tigris és sárkány) és Ridley Scott (Gladiátor).

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo