Korai most arról beszélni, hogy mi lenne, ha a Pest Megyei Közgyűlés elnökének a legutóbbi időkig képviselt javaslata szerint döntenének az Országgyűlésben. A kormányzat mindenesetre azt képviseli, hogy a központi régió egyet jelentsen az Európai Unió számára is Budapesttel és Pest megyével.
Ezer és egy szál
A főpolgármester-helyettes rövidre zárta: a régióhatár módosítása - a főváros és Pest megye külön kezelése az uniós támogatások szempontjából - nem tenne jót a közép-magyarországi térségnek. Ezzel együtt is elismeri: az uniós támogatási szisztéma szerint Budapest és Pest megye együtt rosszul jár, de külön a főváros még rosszabbul. Pest megyének ugyanakkor legfeljebb csak az esélye javul, hogy több pénzhez jusson az Európai Uniótól egymaga.
Budapestet és agglomerációját azonban nem lehet szétválasztani, hiszen ezer és egy szálon kötődik össze, függetlenül attól, hogy a város és a megye politikusai milyen szempontok szerint és mit mérlegelnek. Bakonyi Tibor is számokat sorolva érvel a "közös" egyben tartása mellett. Mint mondja, Budapestről közel 300 ezer ember kiköltözött a főváros közvetlen közelébe. A többnyire kertes házakban, korábbi életükhöz képest "falusiasabb" miliőben élnek most, ám úgy, hogy a budapesti infrastrukturális szolgáltatásokat veszik igénybe. Igaz ez az oktatásra, az egészségügyre, a közösségi közlekedésre, s ezek éves költsége legalább 17 milliárd forint. A kiköltözöttek gyerekei rendszerint a fővárosi iskolák minősége miatt ingáznak be a városba tanulni, vagyis nem azért, mert a lakóhelyükön nincs tanár és nincs tanterem.
Mindezen túl elindult egy visszaáramlási, visszaköltözési folyamat is. A Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács Főpolgármesteri Hivatalt képviselő tagja mindebből "csak" azt a következtetést vonja le, hogy a megye, az agglomeráció, illetve Budapest kölcsönösen együtt lélegzik, s egyszerűen képtelenség lenne úgy határvonalakat húzni, hogy amiatt a legérdekeltebbeknek, az itt élőknek ne lenne kára. Régiójogú várost, illetve központ, igazgatási infrastruktúra nélküli megyét kell elképzelni egymástól függetlenül.
Bécs ellenében
A sok éve így, az agglomerációjától különváltan élő Bécs ellenében lehetne igen jó geopolitikai pozíciója a Közép-Magyarország Régiónak. Ezzel a megállapítással Bakonyi Tibor arra utal, hogy nagyon fontos stratégiai, logisztikai központ lehet a hamarosan tovább bővülő Európai Unióban a magyar főváros és a vele szervesen együtt fejlődő térség.
A közép-magyarországi régió gazdasági egységesülése több mint kézenfekvő. És ez nem csupán városházi vágy. Belátható időn belül az unió forrásainak felosztása éppen úgy a régióra összpontosul, mint a közigazgatás alakítása, irányítása. Bakonyi Tibor jelen idejű példákkal támasztja alá érvelését. Azaz hivatkozik a közlekedési és környezetvédelmi uniós hátterű projektekre. Az 5-ös metróról az utóbbi időben már a lakosság is hangosan gondolkodik, és azokról a meghosszabbított, összekötött HÉV-eketről, amelyek Szentendrétől Ráckevéig, illetve Csepelre közlekednek. A Duna alatt vezetne át az észak-déli gyorsvasút és metró: érdekelt benne Budapest és Pest megye egyaránt. A központi szennyvíztisztító, valamint a dél-budai szennyvízelvezető és -tisztító ugyancsak közügy, s legalább ötven települést szolgálnak majd ki e létesítmények.
A főpolgármester-helyettes közös érdekeltséget bizonyító további példája az a program, amelyiknek a Duna-völgye program nevet adták, s benne foglaltatik a Dunakanyar turisztikája éppen úgy, mint a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág életre keltése, s a Pesttől délre eső homokhátság talajvízproblémájának a megoldása. Merőben más jellegű, de ugyancsak több mint budapesti ügy, hogy a Ferihegyi repülőtér mellett felépülő "légi városnak" közlekedési kapcsolata legyen a centrummal.
Drága duplázás
Az agglomeráció, amelyik nem azonos a teljes Pest megyével, nem válik a jövőben sem Budapest kvázikerületévé. Bakonyi Tibor szerint hosszú távon bizonyosan nem tartható a kétszintű önkormányzati rendszer, nem lehet ésszerű vagyongazdálkodást folytatni, mind inkább képtelenség a drágán dolgozó dupla szakmai és politikai apparátus. Voltaképpen ezen az átalakuláson keresztül lehet eljutni a központi régió egészének racionális intézményrendszeréhez is.