- Forgatókönyvíróként, rendezői munkájában mire használta először a számítógépet?
- Kezdetben annak is nagyon örültem, hogy egyáltalán „szóba áll” velem a számítógép, és jó ideig elbíbelődtem, mire megtanultam a használatát. A szövegszerkesztő programmal ma már rendszeresen dolgozom. Nemrégiben rendeztem a Máli nénit a Radnóti Színházban, amelyhez most is felhasználtam a szövegszerkesztőnek azt a lehetőségét, hogy vizuálisan megjeleníthetem a forgatókönyv egyes részleteit. Kijelölöm például azokat a részeket, amelyek a kellék számára fontosak vagy egy-egy szereplő szövegét, és kiemelve külön dokumentumként tudom kezelni azokat. Ugyanez az Ember tragédiája - amit itt játszunk a Merlinben - rendezésekor a zenei, a videorészletek összeállításához volt hasznos.
- Mióta tartozik a Merlin technikai „segédszemélyzetéhez” a számítógép?
- Két éve használjuk rendszeresen. Az Excel program a színház gazdasági adatait segít rendszerezni. Itt, nálunk nagyon sokan lépnek fel, havonta húsz produkciót tartunk, amelyek adminisztrációja meglehetősen bonyolult és szerteágazó. A számítógép lehetőséget ad arra, hogy egy mozdulattal megjelenítsem a havi programot, vagy megtudjam, hogy a bevétel függvényében a szereplőknek mennyi lesz a gázsija az esti előadás után, és azt is, hogy aznap veszteséges vagy nyereséges volt-e a játék. Ma már a jegyeladásban is alkalmazzuk, az Interticketen keresztül lehet jegyet rendelni nálunk is.
- A színházi munkában tudják-e hasznosítani az internetet?
- Ma már nélkülözhetetlen a színházban, hiszen mint mondtam, a jegyeladás egy része elektronikus úton történik. A színházban készül és folyamatosan frissül a weboldalunk. Az internetre fölkerülő programajánlóknak egyébként van egy „lebeszélő-rábeszélő” hatása, amelynek jelentősége a hagyományos szóbeszéddel egyenértékű. Június 10-17. között lesz Pécsett az Országos Színházi Találkozó, de már márciusban „élt” a weblapja, amely nyomon követte a szervezőmunkát, a darabok, a zsűritagok kiválasztását, a találkozó idején pedig a versenyprogramot lehet figyelemmel kísérni. A színészek egyeztetésében is hasznát vesszük az inzternetnek, mert többségük nincs állandó társulatnál, ahonnan ki lehetne kérni, hanem egy-egy produkcióra szerződik el valahová, így meglehetősen bonyolult szervezőmunka előzi meg egy előadás színészeinek egyeztetését. Három évvel ezelőtt a Sulinettel kidolgoztunk egy drámaírói pályázatot - a zsűri elnöke Spiró György lett volna -, hogy ösztönözzük új magyar drámák megszületését. De ez csak terv maradt, a Sulinettel együtt „elszállt” - szó szerint, mert a számítógépünkből rejtélyesen kitörlődött. Szerettük volna feléleszteni a Kaposvári Csiky Gergely Színház drámapályázatait, mert ezeken olyan tehetségek tűntek föl, mint 1997-ben Hamvai Kornél a Körvadászat című, azóta is játszott darabjával. Vagyis a világháló a színházi emberek számára is számtalan lehetőséget kínál, és megfogadtam, hogy a nyáron az otthoni számítógépemre is felviszem.
- Az információhalmazban mit keresnek a leggyakrabban?
- A napi munkához a dramaturgok használják, hogy tájékozódjanak, vagy anyagot gyűjtsenek. Nagy segítség, hogy hozzáférhetünk a világgyűjtemények, az elektronikus könyvtárak anyagaihoz, olyan szövegkönyvekhez, forgatókönyvekhez, amelyek megszerzése egyébként nehézkes lenne. Egy-egy darab színrevitelekor, az előzmények felkutatásában is nagyon hasznos.
- Az internettel nemcsak a színház üzenhet, hanem fogadhatja a véleményeket, a közönség reakcióit is. Ez működik?
- A Merlin Színház több száz pártoló tagjával rendszeres, élő levelezésben, e-mail kapcsolatban vagyunk. Ők kapják meg legkorábban a műsort, kedvezményt adunk jegyvásárlásukhoz, képben és szóban értesítjük őket a színház programjairól, elmondhatják - és el is mondják - véleményüket egy-egy előadásról. A pártoló tagság életkorban és társadalmi pozícióban vegyes társaság, a Merlin szeretete az a közös pont, ami összeköti őket. A Merlinbe egy sajátos réteg jár, azok, akik nyitottabbak a többi színház látogatóinál, élénken érdeklődnek az előadások kulisszatitkairól, és rendszeresen elküldik visszajelzéseiket. A virtuális kapcsolat időnként személyesbe csap át, amikor programjainkra meghívjuk őket. A pártoló tagok egymással is kommunikálnak, mert a rendszert úgy építettük fel, mint egy piramisjátékot: aki jelentkezett nálunk, azt arra kértük, adja meg három olyan barátjának a nevét, aki szintén szeretne pártoló tagjaink közé lépni. Most készülünk egy interaktív születésnapra: Haumann Péter május 17-én lesz hatvanéves. A Merlinben gyakran tartunk ilyen rendezvényeket, de ez első és rendhagyó lesz abból a szempontból, hogy a technika jóvoltából mindazok részesei lehetnek, akik az interneten egyenesben közvetített ünneplést otthon figyelik. Gratulálhatnak, beszélgethetnek Haumann Péterrel és a többi vendéggel.
- Milyen jövőt jósol a virtuális kapcsolatnak a színház életében?
- Szerintem hamarosan eljutunk oda, hogy a különböző színházak produkcióit az interneten is látni lehet. Ez a színház szempontjából kétségtelenül előnyös, mert így azok is megismerhetik, akik valamilyen oknál fogva nem jöttek volna el megnézni az előadást, de nem akarnak lemondani róla. Bár a színházi katarzis, ami szerencsés esetben estéről estére megszületik a nézőtéren, nem közvetíthető, a műnek részese lehet az is, aki otthoni számítógépén figyeli az előadást. Ettől én nem féltem a színház jövőjét, mert akit vonz a személyesség varázsa, a nézőtér ünnepélyessége, a jelenlét élménye, az továbbra is jegyet vált.
Szinház.hu/merlin
A weboldalt megnyitók sok információt találhatnak a tíz éve működő Merlin Színházról: magyar és angol nyelvű előadások, bérletes programok, vidéki és külföldi vendégjátékok, rendhagyó estek, nyilvános főpróbák, dalnokverseny, klubprogram. Megtudhatják, hogy a tíz év alatt 250 produkció került színre, 2000 előadást játszottak a 200 férőhelyes színházban. Tájékozódni lehet a havi műsorokról, a színház életéről, a Merlin Klub programjairól. Az előadások címlapja mellett néhány fotó, esetenként szövegkönyvrészletek segítik az olvasót. Kinyitható és fellapozható a vendégkönyv, amelyben a közönség véleménye áll.
Internet (is) az egész világ - Jordán Tamás a világháló számtalan lehetőségéről
A Merlinben, Jordán Tamás színházában nagyüzem van: próbák, premierek, vendégjátékok, angol nyelvű előadások, gyerekprogramok, szakmai és baráti találkozók. Mindez a szellemi alkotómunkán túl intenzív szervezést, egyeztetést igényel. A számítógép mindehhez nagy segítség, az internet adta lehetőségek pedig a színfalak mögé is beengedik a nézőt.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.