Az az olvasó, aki csak A posztmodern vállalat című könyv tartalomjegyzékét futja át, könnyen azt hiheti, hogy e kötet szinte mindenről szól, ami új csak felbukkant az utóbbi két évtizedben az üzleti nap alatt: a mesterségesintelligencia-kutatás eredményeitől a Dunaferr SSC központjáig vagy a franchise-megoldásokig. Aki azonban végigolvassa a könyvet, annak világossá válik, hogy a sokféle – s tegyük hozzá, önmagában is rendkívül érdekes, sőt szórakoztató – részlet valójában az új gazdaság két főszereplőjének: a tanulásnak és az üzleti hálózatoknak a bemutatását szolgálja. E két irányadó jelenségcsoport a szerzők értelmezésében s egyben új felismeréseként ugyanannak a dolognak a két oldala: a termelés mint folyamat jelentős részben tudástermeléssé vált, s ennek az intellektuális aktivitásnak a szervezeti lecsapódása a hálózat.
A szerzők fő célja, hogy bemutassák: az az átalakulás, ami ma a fejlett világban zajlik, nem kaotikus események láncolata. A legtöbb új jelenség nem független egymástól, mi több, külön-külön nem is nagyon érthető. Úgy vélik, hogy a könyvük bevezetőjében feltett kérdéssorra – amiből az alábbiakban csupán ízelítő adható – csak egymással összefüggésben adható érvényes felelet.
Miért fontos az, hogy ne csak villámgyorsan tanuljunk, hanem legalább olyan gyorsan felejtsük is el, amit valaha megtanultunk? Ha ilyen fontos a felejtés, akkor mire jó a szervezeti memória? Miért nőnek ki szinte a földből vállalati egyetemek, magukhoz vonzva akár a Harvard legjobb professzorait is? Miért szakadt vége a nagyvállalati konglomerátumok korának? Miért helyezik ki a vállalatok professzionális cégekhez saját korábbi tevékenységeiket, hogy aztán ismét visszavegyék azt? Mi lesz a sorsuk az „információs szegényeknek” egy olyan világban, ahol a földkerekség három leggazdagabb emberének, Bill Gatesnek, Brunei szultánjának és a Walton családnak (Walton–Mart áruházlánc) a jövedelme meghaladja a 43 legszegényebb ország együttes GNP-jét?
A válaszok csaknem 300 oldalon át olvashatók ebben a minden elméletieskedést kerülő, az olvasó számára különösebb előképzettség nélkül is érthető, korunkról mégis átfogó, új és izgalmas ismereteket nyújtó könyvben.
K. G.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?