- Hogy jött össze szakmai életében a stratégai és a megvalósító szerepkör ötvözete?
A közgazdaság-tudományi egyetem elvégzése után, 1975-ben a Taurushoz kerültem, ahhoz az iparvállalathoz, amely legalább tíz évvel előrébb járt a magyar gazdasághoz képest. A korszerű szellemiségű vezetés a fiatal diplomásoknak azonnal vezetői feladatokat adott. Az ott eltöltött tizenkét év alatt stratégiai vezető, a marketing és a piackutatás irányítója voltam, 32 országban jártam, a fejlett piacgazdaság gondolkodásmódját már a hetvenes években átvettem kollégáimmal együtt. Hatalmas iskolát jártam ott végig. Utána tanítottam a Közgáz Chikán Attila vezette vállalat-gazdaságtan tanszékén, tankönyvekben és oktatásban megvalósíthattam mindazt, amit a gyakorlatban megtanultam. A stratégiai menedzsment, vállalatértékelés akkor honosodott meg a felsőoktatásban. A vállalatmenedzsment az a téma, amiben lubickolok. De hamar kiderült, hogy nem vagyok egyetemikutató-alkat. Hiányzott a gyakorlat. A kétszintű bankrendszer kiépítése idején az akkor felálló bankok megtaláltak azzal a gondolattal, hogy létre kellene hozni bankszakemberek részére egy olyan posztgraduális oktatási intézményt, amely korszerűen és magasan képzett bankszakembereket bocsát ki, s nem államilag támogatott, hanem képes a maga lábán is megállni. A Bankárképző feasibility studyját kidolgozó csapatban már én is részt vettem, s ’89-ben megindult az oktatás az én igazgatásom alatt. Gyönyörű hat év kezdődött. Kétszer választottak meg, három-három évre, ezalatt a Bankárképző nemzetközi elismerésű diplomát adó, rendkívül felkészült és neves oktatói gárdával rendelkező, sikeres intézménnyé fejlődött. Úgy éreztem, mindent megtettem, ami szakmai tudásomból tellett, de a pénzügyi szakmai kérdések nem az én területem lévén, már visszavágytam a magam világába. Pár évig saját tanácsadó céget működtettem, szakértői munkákat csináltam, majd Terták Ádám megkért, építsem ki az Ernst and Young tanácsadói üzletágát. Két év alatt a business consulting üzletág imponáló eredményességet tudott felmutatni. Azt hittem, hogy én itt fogok megöregedni, pont nekem találták ki ezt a munkát. De a világcég úgy döntött, hogy világszerte eladja a tanácsadási szolgáltatást. Az eladás hosszadalmas procedúrája már embert próbáló volt, s végül az üzletágunkat átvevő cég tulajdonosa hiába bízta rám nemcsak az üzletág, hanem az egész cég operatív irányítását, ez már nem tudott tökéletesen működni számomra. Azután jött a Szinergia, amelyben már évekkel előttem a magánszemély tulajdonosok megteremtették a szervezetfejlesztést és tanácsadást. Itt már tulajdonostársként és ügyvezetőként teszem, amihez a legjobban értek: menedzsmentfejlesztéssel foglalkozom a projektmenedzsment, folyamatszervezés, működésfejlesztés területén, partnereink a legnagyobb cégek közül kerülnek ki. Ezt a nagyságrendet érzékelem a legjobban.
- Mit szeret munkájában a legjobban: az ügyfelekkel való kapcsolattartást, az irányítást, a megvalósítást?
Talán a megvalósítás okozza a legnagyobb örömet. De ügyfélismeret nélkül, légüres térben nem tudok létezni. Érzékelnem kell, mit akar, milyen sajátosságai vannak az adott cég menedzsmentjének. Talán itt előnyös a nők erősebb empátiakészsége. Nem nagyon szeretek központban lenni, a hatalmat, ha szükséges, gyakorlom, de inkább a csapatmunkában, az együttműködésben, a szakmai tapasztalatomban és a tudásban bízom, az adja az erőm. Soha nem voltam az a vezető, aki jelentős információkat megtartva magának gyakorolja a hatalmat. Minden információt megosztok munkatársaimmal, a teammunkában, együttgondolkodásban hiszek.
- Milyen légkörben tud eredményesen működni, tehát milyet teremt maga körül?
Úgy beszélik, hogy az általam vezetett munkahelyeken kellemes, nyugodt légkör uralkodik. Azt hiszem, hogy életem minden színterén a harmónia kialakítására törekszem, harmonikus közegben tudok a legeredményesebb lenni. Minden munkatársamban megbízom, önállóságukhoz csak segítséget adok, nem ellenőrzést. Ez felszabadítja a kreativitást, s kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokat is teremt.
- Az ön életében mit jelent a siker?
Azt csinálom, amit a legjobban tudok és szeretek. Eddig még mindig sikerült együttműködő csapatot kialakítanom. Minden élethelyzetben a talpamra tudtam állni, s ez hallatlan biztonságot ad. A siker nálam a harmónia tartós érzése. De hozzá kell tennem: ha a magánéletem nem lenne kiegyensúlyozott, amit férjem és gyermekeim jelentenek, nem biztos, hogy munkámban el tudtam volna érni ezt a teljességet. Vagy oda-vissza igaz az összefüggés?
Könczöl Erzsébet - A Szinergia Projekt Menedzsment Kft. ügyvezető partnere
Az elméleti és gyakorlati típus különös keveréke dr Könczöl Erzsébet. Stratégiában, rendszerben, folyamatban tud és szeret gondolkodni, de csak akkor érez szakmai sikert, ha az agyakban és papíron megalkotott rendszereket meg is valósíthatja. Persze nem egyedül. Vezető volt világéletében, de együttműködő csapattársakban soha nem szűkölködött. A kedves, meleg mosolyú, gyors mozgású asszony a tudásban, a felkészültségben hisz. A munkája az élete s egyben a tudománya is.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?