A mai hifizés a házimozi irányába fejlődik: a régi hifitornyok helyét menthetetlenül a DVD-k veszik át. (Erről lásd a Piac és Profit múlt havi számát!) Ennek ellenére érdemes külön is szólni róla.
A hifi a High Fidelity szavakból származtatott rövidítés, és magas hanghűséget jelent. A hifi hangminőséget nyújtó berendezés tiszta, dinamikus hangokat szólaltat meg. Már az ötvenes évek végén is készültek hifi minőségű felvételek, de a technológia igazából a hetvenes években terjedt el. A kezdeti kétcsatornás analóg hangjel mára hatcsatornás digitális jelfolyammá fejlődött, és térhangzása a házimozizásnál élvezhető leginkább. A hifi karrierje az ötvenes–hatvanas évek sztereó lemezjátszóival indult, folytatódott a nyolcvanas évek Orion és Videoton hifitornyaival, hogy aztán az ezredfordulón a házimoziban teljesedhessen ki.
A hangminőség napjainkban öt tényezőtől függ: a DVD-játszótól mint jelforrástól; a jelet feldolgozó hangprocesszortól (a processzor vagy önálló dobozban van, vagy pedig a végerősítővel egybeépített); a végerősítőtől, amely a hangszóróknak erősíti fel a jelet; maguktól a hangfalaktól; valamint az összekötő kábelektől. A profi hang- és képmegjelenítő berendezések együttesen a nagy mozitermekét meghaladó minőséget biztosítanak otthonunkban, páratlan élményben részesítve a kikapcsolódni vágyót.
A kezdetektől a maximális térélményig
A mai házimozi-erősítők kivétel nélkül képesek arra, hogy dekódolják a DVD-filmek hatcsatornás Dolby Digital és DTS hangjeleit, ám a csúcserősítők szoftvere egy hetedik csatornát is elkülönít. A hétcsatornás hangot Dolby Digital EX-nek, illetve DTS ES-nek nevezték el. Sőt sok hollywoodi filmprodukció DVD-verzióján THX felirat is díszeleg, amely garantálja a tökéletes hangminőséget. Jelenleg ebből is kétféle létezik; amelyik processzor a THX Ultrát is tudja, a lehető legnagyobb élményben részesíti az embert.
A Dolby Digitalt AC–3-ként is feltüntetik (Audio Code 3). Ezt a Dolby Surround (AC–1) és a Dolby Surround Pro-Logic (AC–2) előzte meg. A kiindulópont a kétcsatornás, analóg hifi sztereohang volt, mikor egy bal és egy jobb hangjelet kellett csupán két hangfal számára szétválasztani. Az AC–1 ehhez képest annyi változást hozott, hogy – plusz két hangfalat igényelve a szobában – megvalósította a surround négycsatornás térhangzást. A két hátsó, monohangfal 200 hertztől 7 kilohertzig vitte át a hangot. Az AC–2 kódolást azért találták ki, hogy a filmbéli párbeszédeket a szobában ülők egységesen, középről hallják, ne pedig csak bal vagy jobb irányból. A centersugárzóval kiegészült ötcsatornás rendszert Dolby ProLogicnak nevezik. Az AC–3-as szinten az 5.1-es diszkrét hangzás valósul meg, amely azt jelenti, hogy 5+1 csatornán (a +1 a szubbasszus) elkülönített hangok jelennek meg, a jeleket nem kell szétválasztani. Ebben az esetben a hátulról jövő hanghatás is igen dinamikus és sztereó. A 6.1-es hangzásnál plusz egy hátsó csatorna jelenik meg a meglévő hat mellett: a korábbi hátsó pár oldal surround hangfallá lép elő, a térhangzást csúcsszintre emelve. Ahhoz, hogy a csatajelenetek keltette emeletrengető basszusok és egyéb hangeffektusok még jobban érvényesüljenek, a hangfalak száma tovább emelhető, mondjuk 7+2-re.
A vetített kép
Hiába rendelkezünk csúcsminőségű hangrendszerrel és a legmodernebb hifiberendezésekkel, ha nem szánunk elég időt a minőségi kép megteremtésére is. Tény például, hogy a televízió doboza hajlamos rezonanciák keltésére, amely hangbéli minőségromlást okozhat. Profi házimozirendszernél már nem érdemes a televízió képernyőjében gondolkodni, mert még a mind népszerűbb plazmakijelző (nem plazmatévé, mert olyan nem létezik!) sem optimális megoldás. Egy vetítőberendezés a hozzá tartozó vászonnal tudja csak kielégíteni a korszerű mozizás feltételeit. Igaz ugyan, hogy egy beépített videoprocesszorral és sorduplázóval ellátott vetítőberendezés 3 millió forintba is kerülhet, de a televíziónál tízszer nagyobb pixelmentes kép igazi moziélményt ad.
Hanghűség
Az átlagember a 16 kilohertzig terjedő tartományban hall, ám vannak olyan zenei felvételek, melyek eme tartomány fölött is tartalmaznak részleteket. A hifi hangfelvételi sávszélessége ennek megfelelően általában 20 hertztől 20 kilohertz. A SuperAudio CD (SACD) és a DVD Audio ennél már jóval szélesebb hangtartományt képes megszólaltatni.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.