– Internet. Hogy kezdődött? Szerelem első kattintásra…?
– A technikája, a technológiája sohasem érdekelt. Akkor vetettem rá szemet, amikor kiderült, hogy szakmán kívüli foglalatosságom, a történettudomány és a képzőművészet olyan tárházához juthatok a számítógép előtt ülve, amit korábban el sem képzeltem. Ma már ugyanis a történelemtudományban nem a szintézisek és átfogó értékelések, hanem az újabb és apró részletek…
– Bocsánat, mielőtt elmerülnénk a részletekben, tegyük meg a kötelező kört: mint nemzetközi jogász, mi hasznát veszi az internetnek?
– A gyors és alapos tájékozódáshoz elengedhetetlen. Ma már szinte minden nemzetközileg fontos dokumentum fellelhető, elérhető, letölthető. Az Altavista, a Lycos az a két keresőprogram, amit a munkámhoz használok, megelégedéssel. És gyakori látogatója vagyok a Washingtoni Kongresszusi Könyvtárnak is… ma reggel például már ott olvastam a szavazatszámlálással összefüggésben hozott legfrissebb bírói döntést. De ez nem az én gyorsaságomat, hanem a könyvtár frissességét jellemzi.
– Ugorjunk vissza a történelemben… a részletekhez.
– Az internet remek lehetőséget kínál arra, hogy az amatőrök is bekapcsolódjanak egy-egy történeti kérdés, részprobléma kutatásába, megvitatásába. Engem az úgynevezett hosszú és sötét középkor érdekel, a maga ezer évével, hihetetlen változatosságával… A templomos lovagrend történetével foglalkozom, az ellenük folyt első, valódi koncepciós perrel, amelyben a világi és egyházi hatalom egymással összefogott, hogy a lovagrendet megsemmisítse. De miért? Talán valami olyasmit tudtak, a szentföldi tartózkodásuk alatt valami olyasmire jöttek rá Krisztus életét és halálát érintően, ami megingathatta volna az egyház hatalmát. Na de elkanyarodtunk… az internet számomra a forrásokhoz való hozzájutást biztosítja, a spanyol királyi levéltár XIII. századi szekciójához egy kézen megszámolható kattintással el lehet jutni. Internet nélkül csak iszonyú idő, pénz és energia ráfordításával.
– Aki hat nyelven beszél, az a magyar portálokat már nem is keresi fel?
– Dehogynem, kedvencem az Index, ott is a fórum és az archívum. A fórumon ugyan sok csacskaságot lehet olvasni, de néha egy-egy gyöngyszem is belekerül. Az archívum meg akkor fontos, amikor valamely külföldi utamról hazatérek, és gyorsan szeretnék tájékozódni, vagy képet kapni egy-egy eseményről. Amúgy pedig, hedonista életfelfogásomnak megfelelően, az eszemiszom.hu böngészése nyújt előzetes örömöt, s ha egy ismeretlen, de kellemesnek tűnő étteremre találok, a legközelebbi üzleti ebédet oda szerveztetem.
– Ez már bizony az interaktivitás egy formája… ebéd, utána egy jó könyv és egy szivar…
– Eltalálta. Szivart is rendeltem már, és könyvet is, rendszeresen. Az amazon.comon keresztül. A biztonságot az e célra fenntartott bankkártya, egy úgymond fékezett habzású jelenti. Az Amazon minden elismerést megérdemel, egyszer az AltaVistán VII. Pius körül keresgéltem, amikor mintegy magától megjelent a képernyőn az Amazon, és közölte azon megrendelhető könyveinek a listáját, amelyek a keresett témakörnek megfelelnek. Félelmetes. Az internet a másik hobbimhoz is sok segítséget nyújt. Egy ismeretlen festő képe akár a tízszeresét is éri, ha valódi, követhető életmű áll mögötte. Az internet beenged nemcsak a képtárakba, hanem azok raktáraiba is, aprólékos munkával azonosítani lehet egy eddig ismeretlent… Erre jobbára az amatőrök vállalkoznak, nem pedig a hivatásos művészettörténészek. Ez még csak játék számunkra, egy barátommal űzzük, nagy örömünkre.
– Nem fél attól, hogy internetfüggővé válik? Aki ennyi szállal kötődik a világhálóhoz, az mikor alszik?
– Éjjel, ahogy szokás. Otthon nincs is számítógépem. Direkt. Egyrészt azért, nehogy tényleg függővé váljak. Másrészt, mert este inkább olvasok, nemcsak könyvet, hanem azt is, amit nappal letöltöttem, és kinyomtattam. Elmélyülten olvasni, töprengeni képernyő előtt ülve nem lehet. Legalábbis az én generációm erre már aligha képes.
Mezővári Gyula
*
Kedvencek
www.archeo.com
onramp.uscom.com
www.euroknightstemplar.org
www.eszemiszom.hu
www.britannica.com
europe.eu.int
www.index.hu
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.