Miből építkezzünk? –Tégla, vályog vagy könnyűszerkezet

Az építési anyagok széles skálája és magasra szökő árai tanácstalanná tették a gyakorlott építkezőt is. Hagyományos téglából, fenyőgerendából, fa- vagy acélvázas szerkezettel, netán vályog, biotégla felhasználásával épüljön-e a ház? Melyik az időállóbb, az energiatakarékosabb, melyik igényel a bentlakás során kevesebb törődést, és nem utolsósorban hogyan hozható ki olcsóbban egy négyzetméter?

Ha a tégla árának újabb nagyarányú emelése a közeljövőben megtörténik – ahogy a monopolhelyzetbe került legnagyobb gyártó beharangozta –, Magyarországon is egyre versenyképesebb lehet az északi országokban és Amerikában már tradicionális fa-, műanyag- és acélvázas házépítési technológia. Igaz, eddig még egyik sem tudta megrendíteni a hagyományos építőelem piaci pozícióját. Sőt a szakemberek szerint az építkezők mintegy 90 százaléka változatlanul ragaszkodik az égetett agyaghoz, s évente országosan csupán néhány tucat családi ház épül más technológiával.

Nem kell masszív alap
A csekély hazai érdeklődésnek csak egyik oka volt az, hogy a magyar építési kultúrában nincs hagyománya a könnyűszerkezetnek. A másik az, hogy miközben e rendszerek, anyagok legnagyobb előnye a gyorsaság – segítségükkel öt-hat hónap alatt tető alá hozható a ház –, a magyar családok többsége az elmúlt években igen nehezen tudta előteremteni a teljes építési költséget, így hosszú hónapokig, akár évekig is elhúzódnak az építkezések.

Az idén életbe lépett lakástámogatási rendszer elsősorban az új építkezéseket preferálja, ezért a keresletnek az elmúlt öt-hat évben tapasztalt visszaesése után most a könnyűszerkezeteket forgalmazó és gyártó cégek is újra piacaik bővülését remélik. Érveik között szerepel, hogy házaikhoz általában nem kell a hagyományos, masszív alapot elkészíteni, a kész falpaneleket esetleg maga az építtető is összeszerelheti, és a kialakított házak helyiségeinek mérete bármikor tetszés szerint, rugalmasan változtatható. Továbbá például a faszerkezetek különleges szigetelésük révén tökéletesen védenek a nedvesség ellen, és a nyáron kellemesen hűvös lakótér télen sem hűl le. Mivel a fa élő, lélegző anyag, a helyiségek páratartalma állandó. A beismert hátrányok egyike, hogy a könnyűszerkezetes épületek többsége nem megfelelően hangszigetelt.

Fenyő a Lappföldről és Szibériából
Fenyőgerenda és rönkfa szerkezetű családi házat több cég is kínál Magyarországon. Ezek egyike, a finn gerendaházakat kínáló Honka Hungary Kft. eddig főként a fővárosban, a Balaton és Szentendre környékén építkezett. A ház szerkezetének az alapja a hideg Lappföldön lassan növő, kemény, ellenálló fenyő. Ezt az „alapanyagot” megfelelő előkészítés – szárítás, penészgomba elleni impregnálás, tűzállóság-növelés stb. – után méretre szabva, a ház alapterületének megfelelő darabszámban szállítják a helyszínre a megrendelőnek, aki előzőleg több száz típustervből választhatja ki a felépítendő házat, és aki a már elkészített pinceszint vagy egyszerű sávalap fölé a cég szakemberei segítségével maga is összeállíthatja otthonát.

Hasonló építési technológiát ajánl az Erdért Faház Kft. A cég Fachwerk gyártmányú szerkezetváza tölgyfából készül, a szerkezeti elemei közé pedig égetett tégla panel kerül. Néhány esztendeje indították ennél olcsóbb favázas, Erdértthermo nevű elemrendszerüket, amelynek felhasználásával többféle alapterületű, szintű és típusú lakóház építhető. Szintén hasonló háztechnológiával építi lakóépületeit több mint tíz éve a Pannon-Wolf Kft., amely napjainkban elsősorban már nem Ausztriából, hanem zömében Szibériából hozza be a vázhoz szükséges fenyőt, így idén valamelyest csökkentette négyzetméterárait.

Alap- és luxuskivitelben
A hagyományos technológiájú lakásépítésben régóta jelen lévő Weiss-Bau Kft. közel két esztendeje vágott bele könnyűszerkezetes házak építésébe. Elkészült otthonaik a szigorú német szabvány szerint harminccentis külső falakkal, nútolt-ragasztott gerendázatú fa vázszerkezettel, különböző hang- és hőszigetelő rétegekkel, szlovák alapanyagok, illetve a cég saját hazai üzemében gyártott panelelemek felhasználásával készülnek.

Saját maga gyártja lőrinci gyárában faszerkezetű készházainak elemeit az UKL Készház Gyártó és Építő Rt. Szakembereik a megrendelő elképzelései alapján a tervezést, az engedélyeztetést, az alapozást és a teljes kulcsrakész felépítést egyaránt vállalják, többféle, alap- és luxusfelszereltségben.

Észak-Amerikából érkezik a vákuumos eljárással szárított üveggyapot és gipszkarton szigetelésű, illetve borítású fenyőfa – igény szerint bükk, juhar, nyár vagy tölgy – tartószerkezet, valamint a házakhoz tartozó nyílászárók, fürdőszoba-felszerelések, beépített szekrények, szőnyegpadló és parketta is az Atronix Kft. készházaihoz. A cég, amely az igényesebb megrendelők számára kulcsrakészen kínálja egy- és kétszintes lakóépületeit, két referenciaházat is épített Budaörsön, ahol az elmúlt években már több, igényesen kialakított hasonló lakóépületet adott át, jelenleg pedig egy könnyűszerkezetes kislakótelep kialakításán dolgozik.

Néhány éve jelent meg a hazai piacon az Észak-Amerikában a fa minőségének romlásával és mennyiségének csökkenésével mind nagyobb teret hódító úgynevezett tűzihorganyzott acélvázas házépítési rendszer, melynek forgalmazója a ConTacTrade Kereskedelmi Kft. A technológia lényeges jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza acél, hanem a lakóház tetőszerkezete is. Ezzel a rendszerrel egy, már meglévő házra is, ahol az alap nem bírja el a hagyományos téglaráépítést, újabb lakószintet húzhatnak fel. A Kanadából importált acélszerkezeti anyagokból a cég szerelőcsarnokában modern számítógép-vezérlésű gépsoron milliméter-pontossággal készülnek a különböző házszerkezeti elemek, amelyeket az építkezés helyszínére szállítva, a cég szakemberei néhány nap alatt összeszerelnek. A vázszerkezet közé a már említett gipszkarton elemek kerülnek, melyeket kívül-belül korszerű vakolattal látnak el.

Biotéglából, napfűtéssel
A kilencvenes évek elején jelent meg a hazai építési piacon a vályog továbbfejlesztésével előállított biotégla. A korszerű vályog – ahogy kifejlesztője, Hegedűs Zsolt építészmérnök nevezi – ember- és környezetbarát, és összetételénél fogva elsőrendűen víz- és nyomásálló is. Felhasználásával az elmúlt évek alatt számos nyaraló, panzió, közintézmény és családi ház, illetve ezek belső fala épült fel. A mérnök-építész úgynevezett Bioeco-rendszere szerint felépített lakó- és egyéb épületek boltíves szerkezetűek, melyeknél általában a napenergiát is hasznosítják. A bioházak összes építőanyaga természetközeli: az alapozáshoz úsztatott köves sávalapot használnak, a földes pincét pedig felülről is földtöltéssel fedik be. Az üveglapokkal borított tetőrészt faszerkezet tartja, elemeit bioragasztóval illesztik egymáshoz. A tetőzetet náddal szigetelik, erre egy hatvan centiméteres földréteg kerül, amelybe örökzöld és évszaki növényekkel együtt mintegy harminc centiméter vastagságú fűtakarót telepítenek, így folyamatosan fenntartható az „élő” tetőtér. A bioházak egyedi megoldású fűtési rendszerével 40-50 százalékos költségmegtakarítás is elérhető a fűtési idényben. Az egy légterű házak tetőterében keletkezett meleg levegőt ventilátorokkal a boltívek közé irányítják, onnan azután az szétárad a helyiségekben. Az időjárás hidegebbre fordulásával bekapcsolható a környezetkímélő kombinált, körkörös fűtési rendszer is, amely néhány családi ház esetében kiegészül még fatüzelésű kemencével.

A könnyűszerkezetek gyártói, forgalmazói igyekeznek fizetési könnyítést is adni vásárlóiknak. Jellemző például, hogy a szerződés megkötésekor a szerkezet teljes vételárának 20-30, majd néhány hét múlva, amikor útnak indul a szállítmány, az érték 40-50 százalékát kell leróni, és átvételekor a fennmaradó részt. A teljes vételár utólagos kifizetésére nemigen akad példa.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo