Kooperációban a megoldás

A magyar szoftverfejlesztő cégek egyenként kicsik és nem elég tőkeerősek, hogy jelentős nemzetközi fejlesztésekbe bekapcsolódjanak. A magyar piac pedig ahhoz kicsi, hogy - innen nem kilépve - a vállalatok megfelelő mennyiségű és minőségű munkához jussanak. Összefogásra van szükség ahhoz, hogy a magyarországi szoftverfejlesztés – az adottságainak megfelelően – valóban jelentős ágazattá nője ki magát, és labdába tudjon rúgni a világpiacon.

Az Economist Intelligence Unit májusban közzétett, az e-kereskedelemre való érettséget értékelő nemzetközi rangsorában Magyarország nincs a legelsők között, azonban növekszik a szerepe az informatika leggyorsabban fejlődő területén, a szoftverfejlesztésben. A jelentésben Magyarország úgy jelenik meg, mint „kiszervezésre” alkalmas, alacsony költségű célország. Nemrégiben a szingapúri Kereskedelemfejlesztési Hivatal (TD8) tette közzé a szingapúri vállalatok magyarországi benyomásait és ennek alapján a kapcsolatok kiterjesztésének lehetőségeit. Ők is a szoftverfejlesztést látják a együttműködés legalkalmasabb területének.

A valóságban azért nem ilyen rózsás a kép. Magyarországon a hetvenes évek közepe óta létezik a szoftverfejlesztés mint iparág — mondja Kondorosi Károly egyetemi docens, a Budapesti Műszaki Egyetem irányítástechnika és informatika tanszékének a tanára. Az utóbbi időszak rohamos fejlődésének eredményeként ez az iparág két részre szakadt. Ma már inkább komponensiparról és rendszerintegrátori feladatokról kell beszélni. Az előbbi jelenti a hagyományos értelemben vett programozás jellegű szoftverfejlesztési feladatokat, az utóbbi pedig a komponensipar által előállított modulok összeillesztését és testre szabását egy adott feladat megoldása céljából.
Az újabb rendszerek funkcionalitása lényegesen összetettebb, mint korábban. Ezért van az, hogy a programok egyre bonyolultabb és egyre több modulból épülnek fel. És persze egyre többe kerül az új komponensek kifejlesztése. Magyarországon a komponensipar tulajdonképpen meg sem honosodott, a nemzetközi trendeket figyelve pedig az utóbbi 10—15 évben ennek az ágazatnak a Keletre vándorlása figyelhető meg – véli Kondorosi. Az, hogy a szoftver-„nagyipar” nálunk nem tudott kialakulni, szerinte elsősorban a tőkehiánnyal és a magyar felvevőpiac méretéből adódó problémákkal magyarázható.

Intelligens rabszolgaként

A hazai felvevőpiac kicsi, nehezen tervezhető, és időnként kiszámíthatatlan. Jelentős szerepet játszik benne a kormányzati szektor, és újabban a szakmán belüli „felvevő”-rendszer — például a netújságok vagy a tartalomszolgáltatók portáljai – is vevők a magyar szoftverekre. A tőkeerős multik jellegzetesen az anyacég rendszerét hozzák, inkább tanácsadó és rendszerintegrátori szolgáltatásokat igényelnek. A kisebb vállalkozások, a közigazgatási szervek, az önkormányzatok és az egészségügy — részben pénzhiány, részben helyi szakmai ambíciók, esetleg lokális érdekek érvényesülése miatt — még mindig az egyedi, korszerűnek és iparszerűen előállított terméknek egyáltalán nem tekinthető szoftvereket használják — jellemzi a helyzetet Kondorosi Károly.
De attól, hogy a cégek csak az időnként kevésbé igényes hazai piacra dolgoznak, nem lesz komoly szoftverfejlesztési ipar Magyarországon — teszi hozzá Báti Ferenc, az Amerikai Kereskedelmi Kamara informatikai bizottságának elnöke.

Néhány speciális területen – például a grafikus szoftverek esetében — azért előfordulnak a teljes spektrumot lefedő fejlesztő vállalatok, mint például a Graphisoft vagy a Scan-Soft. Azonban a hazai piacra jellemzőbbek a kisebb, multinacionális nagyvállalatoknak részmegoldásokat beszállító vállalkozások. Ilyen például a Sysdata Kft., az osztrák Siemens AG leányvállalata. Ez a cég nemrégiben megnyitotta második üzemét is, ahol különböző nemzetközi projektekhez kapcsolódóan informatikusok távközlési szoftvereket állítanak elő. Ennél a vállalatnál összesen 170 ember dolgozik ezen a területen.

Kondorosi szerint kettős trend érvényesül a magyar szoftverfejlesztési piacon. Néhány betelepülő – elsősorban távközlési – multinacionális nagyvállalat idehozza a kutatás-fejlesztési tevékenységét is. Erre legjobb példa talán az Ericsson, de idesorolhatjuk a Nokiát, és további hasonló cégek – például a Motorola — letelepedéséről is szó van. A színvonalas kutatómunkát igénylő tevékenység azonban jóval kevésbé jellemző, mint az, hogy egyes részfeladatok bérmunka formájában kerülnek hozzánk, és „intelligens rabszolgaként” dolgoztatják a magyar szakembereket.

A hiba nem az agyakban van

1989 óta minden nagyobb nemzetközi IT-vállalat létrehozta magyarországi cégét, kiépítette itteni elosztó- és viszonteladói hálózatát. A PC- és alkatrészgyártásban jegyzett tőke közel 90 százaléka külföldi tőke, míg a szoftver és konzultációs ágazatban ugyanez az arány 50 százalék körül van. Ez a termékszerkezet eddig nem eredményezett kiemelkedő nemzetközi sikereket, és a hiba nem a szürkeállományban van – állítják a szakértők.
A komponensipar főleg Kelet felé terjeszkedik. A második legnagyobb szoftverfejlesztési nagyhatalom India. A kezdetekben az indiai munkaerő vándorolt az Amerikai Egyesült Államokba, de később rájöttek, hogy érdemesebb odatelepíteni a szoftveripart. Itt olyan jól sikerült néhány cég felfuttatása, hogy már ők is keresnek magyar partnereket.

A nyolcvanas évektől a kilencvenes évek közepéig sok magyar programozó került Nyugat-Európába. Kondorosi Károly úgy véli, hogy még ma sem ritka, hogy „lábon veszik meg” a hazai szakembereket. Vagyis ahelyett, hogy a külföldi vállalat idehozná a kutatói bázisát, inkább a magyar szürkeállományt igyekszik kivinni. Az egyetemi oktató szerint „agyminőség” és bérköltség kérdése, hogy egy multinacionális vállalat Magyarországra hozza-e a fejlesztést. Ezzel szemben Báti úgy véli, hogy főképpen nem költségtényezőről van szó. A minőség és a megfelelő mennyiségű ember a döntő — mondja.

A magyar informatikai eredményeket világszerte elismerik. Ezt alátámasztják a számok is: 1995-ben az akkor vizsgált negyven-ötven vállalat 30 millió dollár exportot bonyolított. Ma — Báti Ferenc becslése szerint — Magyarországon több tízezer ember foglalkozik szoftverfejlesztéssel, ideértve olyan, nem informatikai intézményeket is, ahol van informatikai részleg. A szoftverfejlesztés és szolgáltatások exportjából évente körülbelül 200 millió dollár bevétel keletkezik. Azonban a nagyobbak, mint például a Sysdata, az Ericsson vagy a Graphisoft mellett sok olyan kisebb cég is van a piacon, amelyeknek a szoftverexportból származó árbevétele az évi egymillió dollárt sem éri el egyenként. A Deloitte & Touche Central Europe legutóbb közzétett felmérése szerint a vizsgált közép-európai vállalatok fele ilyen. A felmérésben azt is megállapították, hogy ezek többnyire csupán egyetlen országba szállítanak. Indiában jelenleg több százezer szoftvermérnök dolgozik, és hamarosan számuk akár a több milliót is elérheti. Ott ez az iparág megközelítően évi ötmilliárd dollár bevételt jelent.

Miért India?

Jelentősen eltér a két országra jellemző vállalati szerkezet is. Míg Indiában számos 10 ezer fő feletti vállalat működik, addig Magyarországon talán a KFKI Csoport rendelkezik a legtöbb, úgy 200 körüli szoftverfejlesztő mérnökkel. Összesen körülbelül 15-re tehető azoknak az informatikai vállalatoknak a száma, amelyek száznál több szoftverfejlesztőt alkalmaznak, és van körülbelül 100 cég, ahol az átlagos létszám 20 és 100 fő között van.
Amikor az IBM szeretett volna egy fejlesztést idehozni, kiderült: nincs egyetlen olyan hazai IT-cég sem, ahol minimum 70 Jáva-szakértő ülne, jellemzi a hazai helyzetet Báti. Ha sokkal drágábbak lennénk, mint India, kár lenne erőltetni a szoftverexportot – hangsúlyozza Báti. Most viszont nincs másról szó, minthogy a magyar vállalatok külön-külön nem elég erősek a nemzetközi piacokon. És ezen lehet segíteni.

Az érintett vállalatok kezdeményezésére nemrégiben néhány független tulajdonosi szerkezetű, szoftverfejlesztő vállalkozás arról kezdett tárgyalni, hogy az indiai fejlesztőközpontok példájára működő szövetséget hozzanak létre. A céljuk, hogy egyesült erővel olyan méretű fejlesztőkapacitással rendelkezzenek, amely már nemzetközi vizeken is versenyképes lehet.

Báti lapunknak elmondta: a szoftvercégek abban egyetértenek, hogy nem lehet kizárólag a magyar piacra dolgozni. A legnagyobbaknak is gond a piaci részesedés növelése, az értékesítés és marketingráfordítások megfelelő szinten tartása, valamint a tőke és a magasan képzett munkaerő elérése és megtartása. Az export hiánya már egy 100 főt foglalkoztató vállalkozásnál is okozhat kapacitáskihasználatlanságot – véli. Mégis sok az aggály. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy a szövetkező cégek nem jelentenek-e konkurenciát majd egymásnak az exportpiacokon. Miután a szövetség olyan projekteket szeretne megpályázni, amelyeket a jól működő, ámde kis magyar fejlesztőcégek egyenként biztos, hogy nem nyernének el, ezért ez a helyzet nem fordul majd elő — jelenti ki Báti Ferenc.

A potenciális piac nehezen körvonalazható. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara informatikai bizottságának elnöke úgy véli, hogy lenne igény a magyar kapacitásra, csak amíg nincs áru, nem jön a vevő sem. Szerinte hiú ábránd azt gondolni, hogy a fejlett informatikai multik Magyarországra telepítik a K+F részlegüket anélkül, hogy ismernék a magyar szellemi erőt. Azt pedig leginkább úgy lehet megismertetni, ha minél több magyar szakember kapcsolódik be a nemzetközi szoftveriparba. Ez pedig az export útján lehetséges. A magyarországi szoftverexport mértéke négy-öt év múlva akár 500 millió dolláros éves árbevételt is elérhet.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo