Japánban ma már az eladott kamerák több mint nyolcvan százaléka digitális, Európában minden ötödik az, és egyre többen vásárolják Magyarországon is. A VHS-C és Hi8-as kamerák ma még megtalálhatók ugyan a kínálatban, de a kereskedők szerint egy-két éven belül valószínűleg teljesen eltűnnek. E látványos térhódítás oka a DV kamerák kiváló kép- és hangminősége, képeik időállósága és jó archiválhatósága, a minőségromlás nélküli másolás és a számítógépes feldolgozás lehetősége.
A kép minősége
A kép minőségét a felbontás, a kontraszt és a színegyensúly határozza meg. A digitális kameráknál – miként a digitális fényképezőgépeknél is; erről lásd cikkünket a májusi számunkban – az optikai úton leképezett képet egy – általában 1/3, illetve 1/4 col méretű – CCD (Charged Coupled Device) érzékelő fogja fel és alakítja át elektronikus jellé. A félprofi kamerákban 3CCD-t találunk. A kamera optikája a látható fényt három alapszín-összetevőre bontja: vörösre, kékre és zöldre, utána a CCD konverter a fényinformációkat elektronikus információkká alakítja át. (3CCD esetében egy-egy CCD-re csak egy adott szín jut a felbontás után.) A digitális felvétel minősége 25 százalékkal jobb, mint az S-Video és a Hi8 formátumokban készülteké.
A digitális kamerákon optikai és digitális zoom értékeket tüntetnek fel. A tízszeres optikai zoom például azt jelenti, hogy egy tárgy távolságát a tizedére lehet csökkenteni vagy ugyanennyiszeresére növelni. A digitális zoom, amely akár 500-szoros is lehet, az optikain felül van, olyan, mint amikor számítógépen egy képrészletet nagyítunk.
A felvételek szerkesztése
A digitálisan rögzített videoanyagok szerkesztés során sem veszítenek a minőségükből. Nem úgy, mint a VHS, S-VHS, Video8 és Hi8 formátumoknál. A jelátvitel protokollja a FireWire (IEEE1394), amelyet digitális adatok különböző eszközök közötti nagy sebességű átvitelére fejlesztettek ki (100, 200 és 400 megabit/szekundum). A felvett képek és hangok DV kimeneten keresztül szerkeszthetők digitális videomagnóval, de DV csatlakozóval állóképek is átvihetők, illetve szerkeszthetők a számítógépen. Ehhez a művelethez csak egy videokártyára van szükség.
Mélyen a zsebbe kell nyúlni viszont, ha a számítógéppel szerkesztett videofilmeket vissza is szeretnénk tölteni a kamkorder DV kazettájára (a merevlemezen-tartás ugyanis nem megoldás, mert egy gigabájton mindössze 4,7 percnyi anyag tárolható). Ekkor egy drágább DV bemenetes kamerában kell gondolkodni, és szükség van egy DV ki- és bemenetes videokártyára is, ami több százezer forintra rúghat. Az otthoni PC-k ma így is csak épphogy elérik a jó minőségű videoműsor feldolgozhatóságának határát. További lehetőség egy asztali DV magnó beszerzése, de ennek ára félmillió forintnál kezdődik, ami viszont hamar megtérül.
A legprofibb videokártyákkal analóg berendezésre is tudunk írni, vagy onnan olvasni, ezeken analóg ki- és bemenet is található a DV ki- és bemenet mellett. Ha régebbi anyagainkat szeretnénk digitalizálni, elég egy analóg bemenettel rendelkező DV kamerát vásárolni.
Bőséges kínálat
DV kamerákból Magyarországon pillanatnyilag az induló modellek a legnépszerűbbek. A legkézenfekvőbb magyarázat erre a mérsékelt ár (körülbelül 200 ezer forint). Aki nem vágyik digitális minőségre, vehet Hi8 gépet is körülbelül 120 ezer forintért. A legjobb, de még nem 3CCD-s kamkorderek 500-600 ezer forintba kerülnek. A 3CCD-s videokamerák ára meg is haladhatja az egymillió forintot.
A DV kamerák fejlesztésének iránya a kép és a hang minőségének a tökéletesítése, a hordozhatóság és ezzel együtt a súlycsökkentés is. A kisebb és könnyebb masinákba nem fér annyi szolgáltatás, de az általános igényeket ezek is kielégítik.
A nagyobb gyártók közül a Canonnál az MV sorozatból a legolcsóbb is LCD képernyős (színes keresővel), 18x/360x optikai/digitális zoommal, beépített üzemmódokkal és digitális effektekkel, de állóképet is készíthetünk vele. Az MV4i MC egy SD kártyára állóképeket rögzíthet, és DV analóg in/out csatlakozót tartalmaz. A csúcsmodell MVX1i 1,3 megapixel felbontású.
A Sony DCR sorozatának alapmodelljében 800 ezer pixeles a CCD, Carl Zeiss az objektív, és 10x/120x optikai/digitális zoomra képes, DV be- és kimenete van. Memóriakártyás változata is létezik. A TRV40-es kamera CCD-je 1,5 millió képpontos, memóriakártyát tartalmaz, USB csatlakozója, DV be- és kimenete van.
A Panasonic DV modellpalettája a Sonyéhoz hasonlóan széles. Az alapmodell is 800 ezer képpontot tud, 10x/500x optikai/digitális zoomja van, 0 luxos (fényerő) éjszakai üzemmódban is működik, és DV ki- és bemenetet találunk rajta. Az NV-GS sorozat emellett mozgókép rögzítési lehetőséget és diktafon funkciót biztosít SD kártyára, nem beszélve a Bluetooth csatlakozási lehetőségről. A jobbakat DV analóg ki- és bemenettel is felszerelték. A megapixeles csúcsmodellek Leica Dicomar objektívvel kerülnek forgalomba.
A Magyarországon szintén népszerű Samsung két legfontosabb modellje a VP-D77 és a VP-D130. A 300 ezer forintos D130 DV kamkorder 800 ezer pixeles CCD-t, 12x/480x optikai/digitális zoomot, fotófunkciót, programozott üzemmódokat és effekteket, LCD képernyőt és sztereo-audio rendszert kínál az USB csatlakozóval egyetemben. A 250 ezer forintért elvihető D77-hez Smart Media kártya, 22x/500x optikai/digitális zoom tartozik, és távirányítót is adnak hozzá.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.