Egy ember életében húsz év sok idő, egy cég vagy egy ország, hát még egy országhatárokat átívelő vállalkozás, iparág életében azonban percnyi. Ezért is tűnik valószerűtlennek, hogy az első személyi számítógépeket még csak húsz éve szerelték össze garázsokban, majd kisebb műhelyekben. Hiszen mennyi minden változott meg ez alatt a „perc” alatt! Pedig Andy Grove, az Intel és Bill Gates, a Microsoft főnöke 2001. augusztus elején a PC 20. születésnapjára invitálta meg – stílszerűen — a Szilícium-völgybe mások között az egykori „güzüket”, azaz a programozókat. Meghívott vendégként ott ült a színpadon Dave Bradley, egyike annak 12 IBM fejlesztőmérnöknek, akik 20 évvel ezelőtt iparági szabványt teremtettek a PC-vel. Bardley még ma is a kék óriásnál dolgozik, jelenleg az eServer fejlesztőcsoport vezető mérnöke. Jelen volt Daniel S. Bricklin, a VisiCalc alkotója — a családi költségvetések nyilvántartására kifejlesztett szoftver gyakorlatilag az Excel, illetve a hasonló táblázat- és adatbázis-kezelők őse —, David Bunnel, a krónikás — fél tucat jelentősebb számítástechnikai lap alapítója, az ő nevéhez fűződik többek között a PC World, a MacWorld elindítása —, Rod Canion, a Compaq társalapítója, Mitch Kapor, a Lotus Corporation létrehozója, valamint Ray Ozzie, a Lotus Notes alkotója. A San José-i Tech Museum nagyterme egy barátságos klubra emlékeztetett, ahol a PC-ipar veteránjai emlékeztek a múltra.
Kicsi volt, szerény tervekkel
Kíváncsisággal vegyes szakmai irigységgel lehetett hallgatni a nagy idők tanúit, bár tény, akkoriban maguk sem tudták, hogy új iparágat teremtenek. Bradley szerényen csak annyit mondott, miközben az egykori manual bíbor színére emlékezett, hogy ők mindössze egy megbízható szoftvert és hardvert akartak, amely az iparban is megállja a helyét. Bill Gates is bevallotta, a Microsoft – amely 1975-ben alakult – húsz éve nagyon kicsi cég volt, szerény tervekkel. Amikor Steve Ballmer – jelenleg a cég vezérigazgatója — 1980-ban megjegyezte, hogy a 60 fő helyett legalább 80-ra lenne szükségük, Gates hevesen vitatkozott vele, mondván, a túlzások miatt csődbe mennek. De másnap beadta a derekát. Ma a Microsoftnak csak Amerikában(!) 30 ezer alkalmazottja van.
A múlton merengve egy dolog azért kiderült: a jövőről nem nagyon mernek beszélni az úttörők. A levegőben lógó kérdésre, hogy vajon tíz vagy húsz év múlva milyen képet mutat a PC-ipar, Grove nem kívánt válaszolni, és Bill Gates is óvatosan fogalmazott: „Nagyon nehéz megjósolni, hogy mi lesz, akár csak tíz év múlva, bár azt hiszem, a PC terjedésben csak a csillagos ég jelenthet határt.” Ray Ozzie szerint pedig nem azok fogják meghatározni a következő húsz évet, akik az első húsz esztendőt. „A jövőről a gyermekeinket kellene kérdezni, akik már természetes közegnek tekintik a PC-ket, mivel együtt nőnek fel a számítógépekkel” – mondta. Ugye, igaza van?
Microsoft-irodaházak
A Microsoft főhadiszállása a keleti parton található, Redmondban, és a legendás Szílicium-völgyben 1981-ben nyitotta meg első irodáját. Azóta folyamatosan bővült az irodaház is, az erőteljes fejlesztés, no és persze az úgynevezett bevásárlások nyomán. 1997-ben például a Palo Altóban működő WebTV Networks, illetve a Sunnyvale központtal rendelkező Hotmail gyarapította a birodalmat. Ma több mint 1500 dolgozó jelenti a kaliforniai bázist.
Az irodaépületek egyfelől impozánsak – csupa üveg- és fémszerkezet, tágas terek, sok természetesen fénnyel —, másfelől azonban szigorúan őrzik itt a titkokat. Még a meghívott látogatókat sem engedik a munkatermekbe, hanem prezentációkkal és ajándékba adott demo-programokkal látják el őket a szükségesnek vélt információkkal.
Jövőre jön a Tablet PC
Az egyik legizgalmasabb kérdés persze a Microsoft jövője. Azé a jövőé, amelynek a középpontjába már most az internet és a „bárhol, bármikor on-line” koncepció áll. A Microsoft töretlenül hisz a PC-ben – derül ki minden megnyilatkozásában —, igaz, ehhez már saját hardvert is tervezett. Nevezetesen a Tablet PC, melyet 2002-ben szándékoznak piacra dobni. Forradalmian új és rendkívül könnyű, billentyűzet nélküli, hordozható PC-ként jellemzik, képernyőjének mérete megegyezik egy jobb minőségű laptopéval, ennek ellenére súlya két font (0,90 kilogramm) alatt lesz. A PC-k minden funkciójával rendelkezik, de ráadásul magunkkal vihetjük, s a tervek szerint ugyanolyan könnyen jegyzetelhetünk bele, mint egy noteszbe.
A bemutatott szoftverek közül talán érdemes kiemelni a .NET szolgáltatásokra épülő Hailstorm rendszert, aminek a segítségével ötletes bemutatót tartottak arról, hogy mire jó, ha a Passport azonosítórendszerrel sikerül a telefon-előfizetést és az internetet összeházasítani. Nem egyszerű on-line ügyfélszolgálatról van szó. Képzeljük el, hogy bejelentkezünk a saját oldalunkra, ahol már nemcsak a leveleinket olvashatjuk el, vagy a naptárunk programjait, hanem egy könyvtárban várnak bennünket a hangpostaüzeneteink. Ezeket meghallgathatjuk a PC-n keresztül, s természetesen válaszolhatunk is rájuk. De a másik irányba is működik a kapcsolat: ha a naptárba bevésünk egy találkozót, akkor akár azt is beállíthatjuk, hogy a fontos időpont előtt fél órával csörögjön ránk a központ, vagy küldjön egy emlékeztető SMS-t.
Rekord árbevétel
A Microsoft Corporation július 18-án tette közzé a június 30-án zárult második pénzügyi negyedéves tényszámait és tervezett éves pénzügyi eredményeit. A cég nettó nyeresége 2,4 milliárd dollár (részvényenként 44 cent) volt a negyedévben, míg a forgalom 13%-kal 6,58 milliárd dollárra nőtt a tavalyi 5,8 milliárd dollárhoz képest. A 2,6 milliárd dolláros befektetési veszteségeket is figyelembe véve a negyedik pénzügyi negyedéves nettó nyereség 66 millió dollár (részvényenként 1 cent) volt.
A 2001-es pénzügyi évet a cég 11,72 milliárd dollár (részvényenként 1,32 dollár) működési nyereséggel zárta, szemben a 2000-es pénzügyi évben elért 11,01 milliárd dollárral (részvényenként 1,70 dollár). A forgalom a most lezárult pénzügyi évben 25,3 milliárd dollár volt, szemben az egy évvel korábbi 22,96 milliárd dollárral.
A 2002-es pénzügyi év első negyedévében a cég 6-6,2 milliárd dolláros forgalmat és részvényenként 39-40 centes nyereséget prognosztizál. A 2002-es pénzügyi év egészére vonatkozóan 28,8-29,5 milliárd dollár forgalomra és részvényenként 1,91-1,95 dollár nyereségre számít.
A 2002-es második pénzügyi negyedévben a Microsoft az előző negyedévnél 1-1,4 milliárd dollárral erősebb forgalomra számít az Office XP, a Windows XP, az Xbox és a Visual Studio .NET megjelenésének köszönhetően. A Windows XP október 25-ei megjelenését a teljes PC iparág felfokozott érdeklődéssel várja. Az operációs rendszer új fejezetet nyit a személyi számítógépek történelmében.
Fontosabb termékek, dátumok
1981
- Megjelenik az első PC, az IBM 5150, az Intel 8088 mikroprocesszorával, operációs rendszere az MS-DOS 1.0.
- A Commodore kihozza a VIC-20 otthoni számítógépet.
- Adam Osborne elkészíti az első hordozható számítógépet, az Osborne I-t, súlya 24 font (mintegy 11 kiló).
1982
- Piacon a Commodore 64.
- Megalakul a Sun Computer.
- Elkészül az első IBM PC-klón, a gyártó a Columbia Data Products.
- Az IBM értékesíti a 200 ezredik PC-jét.
1983
- A Microsoft hivatalosan bejelenti a Windowst.
- Túl az egymilliós darabszámon az Apple II. otthoni számítógépe.
- A Compaq első évét 47 ezer számítógéppel és 111 millió dollárral zárja.
1984
- Az Apple bejelenti a Macintosht, a Compaq a Deksprot, az IBM a PC-AT-t.
- A Comdexen néhány cég már 2400-es baudos modemet mutat be.
- A Philips elkészíti az első CD-ROM-lejátszót a számítógépekhez.
1985
- Startol az Intel 386-os processzora.
- Útjára indul a Microsoft Windows 1.0.
1987
- Az Intel 80386DX processzor órajele már 20 MHz!
- A U. S. Robotics 9600 baudos modemmel áll elő.
1989
- Megjelenik az Intel 486, több mint mint 1 millió tranzisztor a chipben!
- A Creative Labs bemutatja az első Sound Blaster hangkártyát.
1990
– Indul a Microsoft Windows 3.0.
- Az IBM bejelenti az XGA MCA grafikus kártyáját.
- Svájcban Tim Berners-Lee az internet jövőjét határozza meg a World Wide Web technológiai alapjainak megalkotásával.
Húszéves a PC
A PC huszadik születésnapját ünnepelte a közelmúltban a Szilícium-völgy szívében az Intel és a Microsoft, kellemes hangulatban. Tehették ezt azért is, mert miközben a legtöbb informatikai gyártó nemegyszer profit warningokat volt kénytelen közzétenni a közelmúltban, a Microsoft rekord árbevételről számolt be a július 18-án nyilvánosságra hozott, második negyedéves és éves pénzügyi jelentéseiben. Az iparág mai két óriása – mint cikkünkből kiderül, induláskor alig remél a lassú, de biztos fejlődésnél többet – a találkozón felvázolta, miként képzeli a jövőt. A szoftverek, ezen belül főként az alkalmazások mellett a hardverekről is szó esett…
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.