Könyvajánló

Kocsis Éva – Szabó Katalin: A posztmodern vállalat (Tanulás és hálózatosodás az új gazdaságban). Oktatási Minisztérium. Budapest, 2000.

Az az olvasó, aki csak A posztmodern vállalat című könyv tartalomjegyzékét futja át, könnyen azt hiheti, hogy e kötet szinte mindenről szól, ami új csak felbukkant az utóbbi két évtizedben az üzleti nap alatt: a mesterségesintelligencia-kutatás eredményeitől a Dunaferr SSC központjáig vagy a franchise-megoldásokig. Aki azonban végigolvassa a könyvet, annak világossá válik, hogy a sokféle – s tegyük hozzá, önmagában is rendkívül érdekes, sőt szórakoztató – részlet valójában az új gazdaság két főszereplőjének: a tanulásnak és az üzleti hálózatoknak a bemutatását szolgálja. E két irányadó jelenségcsoport a szerzők értelmezésében s egyben új felismeréseként ugyanannak a dolognak a két oldala: a termelés mint folyamat jelentős részben tudástermeléssé vált, s ennek az intellektuális aktivitásnak a szervezeti lecsapódása a hálózat.

A szerzők fő célja, hogy bemutassák: az az átalakulás, ami ma a fejlett világban zajlik, nem kaotikus események láncolata. A legtöbb új jelenség nem független egymástól, mi több, külön-külön nem is nagyon érthető. Úgy vélik, hogy a könyvük bevezetőjében feltett kérdéssorra – amiből az alábbiakban csupán ízelítő adható – csak egymással összefüggésben adható érvényes felelet.
Miért fontos az, hogy ne csak villámgyorsan tanuljunk, hanem legalább olyan gyorsan felejtsük is el, amit valaha megtanultunk? Ha ilyen fontos a felejtés, akkor mire jó a szervezeti memória? Miért nőnek ki szinte a földből vállalati egyetemek, magukhoz vonzva akár a Harvard legjobb professzorait is? Miért szakadt vége a nagyvállalati konglomerátumok korának? Miért helyezik ki a vállalatok professzionális cégekhez saját korábbi tevékenységeiket, hogy aztán ismét visszavegyék azt? Mi lesz a sorsuk az „információs szegényeknek” egy olyan világban, ahol a földkerekség három leggazdagabb emberének, Bill Gatesnek, Brunei szultánjának és a Walton családnak (Walton–Mart áruházlánc) a jövedelme meghaladja a 43 legszegényebb ország együttes GNP-jét?
A válaszok csaknem 300 oldalon át olvashatók ebben a minden elméletieskedést kerülő, az olvasó számára különösebb előképzettség nélkül is érthető, korunkról mégis átfogó, új és izgalmas ismereteket nyújtó könyvben.

K. G.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo