Ha szoftvergyártás, akkor a Microsoft

A Microsoft diktálja ma a feltételeket a hardver- és szoftvergyártóknak. E tény cáfolhatatlan bizonyítéka, hogy a világban működő PC-k mintegy 90 százalékán Windows operációs rendszer fut. Ezáltal nemcsak a gyártók, hanem a felhasználók is a Microsoft fejlesztési és árpolitikájától, na és természetesen a világpiaci igények ellátásának felelősségérzetétől függenek. A Microsoft tervei ugyancsak nagy ívűek, fejlesztői kapacitásával egyre kevesebben bírják a versenyt. Úgy tűnik, hogy a jövő szoftvergyártási trendjeit, a tömegigények kielégítését is a Microsofthoz kell igazítani. Ezért érdemes a világ szoftvergyártási helyzetképét a Microsoft elemzésével kezdeni.

Egyértelműsíthető, hogy a Microsoft elévülhetetlen eredményeket szerzett abban, hogy a szoftverek olcsóbbak lettek, felhasználóbarát kialakításuk miatt elérték az átlagembereket, tömegcikkekké váltak, és az ingyenes böngészőprogram révén milliók kapcsolódtak a világhálóhoz. Korszakos jelentősége ellenére azonban a vállalatot meglehetősen kétes megítélés övezi. A piaci fölényével való visszaélés vádjával indított perben a vállalatóriást a feldarabolás kényszere fenyegette. Zárt forráskódon alapuló fejlesztési módszerét és árpolitikáját nemcsak a versenytársak támadják, hanem a fogyasztók is.

Bill Gates nem tagadta: a Microsoft rossz kommunikációjának is része volt abban, hogy ellenük fordult a világ. Többet azonban nem ismert el hibaként. Állította, hogy az amerikai gazdaság sikerét a high tech iparágnak mint húzóágazatnak köszönheti, amelyben döntő szerepe volt a Microsoftnak. Példák sorát hozták fel ügyvédei arra, hogy mely nagyvállalatok követték el ugyanazt a „hibát”, dobtak piacra hatalmas tömegben az addigi szabványoktól eltérő tömegárut, s vád nélkül megúszták. A vállalatóriás szétdarabolásának veszélye a republikánus adminisztráció kormányra kerülésével mindenesetre egy időre elmúlt. Az Európai Unió illetékes bizottsága azonban továbbra is veszélyesen nagy bírságot szabhat ki a vállalatóriásra.

Biztos piaci kilátások

A becslések szerint 23,3—25 milliárd dollár forgalmat generáló, 38 ezer alkalmazottat foglalkoztató Microsoft a bevételének 70 százalékát asztali számítógépek szoftvereiből (főleg a Windowsból és az Office-ból) termeli meg. Az általános gazdasági lassulás ínséges idejében - amikor a PC-eladások csak 10 százalékkal nőnek  a társaság cash flow-ja szokatlanul vastag, tartalékolt pénzállománya pedig eléri a 30 milliárd dollárt. Nem csoda, ha megengedheti magának, hogy csak idén több mint 5 milliárd dollárt fordítson K+F-re, messze lekörözve vetélytársait. Ennek eredményei hamarosan kézzelfoghatóak lesznek.

A Microsoft világpiacot uraló termékei közül kiemelésre érdemes az Office XP, mely már egyharmados részaránnyal bír a vállalat bevételeiben. A Windows XP az asztali számítógépek operációs rendszerének új verziója. A vállalati szerverek piacán a Win2000-rel tavaly 41 százalékos volt a Microsoft részesedése. Az MSN internet-hozzáférési szolgáltatás már 5 millió előfizetőt tudhat maga mögött (második az AOL után), a hot-mail ingyenes levelezőszolgáltatás is felzárkózott a legnagyobb, a Yahoo! mögé. Ígéretes a Microsoft lapjárása a Pocket PC-vel is: a Casio, a Compaq és a Toshiba készülékein a Microsoft Pocket PC 2002 operációs rendszere fut. Ugyanilyen sikeres elterjedéssel kecsegtet a Stinger, a mobiltelefonokra kifejlesztett operációs rendszerük, az Xbox videojáték-konzoljuk. A könyvelőprogramokban utazó Great Plains Software 1,1 milliárdos kivásárlásával pedig új piacon, a kisvállalati szoftverek területén vág utat magának a cég. A „Linux-biztosíték” is megvan: a Microsoft 135 milliót befektetett a Corelba, mert WorldPerfect Office programja Linux operációs rendszert használ.

A nagyok felelőssége

A .NET elterjedésével (lásd keretes írásunkat!) hatványozódnak a biztonsággal kapcsolatos kérdések. Már a Windows világhegemóniája és az e-mailekben terjedő vírusok botrányos esetei is előhozták azt a problémát, hogy egy egységes platform - főként ha az nemzetközi méretekben uralja a piacot - könnyebben támadható. S mivel a vírusok túlnyomó többsége Windows-rendszereket támad, a világ a vállalatóriást teszi felelőssé a támadhatóság miatt.

A Microsoft kétlépcsős stratégiát dolgozott ki arra vonatkozóan, hogyan szavatolható a vállalati hálózatok/adatok biztonsága, és lázasan igyekszik kommunikálni a külvilág felé arra irányuló törekvését, hogy betömje a biztonságon tapasztalható lukakat. A szoftveróriás e missziójához a Scalát választotta partneréül, amely nemcsak az Office XP-re alakított ki intelligens megoldást, de a .NET-hez is hasonló biztonsági technológia fejlesztésén dolgozik.
Mint minden nagy horderejű innováció, a .NET sem mentes tehát a kérdőjelektől, miközben az ugrásszerű fejlődés minden előnyét és ígéretét magában hordozza. Kitalálóik azt a reményt fűzik hozzá, hogy majd győzedelmeskedik azon szoftverfejlesztők felett, akik inkább a rivális Javascript programozási nyelvet választanák, a Sun és az IBM ugyanis hasonló alapelveken nyugvó platform piacra dobásán dolgozik. A Microsoft azonban nem teheti olyan könnyen zsebre a világot, bár pillanatnyilag neki vannak a legjobb adottságai erre.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo